Foto: Pixabay
Dobra nega kože tokom trudnoće može vam pomoći da održite zdravu i blistavu kožu, ali isto tako je važno izbegavati određene sastojke koji mogu biti štetni za vas i vašu bebu. U ovom tekstu, otkrićemo koji proizvodi i sastojci su sigurni za korišćenje tokom trudnoće, kako biste mogli da kreirate odgovarajuću rutinu nege kože koja će zadovoljiti vaše potrebe.
Čišćenje kože
Pravilno čišćenje kože je osnova svake rutine kada je u pitanju nega kože lica. Tokom trudnoće, neki sastojci iz proizvoda za čišćenje mogu biti štetni, pa je važno odabrati blage proizvode koji ne sadrže agresivne hemikalije.
Birajte proizvode koji su blagi, nekomedogeni i koji su specifično formulirani za osetljivu kožu.
Neke od supstanci koje treba izbegavati, a koje se mogu naći u ovim proizvodima su:
Retinol – ovo je sintetički derivat vitaimna A. Dok je vitamin A kao takav bitan za razvoj deteta u utrobi, njegove derivate tokom trudnoće treba izbegavati.
Salicilna kiselina – ovo je poznati sastojak svih krema i tretmana protiv akni i nalazi se u brojnim proizvodima za piling, ali stručnjaci naglašavaju da ovo jedinjenje treba izbegavati u toku trudnoće;
Esencijalna ulja – za ova ulja se često misli da su prirodna zamena za kozmetičke proizvode. Ipak, nisu sva ulja dobra za trudnoću. Ulja mnogih biljaka mogu izazvati posledice kao što su povišen pritisak, krvarenje, pa i kontrakcije (žalfija i jasmin). Zato je preporučujemo da budete veoma oprezni prilikom upotrebe ovih preparata tokom vaše trudnoće;
Paraben – nalazi se u velikoj količini kozmetike, pa tako i produktima koje koristimo za negu lica. Ima mnoga štetna dejstva, a u trudnoći je strogo preporučljivo izbegavati ga. Studije su pokazale da paraben može dovesti do brojnih komplikacija u trudnoći i uticati na dete i to uključuje mogući pobačaj, smanjenje težine i veličine deteta i njegovog daljeg razvoja;
Formaldehid – ova supstanca se izbacuje iz upotrebe u kozmetici jer povećava šanse za razvoj kancerogenih oboljenja i pobačaja, ali je neki proizvodi i dalje sadrže. Uglavnom su to sada samo lakovi za nokte i nekolicina proizvoda za kosu, ali svakako obratite pažnju na sastojke svakog proizvoda koji konzumirate.
Probajte da uskladite i ishranu s ovim i informišite se šta vam može pomoći za zdravlje uopšte, a u okviru toga i za negu lica. Primera radi, za mučnine se kod trudnica preporučuje čaj od matičnjaka.
Za sva dodatna pitanja konsultujte se sa vašim lekarom.
Hidratacija
Hidratacija je ključna za održavanje zdrave i meke kože tokom trudnoće. Birajte hidratantne kreme i losione koje su bez mirisa, hipoalergijske i bez parabena. Sastojci poput pantenola, ši putera, vitamine E i mnogi drugi mogu biti posebno korisni za hidrataciju kože tokom trudnoće.
Tonici za lice mogu biti korisni za održavanje ravnoteže pH vrednosti kože i pripremu kože za dalju negu. Birajte tonike koji su bez alkohola i sadrže umirujuće sastojke poput aloe vere ili hijaluronske kiseline.
Izbegavajte tonike koji sadrže salicilnu kiselinu ili druge agresivne sastojke.
Zaštita kože od sunca
Uvek je važno zaštititi svoju kožu od sunčevih zraka, posebno tokom trudnoće. Birajte kreme za sunčanje sa zaštitnim faktorom SPF 30 ili više, koje su bez mirisa i hipoalergijske.
Izaberite fizičke kreme s mineralnim filterima umesto hemijskih, jer fizičke kreme ne prodiru u kožu.
Nije neophodno koristiti kremu za sunčanje u velikoj količini, ali se preporučuje njeno povremeno nanošenje jer UV zraci mogu povećati rizik za razvoj melazme – hiperpigmentacija kože koja se u 90% slučajeva javlja isključivo kod žena, a pogotovo u trudnoći (zato ima naziv trudnička maska).
Pri kupovini kreme za sunčanje obratite pažnju na to da ona sadrži i UVA i UVB blokatore.
Supstance koje je poželjno da sadrže proizvodi koje koristite
Mnogi sastojci proizvoda za negu kože ne predstavljaju nikakav rizik u toku trudnoće i mogu pomoći da očuvate kožu zdravom.
Glikolna i azelainska kiselina – ove kiseline koriste se za tretiranje akni u toku trudnoće i sigurne su za konzumiranje. Ipak, nemojte preterivati sa njihovim korišćenjem;
Antioksidansi – vitamin C, vitamin E, zeleni čaj, resveratrol – svi proizvodi za negu kože lica koji sadrže ove sastojke dobri su njenu negu u toku trudnoće;
Kokosovo ulje i puter, aloe vera, peptidi, hijaluronska kiselina…
Konsultacija sa stručnjakom
Kao i uvek, pre nego što započnete bilo koju novu rutinu nege kože tokom trudnoće, uvek je najbolje da se konsultujete sa svojim lekarom ili dermatologom.
Detaljno im objasnite vaša dosadašnja iskustva sa preparatima za negu lica i ponašanje vaše kože. Naglasite bilo kakve alergije i reakcije koje ste primetime na koži nakon upotrebe određenih proizvoda.
Na taj način, lekar će moći da vam pruže savete prilagođene vašim specifičnim potrebama i osigura da koristite sigurne proizvode koji zadovoljavaju vaše ciljeve nege kože.
Nega tela tokom trudnoće je veoma važna, ali može biti izazovna, pogotovo ukoliko niste sigurni koji proizvodi su sigurni za korišćenje. To važi i za kožu vašeg lica. Obratite pažnju na sve sastojke koje smo gore nabrojali, a ukoliko imate bilo kakvih pitanja i sumnji, kontaktirajte vašeg dermatologa kako biste dobili dodatan savet.
Uživajte u ovom periodu i budite nežni prema vašoj koži!
Komentari 0