Foto: Freepik
Iako uvek postoje izuzeci, nedavno su stručnjaci došli do otkrića koje bi moglo da potvrdi ovu pretpostavku. To bi značilo da su dečaci osetljiviji na zvukove i ljude koji ih okružuju, što ih može učiniti zahtevnijim i ponekad težima za odgajanje, navodi „Psychology Today“.
Neuropsiholog objašnjava kako je dečacima teže da tolerišu stres, pa su samim time manje otporni na neuropsihijatrijske poremećaje kao što su ADHD ili autizam, poremećaji koji se manifestiraju u najranijem detinjstvu.
– S obzirom na to da mozak muške dece sporije sazreva, sigurna majčina funkcija regulisanja privrženosti kao osetljivog, interaktivnog regulatora afekta njegovog nezrelog desnog mozga u prvoj godini ključna je za njegov optimalan socio-emocionalni razvoj. Ukupno gledano, rezultati istraživanja sugerišu da su razlike između polova u obrascima moždanih veza koje objašnjavaju rodne razlike u društvenim i emocionalnim funkcijama uspostavljene već na samom početku života, odnosno da je razvojno programiranje tih razlika genetski kodirano, objašnjava Šor i dodaje kako roditelji ipak mogu da olakšaju dečacima prvu godinu života, prenosi Index.hr.
Posebnu ulogu u tome imaju majke. Kako tvrdi neuropsiholog, čvrsta veza sina sa majkom koja se temelji na razumevanju, ispunjavanju detetovih potreba za ljubavlju i blizinom od velike je važnosti za razvoj mozga muškog deteta i ima ogroman uticaj na njega, naročito u prvoj godini života, zato savetuje sledeće:
– ne razdvajajte sinove od majki odmah po rođenju
– provedite sa svojim sinom celo porodiljsko bolovanje i odsustva
– ne budite strogi prema njima
– pripazite na njihovo okruženje, jer na male dečake posebno negativan uticaj mogu da imaju toksini iz prirode
Naravno, neuropsiholog naglašava da je ova pravila, takođe, preporučljivo primenjivati i sa devojčicama, samo su dečaci nešto osetljiviji, pa nezadovoljavanje spomenutih potreba može da im prouzrokuje mnogo više štete nego što je to slučaj kod ženske dece.
Komentari 0