Stari dani bili su prilično zabavni ako voliš da nosiš oklope, učestvuješ u viteškim turnirima, živiš u pećinama ili da odsecaš glave ljudima, ali postojao je i jedan majušni problem: razboliš se… a doktori nemaju ni najmanjeg pojma o tome kako naša tela rade.
Vreme je da saznaš zašto su drevni Egipćani mislili da je mozak samo beskorisna gomila starih stvari koje bi se mogle baciti u kantu; zašto su frizeri odsecali noge svojim mušterijama; šta je to veliki smrad; kako je Hipokrat ustanovio da bolesti nemaju veze s magijom; kako je lekar spasavao živote ljudima koristeći veš-mašinu, konzervu pasulja i neke stare kobasice; šta bi ti se desilo da ti je bila potrebna puna doza krvi dok nije izmišljena transfuzija; nakon što je Hipokrat shvatio suštinu uloge mozga, šta je Aristotel tu još mogao da doda; zašto su stari Rimljani jeli ležećki i šta su koristili kao vodicu za ispiranje usta (fuuuj, ovaj odgovor ti se neće dopasti).
Knjiga koja ti predočava uvrnute načine lečenja tokom istorije ljudskog roda. Saznaćeš zanimljivosti o nekim važnim ljudima iz prošlosti koji su nekim naučnim dostignućem doprineli da svet postane bolje mesto za nas danas. Ili barem medicina. Saznaćeš svaki put i jednu neistinu u vezi s njima. Odlučivaćeš se za istinu ili ćorak kad čuješ neke činjenice: da li su u prošlosti mentalne bolesti lečene vađenjem svih zuba; da li se bol lečio elektricitetom; da li lekar može da spase na hiljade života tako što slomi ručku na pumpi za vodu; da li je svetski rekord u broju operacija na nekom pacijentu devedeset sedam; da li je moguće izvršiti operaciju na bebi pre njenog rođenja, u maminom stomaku i mnoštvo drugih.
A upoznaćeš i jednu sasvom posebnu baba-tetku Prunelu, kojoj je pripao zadatak da prva pročita knjigu i da ostavi svoje komentare. I kako to već umeju čangrizave baba-tetke, njeni komentari su zajedljivi, podbadajući, potcenjivački, ali takvi se čine samo dok ne upoznamo pravu prirodu odnosa Prunele i Adama. A onda shvatamo da ih ipak vezuje velika ljubav. I onda nam komentari bivaju još simpatičniji.
Čudesna medicina Adama Keja treba da bude obavezna literatura za svakog nastavnika biologije. I svaka biblioteka treba da poseduje jedan. Jer će deca obožavati da uče, o ljudskom telu i o istoriji.
Baš kao što vole da saznaju zanimljivosti o ljudskom telu iz prethodne knjige Adama Keja – Vesela anatomija, u kojoj je na sličan način opisano kako ljudsko telo radi sve što radi: s puno humora i činjenično tačno. Uz ova dva svojevrsna priručnika ljudsko telo i načini lečenja neće biti nepoznanica nijednom detetu (a ni odraslom).
Autor: Adam Kej
Kategorija: 9-12, 13+
Kome je namenjena: onima koji vole zanimljivosti o ljudskom telu i istoriji
Rekli su o knjizi:
„Pročitajte ovu knjigu i praktično ste kvalifikovani lekar! Obrazovno i zabavno – trebalo bi da bude u nacionalnom nastavnom planu i programu!” Hari Hil
„Smešno i fascinantno! Voleo bih da mi je Adam bio nastavnik biologije” Koni Huk
„Totalno briljantno!” Žaklin Vilson
„Zabavna i informativna.” Malori Blekman
„Vrlo smešno – ova uzbudljiva knjiga će sigurno inspirisati sledeću generaciju medicinara.” Sandej Ekpres
Komentari 0