Foto> Freepik
Procenjuje se da je samo u Americi broj gojazne dece prešao 15 miliona, a u Evropi se svake godine dijagnostikuje novih 500.000 slučajeva dece koja imaju prekomernu telesnu težinu. Gojaznim detetom se smatra dete koje ima telesnu težinu (ili indeks telesne težine) iznad 95. percentila za odredjeni uzrast i pol. Percentilne krive su krive kojima pedijatri mere pravilno napredovanje deteta i rast. Veoma su važne redovne kontrole kod pedijatra na kojima se proverava visina i težina deteta kao i savetovalište u vezi pravilne ishrane i bavljenja fizičkom aktivnošću. Ishrana majke pre, tokom i posle trudnoće kao i adekvatno hranjenje bebe od prvog dana od rodjenja i tokom prve godine života od presudne su važnosti za sprečavanje pojave gojaznosti.
Gojaznost dece i adolescenata povezana je sa porastom krvnog pritiska i koncentracije glukoze u krvi, češće pojave dijabetesa i bolesti srca u odraslom periodu. Gojazna deca često postaju gojazni ljudi što samo po sebi povećava rizike od oboljevanja i stopu smrtnosti. Prekomerna telesna težina u detinjstvu i gojaznost su veliki problem na svetskom nivou za javno zdravlje.
Dojenje sprečava pojavu gojaznosti
Najbolja hrana za novorodjenčad i odojčad je majčino mleko. Majčino mleko je po sastavu idealna hrana jer sadrži izbalansiran odnos hranljivih materija. Ukoliko majka iz nekog razloga ne može da doji svoju bebu ( veoma retki razlozi ali postoje) jedina alternativa za optimalnu ishranu beba su mlečne formule. Mlečne formule se proizvode po specijalnim recepturama i po sastavu se teži da budu slične majčinom mleku. One su sličnije nego obično kravlje mleko, ali svakako ne mogu da budu iste kao majčino mleko. Prave se sa ciljem da uspostave optimalan rast, napredovanje i razvoj.
Sastav mlečne formule važan za pravilno napredovanje bebe
Obrasci rasta i razvoja kod beba koje su na mlečnoj formuli posle brojnih usavršavanja i unapredjivanja mlečnih formula približno su slični ali nisu u potpunosti isti kao kod beba na prirodnoj ishrani. Najpoznatiji proizvodjači mlečnih formula teže optimizaciji sastava formule kako bi se sprečila gojaznost tokom perioda detinjstva i odraslog doba. Pretpostavlja se, na osnovu brojnih studija, da količina proteina i odnos proteina i masti u majčinom mleku ima glavnu ulogu u formiranju sastava organizma i sprečavanje gojaznosti. Zbog toga se pokušava da sastav mlečnih formula bude što sličniji majčinom mleku. Dojenja deca imaju manje šanse da postanu gojazni tokom života a ako mama ne doji svoju bebu važno je korišćenje adekvatne mlečne formule koja će smanjiti mogućnost pojave gojaznosti tokom života.
Adekvatna ishrana je od presudnog značaja za sprečavanje gojaznosti
Ishrana odojčadi ima ključnu ulogu za pojavu gojaznosti tokom života. Mehanizam kojim se postiže dobrobit ishrane u smislu prevencije gojaznosti još uvek nije u potpunosti razjašnjen ali se spominju razlike u regulaciji apetita, postizanje obrazaca ranog rasta, formiranje crevnog mikrobioma kao i važnost gotovo idealno izbalansiranog odnosa masti i proteina kao u majčinom mleku. Koncentracija proteina u majčinom mleku niža je nego u većini mlečnih formula. Postoje brojne studije koje pokazuju veći unos proteina kod dece koja se hrane mlečnim formulama nego majčinim mlekom zbog čega imaju prebrz prirast telesne težine. Veliki prirast telesne težine u prvim mesecima života može da bude jedan od činilaca za razvoj gojaznosti tokom života, zbog čega izbor treba da budu mlečne formule koje imaju kontrolisano niži procenat proteina koji je adekvatan za rast i razvnoj
Evropska agencija za sigurnost hrane savetuje nizak unos proteina kod beba u prvim mesecima života. Unos visoke količine proteina predstavlja veliki rizik za razvoj gojaznosti. Veoma je važan odnos proteina i masti u mlečnoj formuli kako bi proteini bili iskorišćeni na pravi način a nutritivne potrebe zadovoljene. Neke formule (Humana) u potpunosti zadovoljavaju preporučene količine proteina i masti i njihov odnos je približan odnosu u majčinom mleku.
Važno je da roditelji razumeju da trenutni trendovi u ishrani odraslih za mršavljenje koji propagiraju ishranu bogatu proteinima ne važe za bebe. Za bebe je prednost da mlečna formula sadrži manju količinu proteina uz adekvatan odnos sa mastima. Da proteina ima približno koliko ih ima i u majčinom mleku za pravilan rast i napredovanje.
Fizička aktivnost i san utiču na sprečavanje gojaznosti
Od rodjenja je važno uvesti pravilne navike dovoljno spavanja i pravilnu ishranu a kako deca rastu veoma je važno svakodnevno bavljenje fizičkom aktivnošću, maksimalno smanjenje boravka deteta ispred ekrana i adekvatna ishrana tokom celog perioda detinjstva. San je veoma važan da bude na vreme i u kontinuitetu koliko je moguće ostvariti a treba se potruditi da deca svih uzrasta spavaju minimum 8 sati tokom noći.
Po uvodjenju nemlečne ishrane bebama treba obratiti pažnju na adekvatan unos izbalansirane ishrane prilagodjene bebinim potrebama. Proizvodnja dečije hrane je više kontrolisana nego proizvodnja hrane za odrasle. Specijalno prilagodjena hrana za odredjene uzraste sadrži preporučene količine hranljivih materija u adekvatnom odnosu kako bi sprečila gojaznost. Dete ne treba da jede grickalice, treba uvesti zdrave navike sa svakodnevnim unosom svežeg voća i povrća. Obroci za decu treba da budu kontrolisani kako bi bili zdravi i adekvatni i smanjili mogućnost razvoja gojaznosti.
Promo
Komentari 0