Foto: Pexels
Isto tako, pedijatri objašnjavaju da se mnogo dece s nesanicom takođe budi mnogo ranije od svojih vršnjaka.
Razlikujemo dve vrste nesanice – kratkotrajnu, koja traje samo nekoliko dana ili sedimica, i dugotrajnu. Kao dugotrajna nesanica definiše se razdoblje u kojem dete ima problema sa spavanjem najmanje tri puta nedeljno, a taj problem traje mesec dana i duže. To se još naziva i hroničnom nesanicom.
Znakovi i simptomi nesanice
Promena u ponašanju vašeg deteta, poput odlaska u krevet kasnije nego inače, nije nužno znak problema sa spavanjem. Ali postoje znaci koji ukazuju na to da bi dete moglo imati nesanicu. U tom slučaju dete najčešće odlaže odlazak u krevet, ima razne izgovore zašto još nije spremno za spavanje, često se budi tokom noći i ne može ponovo zaspati.
Pedijatri naglašavaju kako je dete koje muči nesanica često vrlo umorno, dekoncentrisano i loše raspoloženo tokom dana te mu nedostaje motivacije za obavljanje svakodnevnih aktivnosti u kojima je dotad uživalo. Isto tako, nesanica ima mnogo različitih uzroka, a oni najčešće uključuju:
- provođenje previše vremena ispred ekrana prije spavanja ili nedovoljno vremena za mirne, tihe aktivnosti
- emocionalne probleme (stres, teskoba, depresija)
- loše uslove spavanja (previsoka ili preniska temperatura u sobi)
- određena zdravstvena stanja (astma, apneja spavanja, sindrom nemirnih nogu)
- bolesti koje otežavaju dobar san poput prehlade, upale grla ili infekcije uha
Kada potražiti pomoć doktora?
Iako je povremena nesanica kod dece uobičajena pojava, roditelji bi treblo da potraže pomoć lekara ako nedovoljno sna utiče na detetovo zdravlje, svakodnevno funkcionisanje i njegov uspeh u školi. Pedijatri takođe naglašavaju da je dobro potražiti stručnu pomoć ako problemi sa spavanjem čine dete teskobnim ili ako traju duže od dve nedelje.
Index
Komentari 0