Foto: Freepik
Devetomesečna devojčica je odjednom poćela da povraća, a potom je imala 12 stolica za nepuna 24 sata. Nismo uspeli da je nateramo da pije, a pošto je odbijala mleko odneli smo je kod pedijatra koji nas je odmah uputio u dežurnu bolnicu. Tamo je počela da dobija infuziju, a sledećeg dana je „stigla“ dijagnoza – rotavirusni gastroenteritis. O čemu se zapravo radi?
-
Šta je rotavirus?
Rotavirus je jedan od najčešćih uzročnika proliva kod male dece. Obično se javlja kod beba u prvoj godini života, ali se ponekad javlja i kasnije. Češći je kod beba koje ne sisaju, jer majčino mleko sadrži «odbrambene» supstance koje smanjuju rizik od rotavirusne infekcije. Rotavirus prosto zbriše ćelije koje se nalaze na površini creva (crevna sluznica), što potpuno onemogućava varenje.
-
Kako se prenosi?
Prenosi se kontaktom sa bolesnim detetom, obično prljavim rukama ili neadekvatno sterilisanim bočicama i «cuclama». U kolektivima nisu retke prave «mini» epidemije ovog virusa.
Iako smo učili da se radi o tipičnom zimskom virusu, jasno je da je on promenio ćud i da mu ne smeta ni lepo prolećno vreme. Ovo je još jedna potvrda izreke: «Pravilo je da nema pravila».
-
Kako se manifestuje?
Pošto napada želudac i creva, dolazi do povraćanja (koje, neretko, izostane) i proliva – koji je dominantni znak crevne infekcije. Prolivastih stolica obično ima mnogo (često i više od deset dnevno), vodenaste su i uglavnom smrdljive. Ako se ne leči, dete može da dehidrira zbog gubitka tečnosti, ali i elektrolita iz organizma.
-
Kako se postavlja dijagnoza?
Osnovana sumnja na ovaj virus se postavlja posle pregleda bebe, a potvrda dijagnoze se dobija nakon jednostavnog laboratorijskog pregleda stolice na rotavirus. Sve se završi u roku od jednog do dva dana!
-
Kako se leči?
Lečenje se, pre svega, sprovodi nadoknadom tečnosti (rehidracija). Što je dete manje, veća je mogućnost da mu je potrebna intravenska korekcija dehidracije i poremećaja elektrolita (infuzija). Zato bebe neretko «zaglave» u bolnici, ali se posle par dana intravenske rehidracije uspešno oporavljaju. Sreća je da se oštećena crevna sluznica brzo i lako obnavlja, pa je i ozdravljenje deteta relativno brzo.
Nešto veće bebe mogu da prebole ovaj virus posle oralne rehidracije – nadoknade tečnosti odgovarajućim rastvorima, koje dete pije po sistemu: često, po malo.
Korekcija ishrane je drugi važan korak u lečenju ove neprijatne infekcije. Majčino mleko je najbolja dijeta, a ukoliko mama nije u mogućnosti da doji, daju se adaptirane mlečne formule koje ne sadrže mlečni šećer. Tako se sprečava pogoršanje proliva (jer nesvareni šećer samo povećava broj prolivastih stolica), ali i «kupuje» vreme da se ranjena crevna sluznica obnovi.
-
Da li su moguće komplikacije?
Jesu, ako se bolest ne dijagnostikuje na vreme, a naročito ako lečenje ne počne brzo. Tada beba može da izgubi mnogo tečnosti, ali i važnih elektrolita (soli i minerala, bez kojih nema života), što se zove dehidracija. Teška dehidracija je po život opasno stanje kod male dece, a naročito u prvim mesecima života.
-
Može li da se spreči rotavirusna infekcija?
Može, i to na tri načina!
Prvi je detaljna, pedantna higijena – što sprečava širenje virusa, drugi je dojenje – koje (dokazano) smanjuje rizik od ove neprijatne infekcije, a treći je vakcinacija. Već nekoliko godina, vakcina koja se primenjuje u razvijenim medicinskim zemljama (SAD prednjači u tome), pokazala se veoma efikasnom. Nažalost, kod nas je nema, tako da nam ostaje promocija dojenja (što je višestruko korisno za bebu) i sprovođenje adekvatnih higijenskih mera.
Postovani,
Moj sin je prelezao rotavirus sa 4 i po meseca, 10 dana u bonici, prvo u jednoj gde nisu ni proverili koji je virus u pitanju, i nalivali ga infuzijama, gde je na moj zahtev prebacen na Institut za majku i dete, jer je vec bio skoro dehidrirao, lekari su ucini svoje i povratili ga vec za 3 dana, dete je bilo mnogo bolje. Mene zanima sad jedna stvar, on sada ima 2 i po godine i odbija skoro sve od hrane, uglavnom ono sto nije dobro bi jeo, a jede u vrticu tipa virsle i pastete, krem…Nama je tada jedan od doktora rekao da on vise nikada nece biti isto dete, tada sam bila u bunilu, jer nespavanje od 10 dana cini svoje, i nikad ga nisam pitala sta je to trebalo da znaci. Da li sada ovo sto tako slabo jede i izbacio je skoro sve zdravo iz ishrane ima veze sa tadasnjim virusom? Nas pedijatar kaze da je to samo faza, ali ta faza meni predugo traje, skoro vise od pola godine.
hvala
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Stojimo Vam na raspolaganju
Postovani! Sta znace leukociti u stolici?
Primer: moje dete je pilo asaptirano mleko do dve godine i evo prvi put ima stomacni virus sa pet godina. Reklabih laicki probiotuci , prebiotici i pravilna ishrana su tu uradili svoje. Tako da se ne bih slizilada su samo bebe koje sisaju zasticene jer ne hrane se sve majke zdravo i adekvatno da bi i njihovo mleko bilo kvalutetno.
Nema nekvalitetnog majčinog mleka.
Samo majke zavisnici i one koje moraju da uzimaju određene lekove ne treba da doje.
Postovani, beba ima 6 meseci, jutros pre obroka je povratila neku zutu tecnost, pa je pojela flasicu mleka to nije povratila, medjutim sad u podne je jela vocnu kasu jabuka i to je povratila bas, nema proliv nema temperaturu samo je nervozna…. sta da radim? Da li treba da je odvedem odma pedijatru? Ili ja nesto da preduzmem i da li sme probiotik kapsule? Hvala
Ako NEMA proliva, za sada NIJE za probiotik.
Da se daje samo mleko – u manjim „porcijama“ na 3 sata i da se prati…ako se povvraćane učesta, ili ako se pojavi visoka temmperatura, ili ako ODBIJA broke – da se obani pregled.
Da vas pitam moja devojcica je imala pre mesec dana rotavirus…zanima me dali on moze da se ponovi..jako sam uplasena…ona je sad dobro ali strah neprolazi..inace ima 3 god..
Rotavirus se NE ponavlja, ali ima monogo drugih koji izazivaju proliv!
Zato je najvažnije STRIKTNO prodržavanje higijenskih principa, a pre svih redovno pranje ruku, izbegavanje kontakta sa onima koji imaju proliv, temeljno pranje namirnica…