Foto: Freepik
Većina porođaja carskim rezom se izvodi pod regionalnom anestezijom, kao što su epiduralna ili spinalna. To omogućava da samo donji deo tela bude pod anestezijom, a da majka ostane budna tokom porođaja. Mama je tako u mogućnosti da isprati dolazak na svet svoje bebe, da je čuje i da je vidi odmah čim se rodi, baš kao i kod vaginalnog porođaja. Ponekad je majci omogućeno da gleda porođaj kroz providnu draperiju. U nekim posebnim situacijama se mora primeniti tzv. totalna anestezija. Tada mama nije budna tokom porođaja.
Tokom porođaja carskim rezom u sali su prisutni i pedijatrijski zdravstveni radnici koji dočekuju novorođenče. Nakon što oni bebu pregledaju, izmere i obave uobičajena testiranja, sestra je obično donosi mami. Ukoliko postoje mogućnosti ona će je spustiti na mamine grudi, kako bi bio uspostavljen kontakt koža na kožu i dojenje. Ako ovo nije moguće, bebu će umotati u ćebence i tek onda vam je doneti.
Takođe, treba imati u vidu da je ponekad bebi potrebna dodatna nega, pa zbog toga nije moguće da je osoblje porodilišta odmah donese vama, već se ona mora smestiti na odeljenje za novorođenčad. U tom slučaju će vam bebu najverovatnije prvi put doneti na odeljenje intenzivne nege, gde ćete se oporavljati od porođaja.
Preporuka je da se dojenje i kontakt koža na kožu uspostavi što je pre moguće, baš kao i kod vaginalnog porođaja.
Dobre bakterije za dobru negu
Ono po čemu se bebe rođene carskim rezom razlikuju od beba rođenih vaginalnim porođajem, jeste izostanak kontakta novorođenčeta sa bakterijama koje su prethodno kolonizovale porođajne puteve. Zbog toga se kod njih crevna flora sporije naseljava dobrim bakterijama.
U cilju normalizacije crevne flore kod beba rođenih carskim rezom, kao dodatak ishrani se preporučuje Babytol Neonate.
Babytol Neonate for you! su kapi za oralnu primenu, namenjene za normalizaciju crevne flore kod beba rođenih carskim rezom, prevremeno rođenih beba, kao i kod novorođenčadi, beba i male dece na antibiotskoj terapiji. One sadrže kombinaciju šest korisnih sojeva laktobacila i bifidobakterija. To su: Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus reuteri, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium breve. Kapi se primenjuju tako što se dodaju majčinom mleku ili u mlečne formule.
Uticaj crevne flore na imunski sistem
Uticaj crevne flore na imunski sistem je veliki, zbog čega se sve više ističe da da su dobre bakterije u crevima prva linija odbrane kada dođe do infekcije.
Naseljavanje creva dobrim bakterijama i drugim mikroorganizmima, počinje već tokom samog porođaja, dok beba prolazi kroz porođajni kanal. Tako ona dolazi u kontakt sa mikrobima koji se u toj sredini prirodno nalaze, a nakon rođenja i sa onima iz sredine koja je neposredno okružuje.
Kao što smo već naveli, bebe rođene carskim rezom ne dolaze u kontakt sa bakterijama porođajnog kanala i zato ostaju uskraćene za prirodni prenos mikroba od majke.
Za prevremeno rođene bebe
Kod prevremeno rođenih beba mikrobiotski sistem se odlikuje crevnom florom koju karakteriše nedovoljan rast ili nedostatak bakterijskih sojeva Lactobacillus i Bifidobacteria. U cilju normalizacije crevne flore, Babytol Neonate se preporučuje za primenu i kod prevremeno rođenih beba.
Za novorođenčad, bebe i malu decu na antibiotskoj terapiji
Poremećaj crevne flore izazivaju i antibiotici koji se primenjuju odmah nakon rođenja i koje dobija većina hospitalizovane novorođene dece. Antibiotici ne deluju samo na loše bakterije, već i na sve one dobre. Zbog toga se primena Babytola Neonate preporučuje tokom primene antibiotika, kao i tri nedelje po prestanku antimikrobne terapije.
Primena dobrih bakterija je ustaljena praksa definisana odgovarajućim protokolima i vodičima koji poseduju veliki broj dokaza i preporuka. Udruženje pedijatara Srbije takođe preporučuje primenu kulture korisnih bakterija kod novorođene dece. Primena dobrih bakterija kod prevremeno rođene dece za sada je jedini primer u humanoj medicini kada dobre bakterije neposredno doprinose spasavanju života.
Promo
Komentari 0