Foto: Canva
Osnovci koja spavaju manje od devet sati svake noći imaju značajno manje razvijene regione mozga povezane sa pamćenjem i inteligencijom u odnosu na decu koja spavaju preporučenih 9 do 12 sati, pokazuje nova studija koju su sproveli naučnici sa Medicinske škole Univerziteta Merilend (UMSOM), a koja je pre nekoliko dana objavljena u časopisu Lancet Child & Adolescent Health.
Ove razlike u moždanim regijama povezane su sa problemima mentalnog zdravlja – depresijom, anksioznošću i impulisivnim ponašanjem. Nedovoljno sna takođe se povezuje sa lošijim pamćenjem, rešavanjem problema i donošenjem odluka.
Ovo je prva studija koja je ispitivala dugoročne posledice nedostatka sna na neurokognitivni razvoj dece u predtinejdžerskom uzrastu, i obuhvatila je podatke o 8300 dece uzrasta 9 i 10 godina.
“Otkrili smo da su deca koja spavaju nedovoljno, tačnije manje od devet sati svake noći, imala manje sive mase ili manji volumen određenih delova mozga odgovornih za pažnju, pamćenje i kontrolu impulsa, u odnosu na decu sa zdravim navikama spavanja,” kaže jedan od autora studije, dr Ze Vong, profesor dijagnostičke radiologije i nuklearne medicine na UMSOM.
“Ove razlike nastavile su da postoje i dve godine kasnije, što je zabrinjavajuće otkriće koje nam govori da nedostatak sna ostavlja trajne posledice.
“Dečiji san može da trpi zbog pretpanog rasporeda domaćim zadacima i vanškolskim aktivnostima. Sada znamo koliko ozbiljne posledice to može imati na dečiji razvoj,” upozoravaju naučnici.
Izvor: Detinjarije.com
Komentari 0