Foto: Freepik
Zastarelost krivičnog gonjenja ide u korist zlostavljača dece.
Srbija je među sedam evropskih zemalja sa najslabijim rejtingom u pravnoj zaštiti žrtava seksualnog zlostavljanja dece, navodi se u međunarodnom izveštaju u kojem se kritikuju kratki rokovi zastarelosti za ova krivična dela.
Prema izveštaju „Justice Unleashed: Ending Limitations, Protecting Children“, čiji su autori pokret Brave i organizacija Child Global, Srbija se nalazi u grupi zemalja sa veoma lošim rokovima zastarelosti za zločine u vezi sa seksualnim zlostavljanjem dece, pored Bosne i Hercegovine, Albanije, Bugarske, Armenije, Azerbejdžana i Moldavije, Srbija je dobila ocenu F- (na skali od A najbolje do F- najlošije). Srbija spada u zemlje koje nisu suspendovale rok zastarelosti seksualnih zločina nad decom na najmanje dok žrtva ne napuni punoletstvo niti je utvrdila minimalnu starost pre koje rok zastarelosti ne može isteći.
Zemlje koje ne postavljaju rokove zastarelosti za sva ili većinu krivičnih dela povezanih sa seksualnim zločinima nad decom uključuju Veliku Britaniju, Irsku, Belgiju, Kipar, Dansku i Gruziju. Hrvatska je dobila ocenu B.
„Gonjenje krivičnog dela seksualnog zlostavljanja dece decenijama nakon što se on desio naučno je opravdan jer šteta prouzrokovana seksualnom traumom iz detinjstva ne nestaje tokom detinjstva i adolescencije“, navodi se u dokumentu, koji ukazuje da je Srbija jedna od poslednjih zemalja u evropskom regionu koja još ima rok zastarevanja za ova krivična dela – i da treba hitno da preispita situaciju.
Prema Brave i Child Global, „ukidanje svih rokova zastarelosti seksualnog zlostavljanja dece je očigledno najbolja praksa da se žrtvama omogući pristup pravdi, zaštiti buduća deca i dobrobit zajednice“, pri čemu obe organizacije hvale „široko rasprostranjene prednosti“ ukidanja starosnih ograničenja za prijavljivanje seksualnih delikata nad decom.
Kako je u Srbiji?
Članom 104 stav 1 Krivičnog zakonika Srbije regulisana je krivična zastarelost. Ovaj član zakona utvrđuje da rok zastarelosti počinje da teče od trenutka kada je krivično delo izvršeno. Ne uključuje pravilo koje suspenduje rok zastarelosti do punoletstva žrtve u krivičnim delima seksualnog zlostavljanje dece. Prema članu 103 Krivičnog zakonika Srbije ograničenje zavisi od težine kazne za krivično delo seksualnog zlostavljanja deteta. Period minimalnog ograničenja je tri godine. Postoje rokovi zastarelosti od pet, deset i petnaest godina a maksimalni rok zastarelosti je dvadeset godina. Ovo krivično pravilo znači da nije moguće krivično goniti seksualno zlostavljanje dece u slučajevima nakon što je žrtva navršila 38 godina (ako je u vreme izvršenja zločina žrtva imala sedamnaest godina i krivično delo koje je pretrpela zastarevalo 20 godina).;
Šta kaže zakon o seksualnom zlostavljanju?
Master pravnik A. Karov za cnzd.rs objašnjava da opšti kriminološki pojam seksualnog zlostavljanja obuhvata nemoć žrtve u odnosu na izvršioca krivičnog dela kao i nedozvoljenih polnih radnji koje su izvršene zloupotrebom položaja. Slučajevi seksualnog zlostavljanja mogu biti različiti kao npr.: iskorišćavanje službenog položaja nadređenog lica; staraoca nad maloletnicima ili decom koja su im poverena na vaspitavanje ; iskorišćavanje stanja fizičke i psihičke nedozrelosti žrtava.
Najtežim oblicima ove vrste seksualnih delikata smatra se – seksualno zlostavljanje dece. Počinioci seksualnog uznemiravanja najčešće su muškarci, dok su u trećini slučajeva to žene.
Ovo pitanje razlikuje se od države do države gde su neke od država veoma rigorozne po pitanju sankcija za ovakva dela a kazne se kreću i do kastracije i sterilizacije delikvenata, dugogodišnjih kazni zatvora kao i smrtnih kazni do potpunog izostavljanja pravnog uređenja ovog pitanja. U krivičnom zakoniku republike Srbije predviđene kazne za ovakva i slična krivična dela se kreću i do kazne doživotnog zatvora.
Predlog istraživanja
Pokret Brave i organizacija Child Global predlažu da se žrtvama seksualnog zlostavljanja dece obezbedi pravda ukidanjem perioda krivične zastarelosti za prekršaje seksulanog zlostavljanja dece na nivou cele Evrope. Predlog je zasnovan na empirijskim dokazima koji pokazuju da su žrtvama često potrebne decenije da procesuiraju traumu i kontaktiraju civilne vlasti o zločinu koji su pretrpele.
Među glavnim prednostima koje se odnose na ukidanje rokova zastarelosti za krivična dela seksualnog zlostavljanja dece, autori ističu veću informisanost javnosti zbog obelodanjivanja ovih krivičnih dela, zaštitu većeg broja dece od rizika od recidiva od strane nasilnika, autorizaciju upotrebe pronađenih dokaza o zločinima koji su se dogodili mnogo godina ranije i prestanku zaštite institucija koje su prikrivale prekršaje.
Zaštita dece od seksualnog zlostavljanja na internetu
Dodatna akcija za zaštitu dece od seksualnog zlostavljanja na internetu je u toku, pridružite se i vi potpisom a zatim i deljenjem peticije.
Predlog peticije koja je pokrenuta od strane NVO „Justice Initiative“ u celoj Evropi tiče se podizanja svesti ali i ojačavanja regulative o bezbednosti na internetu koja zahteva od kompanija da preduzmu proaktivne mere u borbi protiv svih oblika onlajn seksualnog zlostavljanja dece, uključujući grooming, striming uživo, fotografije i video materijal o seksualnom zlostavljanju dece.
Veoma je bitno da i vi pružite podršku i da svojim potpisom podržite peticiju! Za bezbedan internet za decu.
Peticiju možete potpisati klikom OVDE
Više informacija na justice-initiative.eu
Izvor: Najboljamamanasvetu
Komentari 0