Iz Kancelarije poverenice za rodnu ravnopravnost objašnjavaju da su do sada primili mnogo pritužbi koje se odnose na diskriminaciju žena prilikom zapošljavanja, ali da nijedna od njih nije za povod imala postavljanje ličnih pitanja. Kako ističu, jedan od glavnih razloga je strah žena da će im pritužba umanjiti šanse za zaposlenje.
S obzirom da pitanja o bračnom i porodičnom statusu nisu dozvoljena, jer ni na koji način nisu relevantna za zaposlenje, u Kancelariji navode slučaj tužbe protiv kompanije koja je na svom sajtu, u obrascu za sve zainteresovane za zaposlenje, imala pitanja „Da li ste udati?“, „Da li planirate trudnoću“, „Koliko imate dece?“.
Da su pitanja ovog tipa postala opšte mesto na tržištu rada, pokazuje i istraživanje „Diskriminacija žena na tržištu rada u Srbiji“, koje je sprovelo Viktimološko društvo Srbije. Rezultati su pokazali da je od ukupnog broja ispitanica koje su bile izložene diskriminaciji na tržištu rada, 53,3 odsto njih bilo suočeno sa diskriminacijom prilikom samog zapošljavanja i to najčešće u vidu pitanja o privatnom životu – o braku, deci, planovima o udaji i rađanju.
Sanja Ćopić iz Viktimološkog društva objašnjava za Danas da se ne radi samo o neposrednoj diskriminaciji nego o kršenju Zakona o radu, koji zabranjuje „diskriminaciju lica koja traže zaposlenje“ na osnovu ličnih svojstava, uključujući bračni i porodični život.
Kao posebno težak oblik diskriminacije, Ćopićeva pominje slučajeve u kojima poslodavac od žene zahteva potpisivanje blanko otkaza koji bi se aktivirao u slučaju trudnoće.
Pomenuto istraživanje pokazuje, takođe, zabrinjavajuće podatke vezane za diskriminaciju zaposlenih žena zbog materinstva i trudnoće. Naime, od ukupnog broja žena koje su bile u drugom stanju tokom obavljanja posla o kome su govorile u istraživanju, 30,3 odsto bilo je izloženo različitim vidovima diskriminacije uključujući i dobijanje otkaza. U Kancelariji poverenice takođe potvrđuju da su primali pritužbe zato što se žene po povratku sa porodiljskog odsustva raspoređivane na niža i manje plaćena radna mesta.
Jedan od takvih slučajeva trenutno je pred sudom, jer je u toku postupka otkriveno da je tuženi poslodavac tu praksu široko primenjivao i da su i druge žene bile izložene ovom obliku diskriminacije, objašnjavaju iz Kancelarije
Izvor: Danas, M.Radenkovic
Komentari 0