Masovnim infekcijama ušiju kumuju bakterije, pa suu čekaonicama domova zdravlja sve veće gužve. Lekari uveravaju da epidemiološka slika, za sada, nije alarmantna, ali i da nije registrovan nikakav virus koji bi mogao da izaziva slične simptome. Niekstremno toploleto ne ide naruku žiteljima glavnog grada,koji svaki slobodan trenutak koriste da se osveže u javnim ili kućnim bazenima i na kupalištima. I oslabljen imunitet može da pogorša kliničku sliku pacijenta, pa zbog toga medicinari savetuju onima koji baš žele da se brčkaju u stajaćoj vodi da povedu računa o higijeni ušiju.
– Pojačane su infekcije spoljašnjeg slušnog hodnika i to zbog upotrebe kućnih bazena u kojima se voda nedovoljno često dezinfikuje ili menja. Sugrađani su priterani da posete lekara, jer ih, uz otok, prati i jak bol u ušima. Zato je važno da se posle kupanja, bilo na Adi Ciganliji ili nekom drugom kupalištu, odmah dezinfikuju uši sa troprocentnim hidrogenom. Nikako ne treba da koriste štapiće za čišćenje, a kamoli priručna sredstva za češanje, kao što su ključevi ili nokti – objašnjava dr Đorđe Tomić, specijalista ORL u Kliničko-bolničkom centru „Dr Dragiša Mišović – Dedinje”. Ukoliko se upala ne izleči na vreme, infekcija po pravilu prelazi na srednje uho. Ovakva vrsta upale je karakteristična za zimski period, dodaje dr Tomić, ali je primetan i broj pacijenata sa takvim tegobama, pogotovo onih koji često izlaze iz klimatizovanih prostora napolje.
– U tom slučaju, najčešće „zarade” respiratornu infekciju koja veoma lako može da zahvati i srednje uho, što je komplikovanija upala – ističe dr Tomić.
Otorinolaringolozi u domovima zdravlja imaju posla na pretek. Na vrata ordinacije ne kucaju im samo stariji već i roditelji sa decom. Broj onih koji su pod upalom raste iz dana u dan.
– Situacija se znatno pogoršala u odnosu na prethodne godine. Obolevaju svi, sem beba o kojima se posebno vodi računa. U čekaonici se nađe i do 50 osoba po smeni, a od tog broja tek petina zaradi upalu srednjeg uha dok se ostali žale na infekciju slušnog kanala – kaže dr Biljana Kubura, iz odeljenja ORL u DZ „Palilula”, napominjući da je glavni uzročnik ovih infekcija visoka temperatura koja obara imunitet svakog čoveka.
– Izloženost suncu, vetru, duži boravak u stajaćoj vodi i nebrisanje ušiju izazivaju upalu. Oni koji se rashlađuju u bazenima, jezerima ili rekama rizikuju da zarade infekciju, jer je stajaća voda izvorište zaraze. Ako do upale dođe, važno je da pacijenti slušaju savete lekara i da čuvaju uši od bilo kakvog kvašenja, što nažalost nerado čine. Osoba pod upalom treba da boravi u provetrenoj prostoriji, da ne bude na promaji. Ne bi smela da pije hladnu ni gaziranu vodu i treba da uzima hranu koja podiže imunitet – savetuje dr Kubura.
Među onima kojima je konstatovana upala slušnog kanala ima sve više najmlađih, pogotovo predškolaca. Kako tvrdi dr Julijana Miladinović, specijalista ORL iz DZ „Voždovac”, u prethodnih pet godina nije prošao dan a da u ordinaciji nije završilo petoro-šestoro mališana sa istim tegobama.
– Brčkajući se u kućnim bazenima, veoma lako zarade ušnu infekciju. Obično te upale ne uzimaju maha, pa ih bol prolazi relativno brzo, ali ako traje duže od dan, dva treba se javiti lekaru. U tom periodu detetu ne treba kvasiti uši, a roditeljima za ubuduće savetujemo da obavezno obrate pažnju na čistoću vode u bazenima, kao i o higijeni deteta kojem ne treba dozvoliti da svaki čas ulazi i izlazi iz bazena bez prethodnog pranja tela i nogu – objašnjava dr Miladinović, podsećajući da u toku sezone kupanja na otorinolaringologiji ima znatno više pacijenta, pogotovo onih koji su se vratili sa letovanja i zaradili oralno-fekalnu infekciju.
Neprijatelji ušiju – promaja i rashladni uređaji
Sem bakterija koje vrebaju iz bazena ili sa kupališta, sugrađani sa upalom uha treba da se čuvaju promaje i rashladnih uređaja.
– Bol u uhu ne znači uvek i infekciju slušnog kanala, jer nekada ono boli od promaje ili klime. Može recimo da strada kada neko posle brčkanja sedne u klimatizovan automobil ili vozi sa otvorenim prozorima. Oni građani kojima je uho slabija tačka mogu da idu na gradska kupališta, ali bi trebalo da ga zaštite tamponima dok su u vodi kako bi sprečili ulivanje vode. Po izlasku na kopno, obavezno moraju da istuširaju ušne školjke – ističe dr Zorica Dinić, vlasnica privatnog Doma zdravlja „Vizim”.
Izvor: POLITIKA, Marija Brakočević
Komentari 0