Savremeni stavovi
Ono što nam skorija istraživanja dečijeg razvoja omogućavaju je da bolje razumemo procese koji se odvijaju iza svakog ponašanja deteta a koji se odvijaju u kontekstu fizičke i socijalne sredine.
Razumevanje indvidualnih razlika među decom može nam pomoći u pronalaženju načina da stvorimo balans između zahteva okruženja i detetovih sposobnosti da prevaziđe te zahteve – balans koji će dovesti do zdravog razvoja i učenja.
Šta je Baby handling?
Baby handlin je postupak pravilnog podizanja, držanja, nošenja, spuštanja, presvlačenja pelena i odeće, hranjenja i igranja sa bebom.
Pravilno postupanje sa bebom podstiče normalan razvoj deteta i sprečava nepovoljan uticaj okruženja.
Odraslima je sve jedno kako će nešto raditi ali detetu nije, pravilnim postupanjem sve vreme šaljemo mozgu deteta informacije o pravilnim položajima i kretanjima.
Baby handling – tehnike
Podizanje
Bebu okrenemo na stranu, sa jednom našom rukom ispod trupa i drugom iza ramena, dajemo čvrst oslonac blagim pritiskom, i sačekamo da uključi bočne mišiće vrata, nakon tri mesec i mišiće trupa.
VAŽNO! Bebu podižemo podjednako preko obe strane, time utičemo na simetričan razvoj mišića vrata i trupa.
Spuštanje
Postupak je isti kao kod odizanja samo se odvija u suprotnom pravcu.
Za decu stariju od 6 meseci podizanje i spuštanje se odvija preko boka uz oslonac na ruku i odupiranje o dlan.
Držanje U bilo kom položaju da se beba nalazi, na leđima, na strani, na stomaku na svim uzrastima – ruke i noge uvek treba da su ispred tela.
Razlika između „pravilnih“ i „nepravilnih“ položaja je u malim ali jako važnim detaljima. „Slično“ u ovom slučaju ne može nikako da bude „isto“.
VAŽNO! Podjednako držimo bebu na jednoj i drugoj strani zbog simetrije.
Spavanje
Dok je beba sasvim mala nastojimo da bude u položaju na boku, koji je najsličniji onom koji je zauzimala u stomaku u obliku slova „C“ – fetus položaj gde vodimo računa da glava nije zabačena u nazad.
Dojenje
Tokom hranjenja, sisanja ili korišćenja flašice beba zauzima blago savijeni položaj s tim da su joj uvek obe ruke napred ispred tela, dok sisa ruka bliže majci je ispod dojke.
Položaj za podrigivanje na ramenu
Isti je kao kada bebu nosimo na ramenu, obe ruke su preko našeg ramena, noge su blago savijene a naša ruka je ispod karlice dok je druga na bebinim leđIma i možemo lagano njom ritmično da lupkamo.
VAŽNO! Koristimo obe strane zbog simetrije.
Menjanje pelena
Nikada ne hvatamo bebina stopala i ne odižemo karlicu od podloge tokom menjanja pelena, brisanja i mazanja bebe. U prva tri meseca beba još uvek nije stabilna u položaju na leđima, do 7 mes sama ne odiže karlicu i za vestibularno preosetljive bebe odvajanje karlice od podloge je jak senzorni stimulans.
Nakon odlepljivanja pelene bebu okrenemo na stranu i dok držimo jednu nogu sklanjamo prljavu pelenu, brišemo bebu, zatim je okrećemo na drugu stranu i ponovimo isti postupak. Dok je na leđima uz pridržavanjem jedne noge brišemo i mažemo napred, isto sa drugom nogom.
VAŽNO! Bebu okrećemo podjednako preko obe strane zbog razvoja simetriej.
Baby handling kod neurorizične dece
Naučno je dokazano da je najveća plastičnost mozga 2-3 mes pre i 6-8 mes nakon rođenja.
Dokazano je da ako želimo nešto da promenimo u ponašanju a to zavisi od funkcionisanja nervnog sistema, onda nije dovoljno da radimo nešto jednom nedeljno, za neke stvari čak ni jednom dnevno. Baby handling se primenjuje tokom svih 24h u svakodnevnim rutinama.
Kod dece sa neurorizikom Baby handling je sastavni deo terapije.
Baby handling kod prematurusa
Svi postupci se sprovode sporo uz čvrst stisak koji daje osećaj sigurnosti.
Posebno vodimo računa o nedovoljno zrelom taktilnom sistemu zbog preosetljivosti prematurusa na dodir.
Baby handlin kod dece sa posebnim potrebama
Sprovodi se u dogovoru sa ostalim stručnjacima koji su uključeni u tretman dece sa posebnim potrebama.
Marama i kengur nosiljka
Marama za nošenje bebe
Nošenje bebe pored dojenja predstavlja najbliskiji kontakt sa majkom i nezamenjivo iskustvo. Mnogi roditelji imaju veliku dilemu kada je nošenje u pitanju, da li i koliko treba nositi bebu, hoće li se razmaziti ako je puno nose?
Nema jedinstvenog recepta koliko se bebe nose, one su pre svega jako različite, samim tim i njihove potrebe se ne mogu zadovoljiti na isti način. Prevremeno rođenim bebama treba na neki način stvoriti uslove kao da su još uvek u stomaku a to je najbolje kroz direktan kontakt kožom na kožu uz osluškivanje otkucaja srca majke. Marame za bebe su jako pogodne za ovakve situacije. Pored nekoliko načina na koje dete može da se nosi, i u toku samog nošenja postoji mogućnost podešavanja ukoliko treba bebu podojiti i ponovnog vraćanja u položaj za nošenje. Prilagodljivost je velika kako za onoga ko nosi tako i za bebu ili veće dete koje je u njoj u zavisnosti od željene aktivnosti.
Prednosti marame u odnosu na druge vrste nosiljki sigurno postoje, položaj bebe je prirodniji što je posebno važno u prvih šest meseci, beba je mnogo bliže onome ko je nosi, možete da sisa dok je u njoj.
Kengur nosiljka za bebe
Kengur nosiljka je praktična za sve izlaske iz kuće sa bebom, ruke su slobodne za nošenje stvari, otvaranje vrata, ulazak u auto ili gradski prevoz.Većina je za bebe starije od tri meseca kada imaju uspostavljenu kontrolu glave ili za one koje već sede što znači da su kukovi zreli što je nakon osmog meseca. U oba slučaja do godinu dana, odnosno dok ne prohodaju bebe treba nositi u kenguru licem ka sebi zbog pravilnog položaja kukova.
Postoje situacije kada ovaj položaj nije dobar iz drugih razloga, beba ima poteškoće da dovede ruke do središnje linije, nošenje u kenguru će joj to joj još više otežali.
Komentari 0