Foto: Pixabay
U našoj zemlji, vakcinacija protiv tuberkuloze je još uvek obavezna. Kalendarom imunizacije je predviđeno da se obavlja u prvoj nedelji života, a daje se u porodilištu.
Kako „radi“ BCG vakcina?
Vakcina protiv tuberkuloze je dobila ime po dvojici francuskih naučnika koji su zaslužni za njen razvoj. Vakcina sadrži goveđi soj bakterije koja izaziva tuberkulozu – Bacillus Calmete Guerin ili, stručno, Mycobacterium bovis. Cilj vakcinacije jeste da organizam upozna potencijalnog „napadača“ i pripremi se za odbrambeni rat, ukoliko dođe do kontakta sa opasnom bakterijom. Bakterija u vakcini dovoljno liči na uzročnika tuberkuloze kod ljudi, Mycobacterium tuberculosis – da bi mogao da se stvori imunitet, a dovoljno se razlikuje – pa ne dovodi do oboljenja kod zdravih osoba.
Šta ako mesto davanja BCG vakcine „procuri„?
Vakcina se daje na spoju gornje i srednje trećine nadlaktice, intradermalno, to jest u sloj vezivnog tkiva ispod kože (ako se da potkožno, previše plitko, mnogo su češće komplikacije). Na mestu ubrizgavanja se obično pojavljuje „kvržica“, koja se brzo povuče. Nakon dve do tri nedelje (nekada i duže), kada se već zaboravi na vakcinu, na istom mestu može da se pojavi crvenilo, a nakon nekog vremena i crvena „kvržica“ (stručno papula).. Na njoj se napravi ranica, zatim krusta (krastica), a po otpadanju kruste ostaje ožiljak prečnika oko pet milimetara. Ove, lokalne reakcije (na mestu primene vakcine) – ne javljaju se kod svih mališana i nisu pouzdan pokazatelj uspešnosti vakcinacije, kao ni stanja imuniteta kod deteta.
Važno je znati da ne treba pokrivati mesto davanja vakcine ako se desi da ono „procuri“. Tada samo treba održavati uobičajenu higijenu kože.. Može da se koristi i blag lokalni antiseptični rastvor.. U svakom slučaju, treba ostaviti da se formira krusta. Curkanje može da potraje nekoliko dana (ponekad i duže).
Šta je besežitis?
Osim lokalnih reakcija, javlja se i reakcija u regionalnim limfnim čvorovima – koji se, ako se vakcina primeni na pravom mestu, nalaze u pazušnoj jami. Reakcija nastaje zbog toga što bakterije, nakon ubrizgavanja u vezivno tkivo, limfotokom dospevaju do limfnih čvorova i u njima se zadržavaju. Limfni čvorovi su kao „reaktori“ imunoškog sistema – u njima se nalaze brojne, raznovrsne ćelije našeg odbrambenog sistema, koje stupaju u „borbu“ sa „uljezom“, čak i ako ga namerno unesemo (kao u slučaju vakcinacije). Najčešći ishod je blaga zapaljenska reakcija u tim limfnim čvorovima, koja prođe nezapaženo.
Kod oko petine vakcinisanih, ove reakcije su intenzivnije, sa izraženim zapaljenjem limfnih čvorova u pazuhu – tada govorimo o besežitisu. Limfne žlezde su znatno uvećane, bolne, što obično traje nekoliko nedelja, a najčešće se povlači spontano. Ponekad se može desiti da žlezda omekša i da se na koži stvori „otvor“ kroz koji curi gnoj, što zahteva upotrebu antibiotika i hiruršku intervenciju, nakon čega ostaje ožiljak.
Ukoliko je vakcina ubrizgana u nadlakticu – malo iznad predviđenog mesta, ovakve promene će se odigrati u limfnim žlezdama iznad ključne kosti sa iste strane tela – gde, ako do komplikacija dođe, može da nastane ružan ožiljak.
Kada dete treba da pregleda pedijatar?
Ogromna većina dece „pregura“ BCG vakcinu bez problema! Čak i kada se neželjena desjtva vakcinacije dese, većina beba se „izbori“ bez potrebe za intervencijom lekara. Ipak, postoje situacije koje traže konsultaciju pedijatra, a ponekad i dečjeg hirurga:
● kada je otok limfne žlezde u pazuhu veliki, povećava se iz dana u dan, a koža iznad nje je crvena
● ako se desi da se limfna žlezda „provali“ i iz nje curi sukrvičav ili žućkast sadržaj
● ukoliko beba dobije povišenu temperaturu ili postane nervozna („kenjkava“), slabije jede, a nema drugih vidljivih razloga osim besežitisa
Moje dete puni 2 godine u maju i tada su mu zakazali operaciju besezitisa na institutu za majku i dete. Kuglica mu je ispod pazuha,nema crvenila,mekana,nije bolna i velicine recimo srednjeg oraha. Hirurg kaze da im je PRAVILO da ako stoji duze od 6meseci bez nekih promen(njemu stoji od 7-8og meseca)da se vadi. On je cesto prehladjen pa smo je jednom vec odlozili.Mene zanima da li to moze da postane i zdravstveni problem ili je samo estetski?da li moze da se ostavi za kasnije godine kad malo poraste?
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra/
Moje dete ima mesec i po dana, na mestu davanja vakcine mu je izaslo crvenilo i blagi otok po izlasku iz porodilista, a od juce je pocelo vise da otice, a sad vidim da mu je pukla koza na tom mestu i iscurela je tecnost, da li je to besezitis i da li treba da se obratim pedijatru?
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
pitanje kojim antibioticima se lijeci besezitis i koja je procedura,hvala
To mora da se proceni pregledom deteta…bez pregleda NEMA određivanja terapije.
Detetu su bez moje dozvole dali BSG vakcinu, iako je prevremeno rodjena sa bebi zuticom. Posle klasicne upale na mestu davanja, curenja, plakanja i cega sve ne, otekne joj lifni cvor ispod pazuha. Posalju nas u institut za TiPb, tu nas posalju kod hirurga u tirsovu, hirurg kaze dok ne omekne i ne pocrveni nista.kad je omeklo i pocrvenelo urade joj oni inciziju. Dve nedelje haosa, i oziljak je krenuo da zarasta, a uporedo joj je krenula oticati druga lifna zlezda ispod te. Na institutu za majku i dete nas napljuju sto nismo dalje vakcinisali dete a o limfnoj zlezdi ni rec. Sada ima 14meseci i treba da primi mmr.a limfna zlezda je idalje velika(4-5cm) nije se povukla. Ja se plasim da ce mmr jos vise da je upali,i ne znam sta da radim
MMR vakcina zaista NEMA nikakve veze sa komplikacijom BCG vakcine – tu NEMA dileme!
Ovo vazi i za sve druge vakcine, tako da treba da vakcinisete dete bez straha
Pozdrav, bebi od godinu dana sedam dana nakon mmr vakcine dolazi do uvećanja limfnih žlezda iza ušiju, ispod levog pazuha i iznad leve ključne kosti. Urađen je uz žlezde iznad ključne kosti i nalaz govori u prilog reaktivne žlezde sa mikrokalcifikatima, nalaz krvi uredan. Pedijatar smatra da je reč o reakciji na mmr vakcinu i daje uput za hematologa čiji pregled čekamo. U međuvremenu beba je imala temperaturu koja je trajala jedan dan, osip po licu i telu, takođe jedan dan. Pedijatar takođe smatra da je moguće da su žlezde iznad ključne kosti u pazuha uvećane kao reakcija na bsž vakcinu i da su sada dodatno odreagovale na mmr. Bila bi vam zahvalna na smernice oko toga šta mi kao roditelji treba da radimo. Hvala unapred
Mislim da.ovo zaista NIJE za brigu i da je Vaš pedijatar napravio odliču procenu.