Tako je bilo sve do onog dana kada je poštar Jež iz vrtića doneo medvediću sasvim posebnu pošiljku…
Polazak deteta u vrtić obično predstavlja stresan period u životu većine porodica.
Scene jutarnjeg durenja i plakanja na putu do vrtića dobro su poznate roditeljima koji se suočavaju sa ovim izazovom. Slikovnica „Glišina tajna“ autorke Miljane Prijić, u izdanju Kreativnog centra, govori upravo o jednoj takvoj situaciji i nastala je s namerom da pomogne kako deci tako i roditeljima koji se susreću sa ovim problemom.
Junak priče je medvedić Gliša koji uporno odbija da se odvoji od svoje mame i napusti porodični dom. Ne reaguje na pozive drugara da im se pridruži u igri, provodi vreme kod kuće ne želeći da izađe napolje čak ni na nagovor roditelja. Međutim, sve se polako menja od trenutka kada Gliši počnu da pristižu sasvim posebna pisma iz vrtića.
Autorka slikovnice Miljana Prijić priča nam o Gašinom suočavanju s promenama sa puno topline i nežnosti, odnosno upravo onako kako ovaj važan period u odrastanju i zahteva. Pored roditeljskog, Miljana ima i višegodišnje profesionalno iskustvo u bavljenju dečjim razvojem. Radeći kao psiholog u jednoj predškolskoj ustanovi u Beogradu, ona se svakodnevno susretala s teškoćama u prilagođavanju dece na vrtić. „Tako sam došla na ideju da priča koja se tiče polaska u vrtić i te kako može doprineti jačanju spone između kuće i vrtića i osećaju sigurnosti. Želela sam da prikažem kako komunikacija i poverenje između odraslih koji brinu o detetu – vaspitača i roditelja – mora teći u oba smera, a da je dete nadograđuje i bogati svojom autentičnošću, što u ovoj priči meda Gliša i čini. Lično iskustvo mame koja je sa svojom decom prošla kroz tri različite adaptacije svakako je probudilo nežnost i saosećanje koji su uticali na osmišljavanje priče“, ističe autorka.
Prvi korak u savladavanju straha od napuštanja porodičnog doma jeste upravo upoznavanje sa nepoznatim, odnosno predstavljanje detetu novog okruženja, kao i aktivnosti koje ga u tom okruženju očekuju. U okviru priprema za polazak u vrtić ovakav pristup u velikoj meri može olakšati adaptaciju deteta, pa i roditelja, novonastaloj situaciji. „Čitajući ovu slikovnicu sa decom, roditelji dobijaju priliku da povedu razgovor o medinim osećanjima i ponašanju koje on ispoljava odbijajući da pođe u vrtić. Videćemo kako je simpatični meda uz strpljivu i usaglašenu podršku odraslih pobedio strah od odvajanja. Takođe, slikovnica može biti i povod da roditelji pričaju deci o svojim osećanjima kada su kretali u vrtić, da im pokažu svoje fotografije iz tog perioda i iz svog vrtića, da im opišu kako su doživeli odvajanje i kako je teklo njihovo upoznavanje sa vaspitačima i novim drugarima“, savetuje Miljana Prijić.
Polazak deteta u vrtić veoma često teško pada i samim roditeljima. U vezi sa tim autorka kaže: „Iz ličnog iskustva moram priznati da se i u roditelju odvija prava emotivna drama nakon što ostavi dete u vrtiću. Potrebno je da razumemo da su možda i u nama pokrenuti neki strahovi, o čemu treba da porazgovaramo sa vaspitačima, stručnim saradnicima ili bliskim osobama. Кada umirimo sebe, bićemo spremni da umirimo decu i sa potrebnim strpljenjem i doslednošću pristupimo adaptaciji. Tada pokazujemo kapacitet za prihvatanje dečjih emocija i njihovu obradu. Obrađene emocije spremni smo da vratimo deci kroz reči utehe, umirenje i zagrljaje, što dovodi do ponovnog uspostavljanja osećaja sigurnosti“.
Priču o Gliši i likove medveđe porodice oživeo je ilustrator Nemanja Ristić sa podjednakom dozom topline i šarma, pa smo sigurni da će deca i roditelji u jednakoj meri uživati i u ilustracijama i u ovoj simpatičnoj priči.
Miljana Prijić završila je osnovne i master studije psihologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu, kao i edukaciju iz sistemske porodične psihoterapije na beogradskom Institutu za mentalno zdravlje. Ima desetogodišnje iskustvo rada kao stručni saradnik-psiholog u Predškolskoj ustanovi „Čukarica“. Bavi se savetodavnim i psihoterapijskim radom. Majka je troje dece.
Nemanja Ristić nakon završene Škole za dizajn u Beogradu, smer Dizajn ambalaže, upisao se na Fakultet primenjenih umetnosti u Beogradu, odsek Grafika i knjiga, gde je diplomirao na predmetima Ilustracija i Animacija 2011. godine. Učestvovao je na više grupnih izložbi, radi kao ilustrator, radovi mu se nalaze u velikom broju objavljenih knjiga. Sarađuje s marketinškim agencijama.
Komentari 0