Foto: Pixabay
Ukoliko često o detetu govorite koristeći mi, verovatno je da imate doživljaj simbiotske veze s detetom.
Više ne nosimo helanke u vrtiću.
Mi smo se zaljubili.
Počeli smo da jedemo kašice.
Krenuli smo na plivanje
Treniramo karate
Primeri
„Mi smo dražesna devojčica, sve nam se oprašta“, bilo je objašnjenje Sofijinog (12 godina) tate o tome zašto očekuje da ona neće biti kažnjena za izostanak sa časa. Začuđenom sagovorniku ništa nije bilo jasno, a tek je na: „Čekaj. Mi smo dražesna devojčica? Ne razumem. Ko je dražesna de vojčica?“ dobio odgovor od Sofijinog tate: „Aha… pa Sofi “
Namera
a) Najčešće nemate nikakvu posebnu nameru i možda niste ni svesni toga da kada govorite o svom detetu, koristite prvo lice množine.
b) Bliski ste s detetom u toj meri da imate doživljaj da se i vama dešava ono što se dešava detetu.
Činjenice
Činjenica je prilično očigledna: vi niste vaše dete. Ili konkretno: niste se vi zaljubili, niste vi dražesna devojčica, ne idete vi u vrtić, ni u helankama ni u bilo čemu drugom. Ukoliko često o detetu govorite koristeći mi, verovatno je da imate doživljaj simbiotske veze s detetom. Takav odnos s detetom može vam biti važan, a detetu po treban u sasvim ranom uzrastu, dok je još beba. Beba zaista i ima do življaj celine s mamom, a s druge strane mami je lakše da uspostavi bolju komunikaciju s bebom i da odgovara njenim potrebama u nekoj vrsti simbiotske veze. Problem može nastati ako se takva vrsta odnosa produžava i neguje i kasnije, onda kada je dete predškolac, školarac ili tinejdžer. U takvoj vrsti odnosa postaje teško prepoznati gde prestaje dete, a gde počinjete vi. Imajući to u vidu, nije isto da li ćete govoreći o svojoj jednomesečnoj bebi reći: „Baš smo danas lepo spavali“ ili o svojoj šesnaestogodišnjoj ćerki kazati: „Mi smo se zaljubili“. U prvoj situaciji mi je sasvim razumljivo, a u drugoj bi bilo dobro da mama stavi prst na čelo i zapita se nije li vreme da svoju ćerku pusti da se zaljubljuje i odljubljuje bez mame.
Da li sam na pogrešnom putu?
1. Vaše dete je beba, a koristite mi kada govorite o detetu – NISTE na pogrešnom putu.
2. Ako govorite o detetu, a dete nije beba, koristeći prvo lice množine – JESTE na pogrešnom putu.
Ponašanje deteta
Nezreliji oblici ponašanja od onog koje se očekuje u tom uzrastu.
Dete će imati slabiju emocionalnu kontrolu
Dete će imati teškoće u preuzimanju odgovornosti.
Dete može biti manje samostalno od svojih vršnjaka.
Nizak prag tolerancije na frustraciju
Mogući ishodi
Emocionalna i socijalna nezrelost
Teškoće u prepoznavanju onoga što se dešava i preuzimanju sopstvene odgovornosti za to
Slabija socijalna adaptiranost
Nesamostalnost
Niže samopouzdanje
Teškoće u ostvarivanju adekvatnih partnerskih odnosa
Savet
Ako je vaše dete beba, uživajte u simbiotskoj vezi,
Ako vaše dete nije beba, prihvatite odvajanje kao normalan deo sazrevanja i odrastanja.
Izbacite bebeći govor u množini i bebeće ponašanje.
Poruka:
Osećaj nezavisnosti može se razvijati kod deteta jedino ako je roditelj tokom odrastanja deteta na to spreman. A na duže staze, to je jedan od najvećih darova koje možemo dati detetu.
„Odustanite na vreme od savršenstva. Nemojte da vam u jurenju nečega što je nedostižno promaknu stvari koje su zaista važne: da pratite svoje dete, da ga podržavate, podstičete, da neki put i podviknete, da se mazite s detetom i uživate u jednoj od najlepših uloga svog života“, poručuje autorka Nevena Lovrinčević.
Zašto ne treba da budete savršen roditelj naziv je novog priručnika Nevene Lovrinčević, psihologa i autora nekoliko korisnih knjiga namenjenih roditeljima u izdanju Kreativnog centra.
Prema autorkinim rečima, ova knjiga nije za one koji žele da postanu savršeni roditelji – jer roditelj koji ne pravi greške ne postoji – već za one koji žele da neka svoja uverenja i ponašanje preispitaju kako bi za izazove roditeljstva pronašli prava rešenja i svoj odnos s detetom učinili funkcionalnijim.
Ne postoji nijedan put ka tome da postanete savršen roditelj, ali milion njih da budete dobar roditelj.
Izuzetno koristan priručnik o izazovima savremenog roditeljstva!
Izvor: Detinjarije.com
Komentari 0