Koliko god da verujemo da su vremena drugačija mala je verovatnoća da će tata preuzeti kormilo doma. U najboljem slučaju podelićete obaveze, uskakaćete jedan drugome u pomoć kada je potrebno. Na kraju bilans mesečnih troškova zaposlenih majki i očeva koji nemaju besplatnu pomoć baka, deka….mogu da se popnu i do vrtoglavih 35.000 dinara. Takođe, to nije krajnji limit u zavisnosti od mogućnosti i ambicija.
Recimo, kako god okrenemo da jedu moraju svi. Pa, kad niste u prilici da ižonglirate između vruće domaće supe i prekovremenog rada postoji opcija: ili naručivanje hrane, kupovina gotovih ili polugotovih obroka, namirnica koje se pripremaju za čas, a koje su po pravilu višestruko skuplje ili obroci u restoranima.
– Za mene najveća pomoć koju sam ikad mogla da dobijem to što mi mama povremeno skuva nešto pa donese u teglama, što idemo na porodične ručkove kod porodice mog muža i što deca kad god požele vikendom mogu da odu kod bake i deke. To je najveća ušteda, kad vidim šerpu pasulja ili pileće supe to mi više znači nego da mi je dala 100 evra- priča Svetlana Mitrović(29), mlada, zaposlena mama koja ne želi da se odrekne ni kuvane hrane ni posla, izlazaka, tihih večeri uz TV sa mužem, uspavljivanja Nikole. Njeno radno vreme je do 17 sati, pa bi bez takve vrste pomoći „preživljavanje“ bilo nemoguće.
Svaki slobodan trenutak iskoristite da sa porodicom provedete u kuhinji, radujte se pripremi hrane i u njoj svi zajednički uživajte
Ukoliko nemate tu sreću opcija je naručivanje, pa tako ako želite da naručite kajganu ili omlet od dva jajeta potrebno je da izdvojite od 120 do 170 dinara. To je realno besmisleno, jer dva jaja koštaju do 30 dinara, a uz sve troškove struje, ulja, pranja sudova ne može da vas „izađe“ više od 60 dinara. Računica je ista i kada je u pitanju priprema kuvanih jela. Iako zaposlenim mamam deluje kao spas čorbica na kućnu adresu po ceni od 180 dinara za porciju za taj novac zapravo možete da pripremite ceo lonac. A uz šolju vode više, nahranićete celu familiju.
Takođe, nije pitanje ko će platiti, ali kada mama izostaje iz kućnih aktivnosti onda su problemi višestruki.
Recimo, pospremanje kuće, peglanje veša koje se u porodicama sa više dece podrazumeva na svakodnevnom nivou. Da se razumemo, nije reč o celodnevnoj posluzi nego povremenoj pomoći da mama ne bi pala na nos.
Tako je za peglanje po „povlašćenim cenama“ potrebno da izdvojite od 350 dinara po satu. Takođe treba da imate u vidu da žene koje rade na sat rade obično barem duplo sporije, a većina ispeglan veš samo poslaže po nameštaju. Pakovanje i sortiranje ostaje na vama.
Slična situacija je i sa čišćenjem. Za spremanje po satu žene obično naplaćuju od 300 dinara po satu, mada postoje razne vrste angažmana, pa sa nekom oprobanom ženom možete da sklopite različite dogovore oko cene. Bilo kako bilo za ove poslove treba da izdvojite barem 8.000 dinara mesečno. Ili budite spremni da radite i treću smenu, kada svi zaspu.
– Kupujem posteljinu koja se ne pegla, peškire i krpe odavno koristimo izgužvane. Donji deo trenerke se nikad ne pegla, samo ono najvažnije, pantalone, farmerke, majice. Moje dete ide u vrtić i ima i tako duplu presvlaku, redovno je prljav kada dođe kući, pa ga presvlačim tako da se pegla nemilice. Uveli smo praksu da veš odmah širimo kada je opran, pa se manje gužva. Znam da ovo zvuči blesavo, ali je tako. Nekada baš kada je frka uleti neka baka- kaže naša sagovornica.
Ona još nema potrebu za vannastavnim aktivnostima za svog sina, jer ga iz obdaništa uzima muž koji radi dvokratno, ali kada krene u školi moraće da reorganizuje.
Ukoliko ne želite da vam dete „kampuje“ u školi, privatan boravak košta između 8.000 i 22.000 dinara. To je jedna od opcija, a mnoge zaposlene porodice plaćaju dodatno ženu koja dete vodi kući i čuva ga dok roditelji ne stignu sa posla. Ove vrste „dadiljanja“ starije dece takođe koštaju od 350 dinara po satu, što je veliki svakodnevni trošak.
Tako, okvirno izgleda bilans troškova, a ono što većini porodica ostaje je da se snalazi, balansira, smanjuje želje, reže spiskove kako bi uspela da u svakodnevnoj brzini obavi i što mora i što želi.
Izvor: Blic Zena
Komentari 0