Foto: Freepik
U svojoj knjizi Never Enough: When Achievement Pressure Becomes Toxic — and What We Can Do About It, Wallace istražuje toksičnu kulturu postignuća i načine na koje ekstremni pritisak može naškoditi mentalnom zdravlju dece.
Wallace je intervjuisala psihologe i 6500 roditelja SAD-a. U mnogim slučajevima naišla je na roditelje koji su smatrali da su njihova deca ta koja insistiraju da upišu teže izborne predmete i vannastavni program.
„Roditelji koje sam upoznala, a koji su imali najuspešniju decu, nisu podsticali svaku priliku. Nisu terali decu da u svemu budu najbolja. Nisu ih terali da se istaknu u velikoj konkurenciji za upis na najbolje fakultete u zemlji“, napisala je Wallace.
Uspešni roditelji rade ono što žele da rade i njihova deca
Stavovi i ponašanja mogu biti zarazni, pokazuju istraživanja. Teskoba i mentalno zdravlje dece i tinejdžera mogu se pogoršati samo zato što su u blizini vršnjaka koji su takođe pod stresom zbog škole ili vanškolskih aktivnosti. Kad se to dogodi, možda ćete morati intervenisati i podstaknuti dete da uspori.
„U svom domu insistiram da se spava osam do devet sati noću. Na to prisiljavam decu. Morate se odmoriti. Morate imati odmor“, dodaje Wallace.
Uspešni roditelji rade ono što žele da rade i njihova deca. Oblikuju zdrave navike i odnose. Ne opterećuju se poslom kad dođu kući, dovoljno spavaju i provode kvalitetno vreme sa svojim porodicama..
„Naša deca vide nesklad između naših reči i naših dela kada se iscrpljujemo pokušavajući osigurati najbolje za njih“, zaključuje Wallace u svojoj knjizi.
Komentari 0