Foto: Freepik
Za dve godine, plan je da sve osnovne škole svakog dana imaju fizičko, dok će srednjoškolci imati četiri puta nedeljno.
„Određene škole imaće priliku da realizuju u svojim ustanovama taj projekat samo te prve godine, jer je pilot projekat i trebaće vremena kolegama iz Ministarstva prosvete da pripreme realizaciju projekta. Od naredne, druge godine, sva deca u svim školama imaće mogućnost da vežbaju svaki dan“, ističe Goran Viješica iz Saveza za predškolski sport i fizičko vaspitanje.
Kako navodi Viješica, prve godine pilot projekta predvišeno je da fizičko bude svakoga dana u školama koji imaju jednosmenski rad i gde je jednostavnije realizovati i implementirati projekat.
Istraživanje Batuta pokazuju da svako osmo dete u Srbiji ima problem sa gojaznošću, a to je ujedno i jedan od motiva za pokretanje ovkvog projekta.
„Pored velikog broja gojazne dece, dece sa lošim držanjem, problemima sa stopalima, kičmom što i sami možemo da vidimo kad uđemo u školska dvorišta. Da su ta istraživanja tačna. Ciljevi projekta su da smanjimo i preventiramo probleme sa kičmom i probleme gojazne dece“, smatra Goran Viješica.
Kako potencijalne probleme navodi prostor u fiskulturnim salama i da je neophodno da se traži metod kako bi časovi mogli da se ralizuju. On smatra da kadar neće biti problem jer u školama rade nastavnici koji nemaju put fond časova i to će biti prilika da se takvo stanje promeni.
Komentari 0