Dodavanjem dve različite molekule, istraživači su otkrili iznenađujuće jednostavan način kojim mogu započeti put matičnih ćelija koji dovodi do formiranja kompletnih moždanih ćelija. Proces mimikrira prirodni razvoj moždanog tkiva proizvodeći signale koji su deo normalnog procesa razvoja.
„Ova tehnika nam dozvoljava da prilagodimo naš sistem upravljanja matičnim ćelijama ka različitim vrstama moždanih ćelija. Prethodne studije nisu uvek koristile signale koji se aktiviraju tokom normalnog razvoja mozga. Ovo dovodi do toga da transplantirane celije razviju tumoroidno tkivo ili loše funkcionišu u mozgu“, govori Agnete Kirkeby, jedna od autorki studije.
Pošto ova metoda efektivno imitira procese mozga, na taj način i umanjuje rizik od razvoja tumorske formacije, jedne od najčešćih prepreka u istraživanju matičnih ćelije. Brza, jednostavna tehnika dovodi do toga da ćelije sazrevaju brže, što čini transplantaciju bezbednijom i pomaže ćelijama da se integrišu bolje u moždano tkivo. Kao rezultat ove studije, istraživanje matičnih ćelija se dovodi na korak bliže ka kliničkim ispitivanjima transplantacija u moždano tkivo.
„Mi smo koristili novi protokol da napravimo dopaminske neurone, vrstu neurona koju pogađa Parkinsonova bolest, a po prvi put ozbiljno razgovaramo o ovim ćelijama kao dovoljno kvelitetnim da bi moglo da se pokrene transplantiranje kod pacijenata. Sredeći korak je da se testira ovaj proces na većoj količini i da se sprovede veći broj pred-kliničkih bezbednosnih testova“, objašnjava Malin Parmar, vođa istraživačkog tima.
Komentari 0