Deca, koja prihvate da je NE ružna reč koja se ne govori odraslima, koriste je s teškoćom, čak i kada su u pitanju vršnjaci – zaključak je iz iskustva pedagoga Jelene Holcer koja je napisala priručnik “Kako reći ne”.
Upravo zato, mnogi roditelji u situaciji kada im dete, dok se igra u parku uzbuđeno pritrči, žaleći se kako ga je neko drugo dete uvredilo, udarilo – kažu:
“Pa, odbrani se!” ili ”Zašto mu nisi rekao da to ne sme da radi?”
Međutim, kako dete može da se odbrani, ako je naučeno da je reč NE ružna, a njeno izgovaranje neprihvatljivo?
Da li to znači da bi vršnjacima smelo i trebalo da se odupre, jer je to očekivano i podržavano, ali u slučaju odraslih nikako i nikada? Podrazumeva se da ovde nije reč o onim prkosnim, hirovitim NE, već o argumentovanim i racionalnim. “NE, neću, ne dam, ne može…” nisu ružne reči, kako su nas naučili da o njima mislimo. To su reči kojima izražavamo svoje neslaganje sa onim, što
doživljavamo. Uz pomoć njih pokazujemo svoj stav okolini. Pokazujemo da ćemo imati snage da se odupremo i izborimo za drugačije ponašanje svoje okoline.
Kod dece, NE je važno sredstvo za razvijanje ličnosti.
Tek kada dobije dozvolu da svoje neslaganje s nekim ili nečim otvoreno pokaže – stiče mogućnost za razvoj svog samopouzdanja, kao i osećanje da barem jedan deo onoga što mu
se događa, zavisi isključivo od njega samog.
Osim toga, koliko god da verujete u to da je NE ružna reč, razmislite i koliko često je vi koristite?
Jednog dana zabeležite koliko ste puta u toku dana odbili svoje dete time, što ste mu rekli
“ne”, “kasnije”, ili: “ne sada…” Konačno, ukoliko pripadate onim roditeljima koja veruje da je nasilje nezaobilazan deo svačijeg odrastanja ili često koristite neku od čuvenih fraza, kao na primer: “I mene su maltretirali, pa sam preživeo… To jača karakter…“ – budite sigurni da će zbog takvog stava vaše dete u velikoj meri ispaštati. Uostalom, ako ste bili žrtva nasilja, verovatno vam je sve u vezi toga još uvek prilično sveže u sećanju. Niste uspeli da zaboravite takvo iskustvo. Sigurno ne želite da i vaše dete doživi nešto slično, samo zato što ste ga naučili da je ružno da odraslima kaže NE.
Sa druge strane, kada detetu pružite slobodu izražavanja osećanja i pravo da izgovori i pokaže svoje NE, bez straha od vaše kazni ili ljutnje, učite ga životnoj veštini zahvaljujući kojoj će uspevati da se izbori sa različitim oblicima nasilja ali i mogućnost da odrasta u osobu sigurnu u sebe i svoje sposobnosti. Svako bi se osećao bolje “u svojoj koži” kada se priseti ličnih iskustava gde se nekome suprotstavio, samostalno. To odmah utiče na razvoj samopouzdanja i stav prema životu, uopšte.
Odlomak iz priručnika Detinjarije knjižare “Kako reći NE”.
Autor: Jelena Holcer, pedagog
Komentari 0