Bubuljice, mutiranje glasa, nagli rast, promene u raspoloženju i emotivni usponi i padovi mogu delovati kao nepremostivi problemi. No, ako tinejdžer ima razumevanje roditelja i okruženja, lakše će ih prebroditi i doživeti više kao izazove nego kao pravu “dramu”. Dakle, roditelji igraju ulogu mnogo bitniju no što bilo koji tinejdžer uviđa ili želi da prizna. Mogu da pomognu da ovaj period bude sa što manje nesporazuma i trzavica i da njihovo dete izraste u osnaženu osobu, sigurnu u sebe. Koje sve aspekte treba sagledati i na koje savremene metode podrške se osloniti u ovom periodu? Pročitajte.
Kada telo diktira tempo – fizičke promene kod tinejdžera
Fizičke promene koje dolaze sa pubertetom uglavnom su uzrok “problema” koji muče tinejdžere. Nagli rast može da izazove nesklad u pokretima i da frustrira vaše dete. Na sličan način, bubuljice na licu mogu da naruše samopouzdanje. Još jedna od promena koja deluje kao neprijatna senzacija jeste mutiranje glasa. Premda je reč o apsolutno prirodnim procesima, za skoro svakog tinejdžera oni mogu biti izazovni.
Roditelji mogu pomoći tako što će, pre svega, pokazati razumevanje. Odraslima se može činiti da tinejdžeri nepotrebno brinu i da su ove poteškoće zanemarljive i možda čak i smešne. No, ne treba zaboraviti da se naša deca po prvi put susreću sa promenama ove vrste. Izbegavajte omalovažavanje i ne pokušavajte da trivijalizujete njihovu zabrinutost. Umesto toga pružite svom detetu podršku i podstaknite ga da neguje zdrave navike.
Raspitajte se o raspoloživim savremenim metodama u dermatologiji dok ne pronađete efikasno rešenje za akne. Podsetite dete da vežbe i pravilna ishrana mogu doprineti boljim rezultatima u usklađivanju fizičkih promena.
Psihičko sazrevanje – ravnoteža između nesigurnosti i samopouzdanja
Nekada su fizičke promene tokom puberteta drastične i očigledne, u tolikoj meri da “bace u senku” sve one psihičke promene koje ih prate. Zapravo, u tinejdžerskim godinama deca grade svoj identitet, postaju svesni toga ko su. U tom traženju unutrašnjeg balansa i konstantnom suočavanju sa pritiscima društva, svako se dete lako može iscrpeti.
Kao reakcija na očekivanja roditelja, nastavnika, pa i vršnjaka, kod tinejdžera se često javljaju nesigurnost, anksioznost i povećana doza stresa. Ako kao roditelji pokažemo interesovanje za sve ono što dete proživljava, značajno mu možemo promeniti percepciju sveta i pomoći da izgradi mindset orijentisan na razvoj. Smanjite tenziju tako što ćete postaviti realna očekivanja i otvoreno razgovarati o svemu. Podstaknite dete da izrazi svoja osećanja i da podeli sa vama svoja razmišljanja i brige.
Savremene terapije, mindfulness tehnike i psihološka podrška mogu igrati važnu ulogu u očuvanju mentalnog zdravlja tinejdžera. Ako smatrate da je to potrebno, istražite ove opcije i možda za početak zajedno sa detetom meditirajte ili isprobajte neku tehniku disanja.
Emocionalni svet tinejdžera – od euforije do povlačenja u sebe
Sa svim fizičkim i psihičkim promenama koje tinejdžer u pubertetu doživljava, sasvim je logično da dolazi čitav “paket” emocija. Od uzbuđenja i euforije do potištenosti i osećaja usamljenosti, čak se u jednom danu mogu u talasima javljati najrazličitija osećanja. Jasno je da ove promene mogu zbuniti, kako tinejdžere tako i roditelje. No, treba znati u svakom trenutku je reč o potpuno prirodnom procesu.
Kao roditelji možemo izvršiti pozitivan uticaj tako što nećemo umanjivati osećanja svog deteta. Dakle, umesto fraza: “Ma, proći će te to“ ili „To nije ništa strašno“, treba pokazati razumevanje i pružiti utehu. Rad na razvijanju emocionalne inteligencije i edukacije o upravljanju emocijama su samo neki od sigurnih strategija podrške. Umesto nekontrolisanih izliva osećanja, tinejdžeri mogu da nauče kako da razumeju svoja osećanja. Takođe, vremenom će pronaći konstruktivne načine da izraze svoje emocije.
Savremeni pristupi u rešavanju problema – kvantna medicina u službi tinejdžera
U poslednje vreme, kvantna medicina postaje sve popularniji pristup u podršci tinejdžerima. Ova grana savremene medicine zasniva se na ideji da telo i um funkcionišu na energetskom nivou. Odnosno, smatra se da se balans može postići metodama koje deluju na frekvencije organizma.
Kvantna medicina nudi tretmane koje mogu pomoći u regulisanju stresa. Terapije bazirane na kvantnim tehnologijama, poput biorezonance, koriste se za harmonizaciju organizma i mogu pomoći tinejdžerima da bolje spavaju ili da ojačaju imunitet. Anksioznost i drugi izazovi puberteta lakše se prevazilaze, posebno kada se tehnike kvantne medicine usklade sa klasičnim metodama. Uz takav holistički pristup, mladi mogu da postignu unutrašnju stabilnost i izbore se sa stresom na jedan potpuno udoban način.
Roditelji kao ključni saveznici u procesu odrastanja
Kada nastupi pubertet i sve promene i izazovi jednog tinejdžerskog doba, roditelji treba da budu prva linija podrške. Naravno, to ne znači da majke i očevi treba da rešavaju sve probleme umesto dece. Naprotiv, cela je suština upravo u tome da nauče tinejdžere da se samostalno nose sa svim poteškoćama. Podržite dete tako što ćete biti istinski prisutni, pokažite razumevanje i budite uvek spremni za otvoren dijalog.
Aktivno slušanje
Posvećeno slušajte svoje dete bez osuđivanja i prekidanja. Pokažite da vam je stalo do njegovih osećanja. Raspitajte se o njegovim hobijima, prijateljima, omiljenim aktivnostima i zaista slušajte šta vam priča. Budite prisutni, ali nemojte vršiti pritisak da dete uvek bude savršeno.
Postavljanje granica s ljubavlju
Jasna pravila i očekivanja pružaju tinejdžerima osećaj sigurnosti i strukture. Možda vam se čini da deca granice vide kao sputavanje, no kada ih iskomunicirate s ljubavlju, uvideće da je to za njihovo dobro. Takođe će i sami naučiti da postave svoje granice, kako u odnosu sa vama, tako i sa vršnjacima.
Podsticanje samostalnosti
Ohrabrite dete da donosi odluke i preuzima odgovornost za svoje postupke. Bilo da je reč o odlasku na treninge, organizaciji sopstvenog slobodnog vremena ili završavanju domaćih zadataka, tinejdžeri moraju naučiti šta znači obavezati se.
Razgovor o emocijama
Naučite tinejdžera kako da prepozna i izrazi svoja osećanja na zdrav način. U ovom osetljivom dobu dete lako može odabrati naizgled “lakši put” i ići linijom manjeg otpora. No, umesto da izbegava i potiskuje emocije, uvek je bolja opcija da ih razume, suoči se i prihvati.
Upoznavanje sa savremenim metodama podrške
Budite strpljivi, edukujte se i iz više izvora istražite o problemima sa kojima se vaša deca suočavaju. Zainteresujte se za njihovu svakodnevicu. U isto vreme, raspitajte se o svim raspoloživim i dostupnim metodama – od klasične psihološke podrške do inovativnih pristupa poput kvantne medicine. Tehnikama kao što su mindfulness, meditacija, biorezonanca i druge metode mogu doprineti boljem psihofizičkom zdravlju tinejdžera.
Svesno podržavajući i služeći se pomenutim strategijama otkrićete da je moguće olakšati tinejdžerima put kroz pubertet. Sasvim je izvesno da ćete im tako pomoći da postanu sigurniji u sebe i svoje sposobnosti.
Komentari 0