Foto: Freepik
Samo su neki od izazova sa kojima se roditelji letnjih beba suočavaju. Ipak, češća pojava grčeva, odnosno infantilnih kolika, nije jedan od njih.
Grčevi se javljaju kod novorođenih beba, na svim podnebljima Zemljine kugle, nevezano za uslove spoljašnje sredine i godišnja doba. Uzroci pojave su tek donekle razjašnjeni i zbog toga su još uvek predmet medicinskih istraživanja. Po pravilu, grčevi, odnosno infantilne kolike, se javljaju dve nedelje po rođenju i izazivaju neutešan plač kod beba. Najjači intenzitet postižu između 3. i 6. nedelje. Karakteriše ih spontan prestanak najčešće do kraja trećeg, a najkasnije do petog meseca života.
Kako prepoznati grčeve
Takozvano “pravilo broja 3” ili “pravilo trojke” se često primenjuje u pedijatrijskoj praksi kako bi se ustanovilo da li bebin plač ukazuje na pojavu grčeva. Prema njemu ako su u pitanju grčevi, beba plače:
– 3 ili više sati dnevno
– najmanje 3 dana sedmično
– barem 3 sedmice uzastopno.
Takođe, postoje još neki pokazatelji:
Način plakanja – Kada se jave grčevi, beba plače glasnije i vriskavije nego inače. Na trenutke se čini kao da ostaje bez daha.
Beba je veoma uznemirena – Beba pravi bolne grimase dok plače, pri čemu joj se lice jako zacrveni, trza ručicama, steže pesnice, savija nogice u kolenima i povlači ih ka stomačiću.
Beba je namirena, a plače – Ukoliko je beba spavala, pojela obrok i pelena joj je čista, a plače neutešno, to takođe može biti znak da je muče grčevi.
Plač u isto doba dana – Iako nije pravilo, epizode plača koje se javljaju zbog grčeva, najčešća su pojava u popodnevnim i večernjim satima.
Plakanje utiče na bebin san i hranjenje – Beba se naglo budi uz plač, samo što je zaspala ili prekida obrok posle par gutljaja i plače. Između epizoda plača beba se ponaša potuno uobičajeno.
Grčevi kod beba predstavljaju prolazno stanje koje se klasifikuje u grupu funkcionalnih poremećaja creva. Za roditelje je važno da znaju da oni nisu nisu bolest, već prolazno stanje.
Nedostatak laktaze i pojava grčeva
Laktaza je enzim koji omogućava razgradnju mlečnog šećera laktoze. Kod velikog broja novorođenčadi i odojčadi, još uvek nerazvijen i nezreo crevni trakt proizvodi malu količinu enzima laktaze. Ta količina nije dovoljna da razgradi laktozu iz mleka. Nedovoljno razgrađena u tankom crevu, laktoza iz mleka dolazi do debelog creva i tu se fermentiše, što dovodi do oslobađanja velike količine gasa koji širi creva i uzrokuje bolove koji se manifestuju kao kolike.
Laktaza se dodaje u majčino mleko ili mlečne formule, u cilju razgradnje laktoze, složenog šećera iz mleka, na proste šećere, čime se olakšava varenje i smanjuje pojava grčeva u stomaku kod novorođenčadi i odojčadi.
Razvoj digestivnog trakta i korisne bakterije
Razvoj digestivnog sistema bebe počinje u trudnoći, a nastavlja se tokom porođaja naseljavanjem dobrih bakterija, kao i kasnije tokom celog života. Jedna od prvih bakterijskih kultura koja naseljava crevnu floru novoređenčadi je Lactobacillus reuteri. To je jedna od najbolje istraženih dobrih bakterija za primenu kod novorođenčadi, čiji su efekti prikazani u više od 200 kliničkih studija. Lactobacillus reuteri je otporan na kiselu sredinu želuca što omogućava da bez oštećenja stigne u creva
Kako pomoći bebi kada ima grčeve
Babytol Coli For You! su kapi za oralnu upotrebu koje sadrže dobre bakterije soja Lactobacillus reuteri, kao i enzim laktazu, koja pomaže pri razgradnji mlečnog šećera laktoze, čime se olakšava varenje i smanjuje pojava grčeva u stomaku kod novorođenčadi i odojčadi. Preporučuje se primena po pet kapi iz obe bočice, pre svakog podoja/obroka.
Takođe, roditeljima se preporučuje da u popodnevnim i večernjim satima primire amosferu u kući, kako gužva i galama ne bi dodatno povećali uznemirenost kod bebe, koja se javlja kao posledica kolika. Od pomoći je obavezno podrigivanje nakon obroka, jer višak vazduha ili hrane u želucu može da pogorša stanje. Pomaže i nežno masiranje bebinog stomačića, jer pospešuje izbacivanje gasova. Umesto masaže možete nositi bebu naslonjenu stomakom na vašu ruku ili telo. Mnogi roditelji tvrde da beba pokazuje znake olakšanja tegoba nakon grejanja stomačića toplom pelenom, jer toplota opušta mišiće zidova creva.
Komentari 0