KUKURUZ IZ KONZERVE JE NAJBOLJI
Kukuruz iz konzerve se itekako može ubrojati u jednu od pet obaveznih „zelenih“ namirnica na dan. A sada su naučnici sa Univerziteta Cornell u Njujorku otkrili da toplotni proces koji se koristi kod kukuruza u konzervi povećava količinu antioksidansa za čak 44 procenta. Antioksidansi pomažu u čišćenju tela od slobodnih radikala, koji mogu da oštete ćelije i povećaju rizik od zdravstvenih problema kao što su srčana oboljenja ili rak. Ovo povećanje antioksidansa nadoknađuje gubitak vitamina C nastao zbog konzerviranja.
OHLADITE KROMPIR
Kada se krompir skuva, ćelije skroba se šire i počinju da se raspadaju – taj proces se zove želatinizacija. Zbog toga se on lakše vari. Ali kada se krompir nakon kuvanja ohladi, jedan deo želatiniziranog skroba se pretvara u čvršći, kristalni oblik skroba koji se ne može svariti, pod nazivom otporni skrob. Takav skrob, kao i celuloza, završava u debelom crevu, gde, smatra se, poboljšava njegov rad.
NE KUVAJTE SA DEVIČANSKIM MASLINOVIM ULJEM
Ekstra devičansko maslinovo ulje bogato je omega-6 mastima, koja blokiraju reakcije tela na zapaljenja kod hroničnih bolesti kao što su bolesti srca ili artritis. Mnogi ga koriste za kuvanje umesto drugih ulja. Ali, pošto je ova vrsta maslinovog ulja manje obrađivana od drugih ulja, ima nižu tačku gorenja – temperaturu na kojoj se menjaju hranljiva svojstva. Kada ulje dostigne tu tačku, menja se njegov hemijski sastav i povećava se broj slobodnih radikala. Tako da ovo ulje nije dobar izbor za kuvanje na visokim temperaturama – treba ga čuvati za salate i marinade.
NE PRETERUJTE SA KUVANJEM TESTENINE
Testenine imaju nizak glikemijski indeks (GI), što znači da će vas zasititi na duži period, pa nećete osetiti grčeve u stomaku od gladi. Ali, da bi tako bilo, testenine se moraju pripremati al dente (malo presnije, tvrđe). Kada je testenina čvrsta, digestivnim enzimima u stomaku je potrebno više vremena da skrob pretvore u šećer, pa se i sporije kreću ka krvotoku, što nas čini sitim duže i olakšava nam kontrolu svoje telesne težine. Ako se testenina prekuva, GI se povećava, pa se skrob brže pretvara u šećer.
JEDITE ZELENE BANANE
Uobičajena je zabluda da zrele banane sadrže više kalorija od zelenih, ali je tačno da im je ukus slađi. To je zato što se neki skrobovi pretvaraju u šećer dok banana zri, ali to ne utiče na sadržaj kalorija. Ipak, stepen zrelosti utiče na to koliko ćete kalorija dobiti iz ove voćke. Što je banana manje zrela, to je skrob koji ona sadrži otporniji, pa ga telo sporije apsorbuje, a GI je niži. To znači da veća količina nesvarenog skroba odlazi u debelo crevo, pa zelenija banana znači manji unos kalorija.
Izvor: Žika.rs
Komentari 0