Većina danas ne bi mogla zamisliti život bez interneta i pametnih telefona, ali takav život je za jednu kanadsku porodicu svakodnevica. Porodica McMillan odlučila je na godinu dana iz svog života izbaciti sve tehnološke blagodeti izumljene nakon 1986. godine.
Društveni eksperiment započeli su nakon što je Blair McMillan svojeg 5-godišnjeg sina pozvao na igru u dvorištu. Dečak nije bio oduševljen predlogom i kap je prelila čašu. Blair je shvatio kako na savršen letnji dan njegov sin želi ostati u kući i igrati igrice na iPadu. Odlučio je društvenim službama predložiti da pokrenu akciju gde bi roditelji barem na 30 minuta na dan izveli djecu i animirali ih na igru napolje. Setio se svog detinjstva i zaključio kako je tada bilo gotovo nemoguće decu držati u kući na 30 minuta. Tada mu je sinula ideja – kako bi bilo da vrati vrijeme i pokaže deci život pre masovne tehnologije.
Od aprila njegova porodica živi kao da je 1986. godina, odnosno godina Blairova rođenja i njegove supruge. Nemaju internet niti celodnevne televizijske programe već se koriste televizijskim setom iz 1980-ih koji im stoji na drvenom regalu. Odbacili su i mobilne telefone, umesto e-maila šalju pisma i kucaju ljudima na vrata umesto da ih prate na Facebooku. Ne koriste GPS već geografske karte. Priznaju da im je trebalo nekoliko nedelja da se naviknu.
– Najčudnije je što sam zaista osjećao kao da mi mobilni vibrira i odmah bi posezao u džep. No, sada više međusobno komuniciramo i bliži smo jedni drugima kao porodica – kazao je Blair.
Ipak, promena ima i svoje loše strane. Blair je ispred kuće postavio kutiju za mobilne u koju svi prijatelji treba da ostave svoje uređaje, na što se neki nisu mogli naviknuti. Kako bi upotpunio ugođaj ’80-ih, Blair nosi frizuru i odeću iz tog doba. U svetu bez tehnologije McMillanovi planiraju živjeti sve do aprila 2014.godine.
– Nisam protiv tehnologije i smatram da je dosta toga poboljšala. Želeo sam probati, i želim da moja deca iskuse kakav bi bio život bez nje – rekao je Blair, koji o svojem eksperimentu planira snimiti i dokumentarni film, piše kanadski Guelph Mercury.
Preuzeto sa portala 24sata.hr
Tekst objavljen u septembru 2013. godine
Komentari 0