Foto: Canva
Zbog ulaska alergena (polena) u sluznicu nosa kod osetljivog deteta dolazi do otoka sluznice i pojave bistre sekrecije u nosu.
Zbog klimatskih promena prvi poleni drveća se javljaju već u februaru i prisutni su tokom celog proleća, potom se javlja alergija na polene trava i polene korova tako da se alergije kod predisponirane dece javljaju goovo tokom cele godine, do decembra i kasne zime. Respiratorne alergije su retke kod beba i male dece obično se prvi put javljaju oko pete godine a nekad tek u odraslom periodu,
Kako izgleda dete koje ima alergijsku kijavicu?
Deci sa alergijskim rinitisom stalno curi nos, oni šmrckaju, imaju slinice, stalno ili povremeno zapušen nos, često ih svrbe oči a rukama trljaju nos oči i lice zbog svraba. Neretko ova deca imaju prisutne podočnjake zbog otežanog disanja. Nekada deca imaju glavobolje zbog zapušenog nosa.
Detetu se simptomi pogoršavaju prilikom izlaska napolje i boravka u prirodi a smiruju kada dete boravi u kući (ukoliko su uzrok poleni iz prirode). Nekada simptomi mogu da se pogoršaju kada duva vetar i raznosi alergene. Simtomi, u zavisnosti od količine alergena kojima je dete izloženo mogu da traju i mesecima.
Deca koja imaju alergiju često kijaju i kašlju jer dolazi do slivanja sekreta i često govore kroz nos. Uz alergiju ne ide povišena temperatura i deca dobrog su opšteg stanja. Alergije se češće javljaju kod dece čiji roditelji imaju alergije.
Dijagnoza alergijskog rinitisa
Dijagnozu alergijskog rintisa postavlja pedijatar na osnovu kliničke slike, pregleda i po potrebi alergološkog testiranja.
Kako sprečiti zapušenost nosa – uloga nazalnih dekongestiva
Zbog toga što nije moguće da se izbegne kontakt sa alergenima iz prirode, ono što može da se uradi je da dete kad dodje kući se umije i presvuče garderobu kako bi smanjilo koncentraciju alergena.
Protiv alergije se daju antihistaminici lekovi koji smanjuju alergijsku reakciju a za pomoć kod simptoma zapušenog nosa daju se nazalni dekongestivi . Iako to ime zvuči teško za pamćenje, dekongestija znači odpušavanje pa su to kapi kojima se brzo gotovo trenutno otpuši nos. Upotrebom ovih lekova poboljšava se stanje deteta i kvalitet života.
Veoma je važno da se zapamti nekoliko stvari vezanih za nazalne dekongestive:
-ne smeju da se primenjuju bez pregleda lekara na svoju ruku
– ne smeju da se koriste pre šeste godine
-ne smeju da se koriste duže od pet dana neprekidno
Nazalni dekongestivi trenutno odpušavaju nos i zbog velike delotvornosti su jedan od omiljenih lekova kako dece tako i roditelja. Moraju da se koriste pažljivo prema preporuci pedijatra. Njihova najbolja odlika je pomaganje detetu i odpušavanje zapušenog nosića odmah po započinjanju korišćenja. Uz njih dete se lakše igra i spava. Koriste se i kod drugih razloga zapušenog nosića ali nikada na svoju ruku i bez prethodnog pregleda pedijatra.
Komentari 0