Foto: Freepik
Za sada još nije poznato kako mikroplastika utiče na zdravlje ili na razvoj fetusa.
„Doza čini otrov. Ako doza nastavi da raste i ako vidimo da utiče na posteljicu, onda bi mikroplastika mogla da utiče na sve sisavce, što svakako nije dobro”, izjavio je biolog Metju Kampen sa Univerziteta New Mexico, piše Science Alert.
Naučnici godinama rade na detekcije koja može da odredi tačnu masu tih čestica i od koje vrste plastike dolazi što je esencijalno za procenu uticaja mikroplastike na zdravlje, a stručnjaci su tokom nove studije pomoću metode visoke rezolucije skenirali 62 uzorka donirane ljudske posteljice i u svima su uočili sitne čestice plastike.
Više od 50 odsto plastike je bio polietilen – plastika od koje se prave kese i flaše za jednokratnu upotrebu. Uz polietilen, naučnici su pronašli i polivinil hlorid, najlon i polipropilen. Prema preliminarnim nalazima, pronađene čestice su, najverovatnije, stare nekoliko desetina godina.
„Za sada nisu poznati faktori koji utiču na tako ekstremne raspone koncentracija mikroplastike u posteljici, niti znamo hoće li one negativno uticati na razvoj i rast posteljice, fetusa ili na zdravlje majke. Placenta ima relativno visok protok krvi i uzima veliku količinu hranjivih sastojaka iz krvi majke, što bi je moglo učiniti izloženijom zagađenju”, navode naučnici.
Komentari 0