Evo pet neverovatnih činjenica koje tada sigurno nismo znali
1. Prve plišane igračke postojale su još u drevnom Egiptu
Istorijski nalazi pokazali su da su još stari Egipćani koristili plišane igračke, ali ne za igru kao što bi većina zaključila, već kao deo posebnih ceremonija u kojima su preparirali životinje. To su otkrili brojni crteži koje su otkrili arheolozi, pa se u literaturama često navodi kako su upravo Egipćani izmislili plišane igračke. Plišane igračke su u početku izrađivali od tkanine i veštačkog krzna, punjeni su slamom, drvenom vunom ili čak pasuljem. Kako je tehnologija napredovala, ljudi su dobijali nove ideje za izradu plišanih igračaka.
2. Prve plišane igračke nisu nimalo ličile na današnje
Od Egipta pa sve do 19. stoleća svet kao da je zaboravio na plišane igračke. Tada su bile popularne platnene lutke, a prve verzije plišanih igračaka predstavljene su 1830-ih godina i radilo se o ručno izrađenim punjenim životinjama. To nisu bile mekane punjene igračke kakve poznajemo danas. Više su podsećale na lutke od čarapa kakve znamo praviti kod kuće. Zanimljivo je da je izvorna ideja za izradu prvih punjenih platnenih životinja proizašla zbog tadašnje popularnosti prepariranja pravih životinja, čija je proizvodnja bila previše skupa.
3. Prva moderna plišana igračka nije bio meda, već sloničić
Na plišanim igračkama kakve danas poznajemo možemo zahvaliti nemici Margarete Steiff. Margarete je u mladosti čuvala decu dok su roditelji radili, a kako je puno vremena provodila s decom, za njih je izrađivala punjene filcane igračke. Iako mnogi plišane igračke automatski povezuju s plišanim medvedićem, zanimljivo je da je prva plišana igračka koju je Margarete napravila u stvari bio sloničić koji je trebao imati funkciju jastučića za igle, ali su se deci toliko dopao da su mame od Margarete počele naručivati punjene filcane igračke. Interes je bio toliki da su Margarete i njene sestre počele proizvoditi igračke, a posao je napredovao pa je Margarete ubrzo zaposlila i druge članove porodice.
4. Prvog plišanog medvedića stvorio je 1902. Richard Steif
Veliki trenutak za Margaretein biznis bio je sajam igračaka u Leipzigu 1902., za koji se ceo tim posebno pripremao. Njena se odluka da pet godina ranije zaposli sestrića, Richarda Steifa, tada pokazala odličnom, jer upravo je on se osmislio i stvorio prvog plišanog mededića. Richard je za vreme pohađanja škole za umetnost u Stuttgartu redovno posećivao obližnji zoološki vrt Nill’scher te je u slobodno vreme proučavao i crtao medvede. Skice su mu poslužile za izradu prototipa plišanog medvedića koji je dobio kodni naziv Steiff Bär 55 PB (55 = visina medvedića u centimetrima; P = pliš (Pl - sch); B = pokretni udovi (beweglich)). Njegov plišani meda mogao je pomerati glavu i ruke, a njegovu jedinstvenost nitko nije primećivao sve do poslednjeg dana sajma kada je naišao jedan gospodin iz Amerike i naručio čak 3000 medvedića.
5. Plišanog medvedića proslavila je lovačka priča o Theodoru Roosveltu
Iako je za izum plišanog medvedića zaslužan nemac te bi se dalo naslutiti kako su se za plišanim medama prvo pomamili Evropljani, a potom ostatak sveta, ali to nije tačno. Plišani medvedić prvo je dostigao popularnost na američkom tržištu igračaka, i to zahvaljujući lovačkoj anegdoti američkog predsjednika Theodora Roosvelta. Roosevelt, kojega su prijatelji od milja zvali Teddy, bio je strastveni lovac poznat po krvoločnim lovačkim ekspedicijama tokom kojih bi on i njegova lovačka ekipa znali uloviti nekoliko hiljada životinja. Upravo je jedna od Rooseveltovih lovačkih ekspedicija poslužila kao inspiracija Morrisu Michtomu koji je 1903. ponudio svoju verziju plišanog medvedića po imenu Teddy. Priča nije do kraja razjašnjena, ipak pokazuje saosećajnu stranu predsednika Roosevelta. Naime, tokom lova u Mississippiju 1902. godine, Roosevelt je pronašao starog ranjenog medveda kojega su njegovi vodiči privezali za stablo. Neki izvori tvrde da je predsednik Roosevelt upucao medveda kako bi ga poštedio njegovih patnji, a drugi tvrde da se predsednik sažalio nad medvedom te ga oslobodio. Nakon događaja je politički karikaturist Clifford Berryman medveda prikazao kao mladunče da bi pokazao kako predsednik Roosevelt ispod svoje surove spoljašnjosti poseduje i nežnu stranu. Otada je u svetu za plišanog medvedić ostao naziv Teddy-bear.
Komentari 0