Foto: Pixabay
Poznato je da se 90% razvoja mozga razvija do pete godine života – pre nego što deca uopšte krenu u školu. To znači da su do njihovog dolaska u učionicu uspostavljeni neuronski putevi i da se određeno ponašanje ukorenilo u njihovu ličnost.
Sa više od trideset novih učenika svake godine učitelji imaju iskustvo iz prve ruke o tome kako različite vrste roditeljstva utiču na ponašanje dece. Učiteljica u osnovnoj školi Amanda Burns potvrđuje da postoji jaka veza između tipova roditelja i karaktera dece. Za TheSun otkriva koji stilovi roditeljstva dovode do dece koja traže pažnju, prkose učiteljima, svađaju se ili su pak povučena.
Helikopter roditeljstvo
Opis: Roditelji helikopteri izuzetno su zaštitnički nastrojena prema svojoj deci te paze na iskustva, ali i probleme s kojima se dete suočava. Poput helikoptera, oni „lebde iznad glave“, neprestano nadgledajući svaki aspekt života svog deteta. Upravo je to jedan od najčešćih stilova modernog roditeljstva, a moglo bi te iznenaditi da u određenim okolnostima, helikopter roditeljstvo može biti neverojatno pozitivno kada je u pitanju obrazovanje tj. školski život dece.
Amanda kaže: „To prvenstveno zavisi od odnosa roditelja s detetom i o odnosu roditelja s učiteljem. Ako se svi dobro slažu, onda je to jako dobra stvar. Naime, ako učitelj ima pozitivan odnos s roditeljem, zajedno mogu učiniti odlične stvari za dete. Međutim, ako se bilo koji od tih odnosa prekine, stvari se brzo okreću nagore.“
Amanda objašnjava: “Njihovi roditelji mogu biti previše zaštitnički nastrojeni, ali ako nemaju dobar odnos s učiteljicom, to je problem. Dete to može videti ili osetiti i tada možda neće imati nikakvog poštovanja prema tom učitelju. S druge strane, ako roditelj nema dobar odnos s detetom, moglo bi se učiniti da su roditelju važniji zacrtani ciljevi, od dobrobiti deteta.“
Autoritarno roditeljstvo
Opis: Autoritarni roditelji su izrazito strogi. Njihov fokus je na bezuslovnoj poslušnosti, disciplini i kontroli koja se provodi strogim pravilima i kažnjavanjem. Ako misliš da strogo roditeljstvo rezultira anđeoskom decom, razmisli ponovno.“Ako su roditelji previše oštri, prestrogi, deca postaju anksiozna, preplašena i traže beg iz svake situacije,“, kaže Amanda. Objašnjava da, zbog razvoja mozga koji se događa do pete godine, može biti jako štetno ako deca ne razumeju zašto roditelji viču na njih.
„U razredu se deca vrlo često boje ili pak žele pobeći, a to ima velik uticaj na ponašanje deteta koji proizlazi iz potreba koje se ranije nisu zadovoljavale,“ tvrdi učiteljica. To može rezultirati prkosom (borbom) koji, u krajnjem slučaju, može dovesti do toga da deca rade neprikladne stvari poput rušenja stolova u učionici. Amanda dodaje: „Nije neuobičajeno i da će ta deca vrlo često hteti da pobegnu iz škole. Znate, uvek postoji jedno dete koje svi pokušavaju uhvatiti jer se dalo u beg. Najčešće dete ne može emocionalno upravljati određenom situacijom pa se mora ukloniti iz nje, a to čini begom.“
Popustljivo roditeljstvo
Opis: Popustljivi roditelji retko imaju uspostavljene granice pa retko sprovode pravila kako bi se izbegao sukob. Kad deca nemaju uspostavljenu rutinu, pravila i red kod kuće, stvari se u školi mogu odvijati na jedan od dva načina. Amanda objašnjava da će deca takvih roditelja ili uspeti, jer u školi imaju strukturu i granice koje su im nedostajali, ili će u ponekim slučajevima prkositi učiteljima.
Granice i očekivanja pomažu deci da se osećaju sigurno, a Amanda objašnjava da se stvari počinju „raspadati“ ako nema doslednosti u roditeljstvu. Dete tada misli da se na isti način može i mora ponašati i u školi, te su vrlo često deca neposlušna i svadljiva.
Neuključeno roditeljstvo
Opis: Ovaj stil roditeljstva karakteriše nedostatak odgovora na detetove potrebe sem osnovnih poput hrane, odjeće i pružanja doma. Ovaj se odgojni stil naziva i zanemarujući vaspitni stil – zapuštajuće vaspitanje. Roditelj postavlja male zahteve, nema nadzor nad detetom, ali nema niti topline i potpore. Roditelj ili emocionalno odbacuje dete ili nema vremena i ne želi se baviti detetom. Nezainteresovani roditelji vrlo često ostavljaju decu da sama donose odluke.
Deca koja odrastaju s udaljenim ili emocionalno neuključenim roditeljima često traže pažnju od učitelja ili drugih odraslih osoba. “Pokušavaju negde pronaći emotivnu vezu koju nisu uspostavili s roditeljima i to se upravo pokazuje u njihovom ponašanju,“ tvrdi učiteljica te dodaje: „Takva su deca često povučena, nepovjerljiva i poprilično tiha.“
Uporno roditeljstvo
Opis: Uporni roditelji pokušavaju živeti posredno kroz svoju decu i prenose vlastite stavove i ambicije na svoju decu. Ovaj tip roditelja vrlo često vrši pritisak na decu i ostavlja im vrlo malo slobode kada je reč o njihovim željama. Slično kao i u helikopter roditeljstvu, roditelji ne uzima obzirju u detetove sklonosti, težnje i mišljenja.
Učiteljica tvrdi da to može dovesti do povučene deci te će “Deca vaspitavna od strane upornih roditelja, retko izražavati svoje mišljenje, vrlo verojatno jer su kod kuće često bili ućutkani i u školi osećaju kao da ih niko nije čuo.“
Komentari 0