„Mi znamo da se, dok spavamo, mogu konsolidovati informacije koje smo dobijali tokom dana“, kaže Anat Arzi sa Vajsman istituta za nauku u izraelskom gradu Rehovot. „Međutim, pokušaji da učimo nove stvari putem govornih informacija nisu uspele“.
Arzi i njene kolege pokušale su nešto drugo. Upotrebile su miris umesto reči. Dok je subjekat spavao, tim je odsvirao različite zvukove, a svaki je bio praćen oslobađanjem posebne arome. I baš kao što bi se ponašali dok su budni, ljudi bi u snu uzimale dublji udah kao odgovor na prijatne mirise i kraći kao odgovor na neprijatne mirise.
Kasnije, zvuci bi sami bili dovoljni da isprovociraju dublji ili kraći dah, čak i kada su volonteri bili budni.
„Dok spavamo, u stanju smo da uradimo više od onoga što smo mislili“ kaže Arzi. „Bilo bi sjajno naći granice onoga što smo u stanju da (tako) naučimo“.
Donald Vilson sa Langon medicinskog centra Njujorškog univerziteta, koji nije bio uključen u postojeći projekat, posebno je zainteresovan ovim novim uvidom u obradu mirisa. „Mislili smo da se sistem njuha gasi kada odemo na spavanje, ali ova studija pokazuje da neke informacije ipak ulaze i bivaju zadržane“, rekao je on.
Iako je teško zamisliti prevođenje algebre u mirise, Vilson predviđa praktičnu korist od razvoja mirisnih asocijacija tokom sna. To bi moglo da pomogne ljudima sa poremećajem u disanju tokom sna, kaže on.
Izvor: Žika.rs
Komentari 0