Foto: Freepik
Ispadi besa – tantrumi:
Tantrumi su česta pojava kod dvogodišnjaka. Najčešće se dešavaju kada su mališani frustrirani, umorni ili ne mogu verbalno da izraze svoje potrebe. To može biti plač, vrištanje, udaranje, pa čak i zadržavanje daha (zacenjivanje).
Tantrumi su normalan deo razvoja dok mališani uče da regulišu svoje emocije i saopštavaju svoje želje.
Nezavisnost i samostalnost – Faza “sam/a ću”:
Dvogodišnjaci potvrđuju svoju nezavisnost i samostalnost. Oni mogu insistirati na tome da stvari rade sami, čak i ako nisu u stanju da to urade bezbedno ili efikasno. Ova želja za nezavisnošću ponekad može dovesti do borbe za moć između mališana I roditelja.
Ograničeni raspon pažnje:
Dvogodišnjaci obično imaju kratak raspon pažnje i mogu brzo izgubiti interesovanje za jednu aktivnost i preći na drugu. Takođe, mogu imati poteškoća da mirno sede duže vreme.
Istraživanje i radoznalost:
Mala deca su prirodno radoznala za svet oko sebe i željna istraživanja. Oni mogu provesti dosta vremena dodirujući, degustirajući i eksperimentišući sa objektima u svom okruženju.
Razvoj jezika:
Dvogodišnjaci brzo proširuju svoj rečnik i počinju da spajaju reči u kratke rečenice. Međutim, njihove jezičke veštine se i dalje razvijaju i mogu imati problema da se verbalno izraze.
Granice i disciplina:
Postavljanje doslednih granica i pružanje nežne discipline važno je za malu decu u ovom uzrastu. Oni uče o uzrocima i posledicama i moraju da imaju jasne smernice o prihvatljivom ponašanju.
Кada je u pitanju vaspitanje, od suštinskog je značaja za roditelje da obezbede okruženje koje neguje i podržava I podstiče istraživanje i nezavisnost, a istovremeno postavlja odgovarajuća ograničenja i granice.
Evo nekoliko strategija za efikasno upravljanje ponašanjem dvogodišnjaka:
Ostanite mirni:
Za roditelje je važno da ostanu mirni i strpljivi kada se nose sa napadima besa i izazovnim ponašanjem. Reagovanje besom ili frustracijom može eskalirati u sukob.
Preusmerite pažnju:
Ako dete postane uznemireno ili frustrirano, pokušajte da preusmerite njegovu pažnju na drugu aktivnost ili mu ponudite igračku.
Ponudite mogućnost izbora:
Pružanje mogućnosti izbora deci može pomoći da se osećaju manje pod kontrolom i samim tim smanje borbu za moć. Na primer, umesto da im kažete šta da obuku, ponudite im dve opcije za izbor.
Кoristite pohvale:
Pohvale i ohrabrenje mogu mnogo doprineti jačanju pozitivnog ponašanja. Obavezno pohvalite svog dvodgodišnjaka kada prati uputstva ili pokazuje samokontrolu.
Postavite jasna očekivanja:
Uspostavljanje jasnih pravila i očekivanja može pomoći mališanima da shvate šta je prihvatljivo ponašanje, a šta nije. Budite dosledni u primeni ovih pravila.
Obezbedite strukturu i rutinu:
Mala deca napreduju u rutini i predvidljivosti. Uspostavljanje redovne dnevne rutine može pomoći u smanjenju stresa i anksioznosti i za roditelje i za decu.
Model zdravog ponašanja:
Deca uče na primeru, tako da je važno da roditelji modeliraju zdravo ponašanje i pozitivne strategije.
Vaspitanje dvogodišnjaka treba da se pre svega fokusira na negovanju nezavisnosti, podržaanju radoznalosti i pružanju smernica i podrške dok se kreću kroz ovu uzbudljivu i izazovnu fazu razvoja.
Redakcija
Komentari 0