Sećate se i iskusne babice kako umirujućim glasom, kao mantru ponavlja da ukoliko se tokom prirodnog porođaja ukaže potreba da se izvede carski rez, budite bez brige, obučeni tim zdravstvenih radnika je uz vas…
Podsećanja radi, pred vama je još 10 važnih činjenica o carskom rezu.
-
Carski rez se zakazuje samo ukoliko je neophodan
Postoji nekoliko indikacija zbog kojih se savetuje porođaj carskim rezom. Carski rez se tada zakazuje unapred. To su sledeći slučajevi:
- Kada beba do pred sam porođaj nije okrenute glavom na dole;
- Ukoliko je beba prevelika u odnosu na karlične mere majke;
- Ukoliko prirodni tok porođaja može biti ugrožen nekim zdravstvenim problemom porodilje (npr. visok krvni pritisak ili dijabetes);
- Ako majka ima neku infekciju koju može preneti na bebu vaginalnim porođajem;
- Kod višeplodne trudnoće;
- Ako je majka već imala carski rez i ima iste indikacije koji su uzrokovale prethodni;
- Ako je majka već imala carski rez, a između dva porođaja nije prošlo bar 2 do 2,5 godine.
-
Bilo koja od anestezija je dobar izbor
Carski rez se može obaviti u opštoj i u regionalnoj anesteziji. U opštoj anesteziji porodilja prespava ceo porođaj, dok je u regionalnoj budna. Postoje tri vrste regionalne anestezije: spinalna, epiduralna i njihova kombinacija, spinalno-epiduralna.
Danas se carski rez uglavnom u porodilištima izvodi u regionalnoj anesteziji, što omogućava mami da dočeka svoju bebu. Međutim, postoje slučajevi kada je opšta anestezija neophodna. Npr. kada nema dovoljno vremena za dejstvo regionalne anestezije, ukoliko je poremećeno zgrušavanje krvi…
-
Hitan carski rez se izvodi ukoliko dođe do komplikacija tokom prirodnog porođaja
To mogu biti sledeće situacije:
- Kontrakcije prestaju neočekivano ili su spore i jako bolne;
- Kod bebe se uočavaju znaci fizičkog stresa: ubrzani ili usporeni otkucaji srca;
- Javljaju se komplikacije sa pupčanom vrpcom, pa je beba u opasnosti;
- Beba se ne spušta u porođajni kanal;
- Dolazi do neke druge komplikacije, npr. odlubljivanja posteljice.
-
Beba ne prolazi kroz porođajni kanal tokom carskog reza
Bebe rođene carskim rezom, ne prolaze kroz porođajni kanal, već se rađaju kroz hirurške rezove na stomaku i materici, pa nisu u prilici da dođu u kontakt sa bakterijama koje su prethodno kolonizovale porođajne puteve. Zbog izostajanja kontakta novorođenčeta sa bakterijama, bebe imaju narušenu crevnu floru odmah nakon rođenja.
Narušena crevna flora u ranom detinjstvu, kao i u kasnijem životnom dobu može dovesti do niza alergijskih, neuroendokrinih i metaboličkih poremećaja (atopijski dermatitis, astma, dijabetes, gojaznost).
Babytol Neonate normalizuje crevnu floru kod beba rođenih carskim rezom.
Preparat je u obliku kapi za oralnu primenu, koje se dodaju majčinom mleku ili u mlečne formule. Normalizacija crevne flore se postiže posle tromesečne primene, a pun efekat, primenom do prelaska na pretežno nemlečnu ishranu.
Babytol Neonate su namenjene za normalizaciju crevne flore kod prevremeno rođene dece i dece rođene carskim rezom, kao i kod novorođenčadi i male dece koja su na antibiotskoj terapiji.
-
Carski rez je hirurška intervencija
Carski rez, kao i sve hirurške operacije nosi veći rizik za infekciju, stvaranje ugrušaka, gubitak krvi, povredu bešike i creva ili neočekivanu reakciju na anesteziju.
Nakon carskog reza ostajete duže u bolnici, nego nakon prirodnog porođaja. Ukoliko oporavak teče predviđenim tokom, možete očekivati da ćete ići kući za 4 do 5 dana.
-
Oporavak od carskog reza je duži od oporavka od prirodnog porođaja
Slično kao i pri oporavku od druge abdominalne hirurške inervencije, u početku je kretanje otežano. Osim toga, ustajanje i vraćanje u ležeći položaj može biti zaista bolno i teško. Rana će vas na početku jako boleti, a nakon nekog perioda, kako bude zarastala, pretvaraće se ožiljak koji će početi da svrbi. Blagi grčevi i krvarenje traju 4 do 6 nedelja.
-
Priprema je obavezna
Kao i za svaku drugu hiruršku intervenciju i za carski rez je potrebna priprema. Pripreme se obavljaju po prijemu, u porodilištu.
-
Ukoliko je moguće, najbolje je da se izvede od 39. nedelje
Kako iskustva pokazuju, najbolje za bebu je da se rodi od 39. nedelje.
Bebe koje se rode ranije imaju uvećan rizik za razvoj komplikacija, kao što su:
- poteškoće sa disanjem
- hipoglikemija
- problemi sa termoregulacijom
- žutica
- teškoće sa uspostavljanjem dojenja
Ipak, zbog različitih rizika nije uvek moguće čekati 39. nedelju, pa se carski rez zakazuje i obavlja ranije.
-
Ozbiljnije fizičke aktivnosti se ne preporučuju 3-4 meseca
Kao što smo već napisali, nakon carskog reza će biti potrebno da prođe malo više vremena do potpunog fizičkog opravka, u odnosu na prirodni porođaj. Prvih 6 sedmica se ne preporučuju aktivnosti, a nakon prve kontrole, ukoliko lekar dozvoli, preporučuje se lagana šetnja. Zahtevnije i ozbiljnije fizičke aktivnosti, poput čučnjeva, trbušnjaka ili trčanja, svakako bi trebalo izbegavati prvih nekoliko meseci.
-
Prirodni porođaj je moguć posle carskog reza
Sve do nedavno, trudnice su se nakon carskog reza upućivale takođe na carski rez, prilikom svakog sledećeg porođaja. Ipak, prirodni porođaj je moguć nakon carskog reza, ali uz oprez i uzevši u obzir više značajnih preduslova.
Trudnice konkurenti za prirodan porođaj nakon carskog reza ispunjavaju kriterijume:
- Imale su carski rez na kome je učinjen poprečni rez na bazi uterusa (engl. „low transverse incision“). Inače, to je najčešći način izvođenja carskog reza;
- Ne postoji ista indikacija koja je postojala u prethodnom porođaju;
- Zdrave su i njihova beba je zdrava, a trudnoća je bila uredna;
- Već su imale uspešan vaginalni porođaj pre carskog reza;
- Nemaju suženje ili izmenjen oblik karlice;
- Nisu imale operacije na materici;
- Porođaj počinje na očekivani datum ili ranije;
- Od prethodnog porođaja carskim rezom je prošlo 2 do 2,5 godine.
Pisano u saradnji sa brendom Babytol Neonate
Komentari 0