Posebna pažnja biće posvećena prirodnoj ishrani odojčadi, imajući u vidu da u Srbiji samo petnaest odsto majki doji svoju decu, dok je u razvijenim zemljama taj procenat i do 35 odsto, navodi se u saopštenju Centra za edukaciju roditelja „“Porodično gnezdo““.
Kako se ističe, dojenje je veoma bitno i za stvaranje emocionalne povezanosti majke i deteta u najranijem uzrastu.
Majkama se savetuje isključivo dojenje beba do uzrasta od šest meseci, a kasnije uz dodavanje nemlečne hrane do kraja prve godine.
„Pravilna ishrana u tom periodu je programiranje zdravlja populacije i preventiva ozbiljnih metaboličkih bolesti adultnog doba“, ocenila je načelnica Odeljenja za majke dojilje Instituta za neonatologiju doktorka Slavica Simić.
Simić je ukazala da su se u prošlosti često i lako donosile odluke o prekidanju dojenja odojčadi i ishrani adaptiranim kravljim mlekom – industrijskim zamenama majčinog mleka.
To je, prema njenim rečima, dovelo do značajnog povećanja stope oboljevanja dece, kao što su poremećaj lipidnog statusa, gojaznost, hipertenzija i dijabetes.
Koordinator „Kluba mama dojilja“ i osnivač Centra za edukaciju roditelja Nada Lazić je ukazala da će buduće i mlade majke u Klub imati priliku da se druže, razmenjuju iskustva i razreše nedoumice koje imaju o dojenju.
Centar „“Porodično gnezdo““ je, kako je podsetila, pre jedanaest godina pokrenuo i „“Školu roditeljstva““ koja pomažem budućim roditeljima da nauče kako da se odnose prema deci.
Izvor: Tanjug
Komentari 0