Pored male težine i dužine prisutna je i telesna nezrelost. Zato uz adaptaciju na spoljašnju sredinu što pre treba započeti sa fizikalnim tretmanom. Bebe sa telesnom težinom između 2000 i 2500 gr tek se neznatno razlikuju od beba rođenih u terminu. Do kraja prve godine dostižu istu težinu kao i deca rođena na vreme. Na žalost to nije slučaj sa bebama rođenim sa manjom težinom, one i kasnije ostaju sitnije, niže i mogu da imaju određene razvojne poteškoće. Zato prevremeno rođenu decu treba pratiti ne samo po rođenju i u prvim godinama života već i kasnije. Kako je utvrđeno da se kod ove dece mogu razviti određeni deficiti u školskom uzrastu potrebno je preventivno delovanje.
Zbog nedovoljne zrelosti bebe u prva tri meseca spontani pokreti se stimulišu zvukom, slikom i dodirom kako bi se dobila adekvatna reakcija bebe okretanjem glave. Najbolje je da to radi majka jer beba već poznaje njen glas ili da to bude stalno ista osoba koja brine o bebi. Podjednako treba stimulisati obe strane ili više onu na kojoj beba slabije reaguje, zato joj treba prilaziti podjednako sa obe strane. Takođe bebu treba dodirivati jer se preko kože dobijaju važne informacije. Od nedavno je praksa da se prevremeno rođena beba redovno stavlja mami ili tati na grudi, „koža na kožu“ na šta bebe odlično reaguju. Važno je da kada prisustvo majke nije moguće tu ulogu preuzimaju medicinske sestre ili fizioterapeuti.
Ukoliko je beba boravila u ustanovi u kojoj nije sproveden fizikalni tretman, potrebno je da u njega bude uključena po dolasku kući.
U prvim godinama života se odvija intezivan proces razvoja i usavršavanja nervnog sistema i direktno zavisi od uticaja spoljašnje sredine. Nedonoščad dolaze na svet sa nezavršenim procesom sazrevanja koji ne može da se odvija spontano kao kod dece koja su u stomaku sačekala termin. Zato moramo spolja da delujemo da bi smo dobili odgovarajuću reakciju kako bi dete spoznalo sebe u odnosu na okolinu, ovladalo držanjem tela i uspostavilo koordinaciju pokreta što omogućava snalaženje u prostoru. Odgovarajuća stimulacija u pravo vreme kada se funkcije uspostavljaju dovodi do sazrevanja nervnog sistema.
Jedan od oblika odstupanja od normalnog motornog razvoja kod prevremeno rođene dece može da bude pojava asimetrije. Prepoznaje se po asimetričnom držanju glave, trupa, ruke i noge sa iste strane u položaju na leđima ili stomaku kao i pri izvođenju određenih pokreta. Da bi se sprečilo razvijanje pogrešnih šema, odnosno uspostavio normalan redosled i kvalitetan razvoj motornih aktivnosti, neophodno je da se sprovede adekvatna stimulacija od strane fizioterapeuta.
Danas se zna da ranom intervencijom sa jedne strane i zahvaljujući fleksibilnosti nervnog sistema prevremeno rođenih beba sa druge strane, mogu da se prevaziđu oštećenja mozga jer zdravi delovi preuzimaju funkcije oštećenih. Zato je važno započeti sa tretmanom čim se uoče prvi znaci odstupanja od očekivanog normalnog razvoja.
U oporavku i na dalje ključnu ulogu imaju roditelji i osobe koje su u neposrednom kontaktu sa bebom. Oni moraju da budu dobro obučeni od strane fizioterapeuta kako bi kroz svakodnevne aktivnosti (uzimanje, držanje, nošenje, hranjenje, presvlačenje, igranje) stimulisali bebu i njene samostalne aktivnosti, pružali emocionalnu sigurnost i pomogli joj da se u potpunosti adaptira na okruženje.
Pravilo je da se od kalendarskog uzrasta nedonoščeta oduzme broj nedelja koje nije provelo u majčinom stomaku do termina, kao i vreme koje je provelo na odeljenju intezivne nege. Tek kada to uradimo i utvrdimo korigovani uzrast možemo da posmatramo šta beba može a šta ne. Svaka beba je jedinstvena i nikada je ne treba porediti sa nekom drugom, naročito ako je prevremeno rođena.
Pozdrav…Imam jedno pitanje.Moja bebica je rodjena u 33+1 sa 2090 kg i 44,5 cm sada ima 5 meseci i 7300kg…Na dohrani je odbija da jede mleko…Da li mogu da pocnem da joj uvodim kasice tipa jabuku,krompir,sangarepu?Sve bi ja to kuci pravila domace…Nisam u mogucnosti da ide pedijatru,zbog ove situavije sa virusom
….
Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Imam Bebu koja je Rodjena u 34. Nedelji
Sa 2220 g ..
Vec 7 dan smo u Bolnici , Beba je idalje u Inkubatoru, Prima Glukozu i NaCl , Jede na flasicu , Imao je Zuticu, pa su mu prekinuli Fototerapiju , pa su ga opet ukljucili, imao je i sator sa Kiseonikom, pa su mu sklonili i sad su stavili samo crevo u Inkubator, ovi ovde doktori ne govore nista, ni kad ce mo kuci, ni da li je to dobro ili Lose, nista bukvalno.. Brinem se mnogo pa ako bi mogli da mi kazete nesto vise o svemu tome..
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Postovanje imam par pitanja koji me kopkaju dan i noc, prevremeno rodjeno dete u 28ned bila je u inkubatoru dva meseca nakon toga je pustena kuci sve super pregledi ocnog lekara dobar pregled glave srca sve je okej, ukljucena joj je fizijatrija na koju je isla 1 dan u sedmici po 1h i tako par meseci e doslo je vreme to da slabo napreduje da nece da se okrece sa ledja na stomak i kontra ona je rodjena 31 marta sada puni godinu dana bez oduzimanja tih dva meseca..
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra/
Postovani imam jedno pitanje… Moja beba je rodjena 23 dana pre termina. Sada ima 2 meseca. Rodjena je sa 2380gr. Sada ima 4.500 kg. U pocetku je jela svaka 3 sata. A sada je pustim da spava nocu i uglavnom se probudi da jede oko 5 sati ujutru. Zapravo, u 12 nocu jede pa i spava do 5 eventualno 6 i onda jede na dalje na svaka 3 sata. Jede 100 do 120 ml. Ali nekad nije gladna i pojede 80 do 90ml sto nije bas cesto. Da li moram onda bas zato sto je jela 80 da joj dam pre ili mogu da sacekam da bude njeno vreme za obrok. I da jel smem da ljubim moju bebu posto nas pedijatar striktno tvrdi da to nije dobro za bebu?
Neka beba jede KOLIKO ŽELI! Beba je najbolji regulator količine obroka…
Ljubite bebu, koliko Vam je volja, osim kad ate bolesni
Postovani
imamo bebu od 13 meseci a rodjen je u 34. Nedelji. Imao je na rodjenju dva kg i 46 cm. U inkubatoru je proveo dan i po a kuci dosao nakon 17 dana. Nije imao nikakve komplikacije ali smo od pocetka isli kod fizijatra zbog tortikolisa koji se sad ispravio i zato sto je bioblago hipotonican. Sedi samostalno od desetog meseca i otprilike tada je poceo i da puzi i podize se uz namestaj. Takodje hoda uz namestaj ali dosta je nesiguran. Dr kaze da je to zato sto je jako krupan ima skoro 12 kg i 80 cm. Brine me to sto ne mase ne tapse ne pokazuje prstom generalno ne imitira. Zna da baci pet kada ga pitamo gde je mama pogleda u mene zna mnoge pojmove auto voz ali on dodje do njih umesto da ih samo pokaze. Ne govori nista smisleno mada brblja. Da li je to za brigu
Mislim da ovo sto ste opisali zaista NIJE za brigu.