Foto: Freepik
Sva deca lažu. Neka sa ovim počnu ranije, neka kasnije. Sve je stvar toga zbog čega počinju da lažu i šta lažima žele da postignu.
Kao i mnoge druge granice, tako deca pomeraju granice u svom ponašanju i laganjem, te ispituju posledice i ovakvog ponašanja. U odnosu na to kako će se roditelji postaviti prema takvom njihovom ponašanju – oni će početi da grade stav i mišljenje o tome šta je laganje, čemu služi i šta za njih predstavlja.
Deca ne mogu da razumeju šta je laž i zašto je loše lagati – sve dok ne napune 6-7 godina. Mnogi roditelji, ipak, smatraju da bi njihovi trogodišnjaci već trebalo da znaju i razumeju laganje, te da izbace to iz ponašanja kao neprihvatljivo.
Kažnjavanje dece zbog laganja može samo izazvati kontraefekat – i učiniti da dete još češće laže i da postaje sve bolje i bolje – sa ciljem da ih niko ne „uhvati u laži“, te da izbegnu kaznu koju su inače dobijali za laganje.
Zašto deca lažu?
Deca koja se generalno osećaju dovoljno voljeno i sigurno u svojoj porodici manje lažu.
Uglavnom je povod za laganje pokušaj da se izvuku iz neke problematične situacije, da izbegnu kaznu za neko ponašanje ili da dobiju ono što su želeli – a što im inače nije dozvoljeno, pa pokušavaju na sve moguće načine da dođu do toga. Laganje, takođe, može biti i samo način na koji koriste i „vežbaju“ svoju imaginaciju i maštu, kao i da dobiju željenu pažnju ukoliko se osećaju zapostavljenim.
U svakom slučaju, kao i za druge obrasce ponašanja i usvajanje standarda u ponašanju, deca i o iskrenosti i laganju uče gledajući svoje roditelje. U zavisnosti od toga kako se oni postavljaju prema tome – i deca će, kada dovoljno porastu, početi da se na isti način ophode prema istini i lažima.
Šta da kažete ili pitate dete kada pomislite da laže?
Kada se desi situacija da posumnjate u istinitost onoga što vam je dete reklo, ili ste ga, pak, uhvatili u laži, postoje neke rečenice koje će vam pomoći da iz deteta „izvučete“ istinu, ali tako da se zbog toga ne oseća loše. Cilj je da nauči da se nosi sa istinom, kao i da shvati posledice laganja.
Evo nekoliko pitanja koja možete postaviti svom detetu kada primetite da laže:
„Možeš li da mi pomogneš da razumem šta se desilo? Nije mi baš jasno.“
– Na ovaj način ćete dati priliku detetu da objasni sve šta se desilo, bez osećaja krivice.
„Da li postoji nešto zbog čega se tako zabrinut/a?“
– Na ovaj način ćete pokazati saosećajnost, te će se dete osećati sigurno da kaže istinu.
„Kako ćeš se osećati dovoljno sigurno da mi kažeš istinu?“
– Pokušajte da na ovaj način ponudite uslove koji su potrebni detetu da ne oseća strah od posledica ukoliko kaže istinu.
Izvor: Detinjarije.com
Komentari 0