Priča se bavi temama kao što su nasilje među mladima, zlostavljanje i uticaj društvenih medija na mlade ljude. U svetlu pitanja koja su pokrenuta serijom „Adolescencija“, kompanija Kaspersky istražuje kako roditelji mogu podržati i zaštititi decu i tinejdžere na internetu – ne samo kontrolisanjem pristupa, već i obnavljanjem poverenja i digitalne pismenosti.
Prema istraživanju kompanije Kaspersky, 61% dece dobija svoj prvi uređaj između osme i dvanaeste godine. Ova rana izloženost nije nužno negativna jer digitalni alati mogu podržati učenje, kreativnost i socijalnu povezanost. Međutim, ono što često nedostaje jeste strukturisano upoznavanje sa onlajn svetom, onim koji odgovara emocionalnom i kognitivnom razvoju deteta, jer znati kako se koristi uređaj nije isto što i znati kako ga koristiti na siguran način. Deca su izložena ogromnom, uglavnom nefiltriranom digitalnom ekosistemu mnogo pre nego što budu u mogućnosti da kritički ocenjuju sadržaj, postavljaju granice ili razumeju dugoročne posledice svog onlajn ponašanja. Kao rezultat toga, njihova prva iskustva na internetu mogu uključivati susrete sa neprimerenim sadržajem, agresivno ponašanje vršnjaka ili pritiske socijalnog upoređivanja sa drugima.
Izloženost štetnom ili neprimerenom sadržaju jedan je od najčešćih rizika po decu na internetu, kao i jedan od najlakših za potceniti. Prema izveštaju kompanije Kaspersky, samo 50% roditelja kaže da redovno razgovara o bezbednosti na internetu sa svojom decom, što ostavlja opasan prazan prostor. Dete koje gleda pristojne video-snimke može u nekoliko klikova biti izloženo nasilnom sadržaju ili eksplicitnim materijalima. Bez filtriranja sadržaja ili uvida u to šta deca gledaju, roditelji možda neće shvatiti koliko brzo digitalno okruženje može oblikovati mišljenje i ponašanje.
Zlostavljanje na internetu je jedna od najvidljivijih digitalnih pretnji sa kojima se deca i tinejdžeri suočavaju danas i roditeljima je jedna od najtežih za otkrivanje. Za razliku od uobičajenog zlostavljanja, zlostavljanje na internetu ne zavisi od fizičke prisutnosti već se dešava putem uređaja i platformi koje tinejdžeri koriste svakodnevno, što može učiniti zlostavljanje konstantnim i neizbežnim. Od lažnog predstavljanja putem lažnih naloga do širenja ponižavajućih slika, mimova ili video-snimaka, zlostavljanje na internetu može biti koordinisano, uporno i često neprimećeno od strane odraslih, naročito kada se dešava u privatnim četovima, zatvorenim grupama ili formatima nestajućeg sadržaja poput videa u okviru „story“-ja
Kada takvo uznemiravanje ostane nerešeno, tinejdžeri često ulaze dublje u digitalnu izolaciju i to ne samo od njihovih vršnjaka, već i od njihovih porodica. U potrazi za podrškom ili osećajem pripadnosti, neki se okreću anonimnim ili tematskim onlajn zajednicama, gde se štetne ideje normalizuju, a ranjivost lako iskorišćava, što je prikazano u seriji „Adolescencija“. Digitalna izolacija i usamljenost teraju glavnog junaka da postane duboko upleten u toksične onlajn supkulture na usko-tematskim forumima. Ova okruženja odraslima mogu biti teška za praćenje, naročito kada tinejdžeri aktivno skrivaju svoju digitalnu aktivnost kako bi izbegli nadzor.
Da bi se prešlo sa digitalne izolacije na digitalni dijalog, roditelji moraju obratiti posebnu pažnju na izgradnju odnosa u kom tinejdžeri mogu da se osećaju sigurno i kažu kada nešto pođe naopako na internetu. Od fišing linkova i sumnjivih poruka do neželjenog kontakta i štetnog sadržaja, rana detekcija zavisi od toga da li tinejdžer oseća da je dovoljno siguran da kaže: „Nešto se desilo“.
Međutim, sam dijalog nije uvek dovoljan, naročito kada roditelji ne znaju na šta da obrate pažnju. Tu aplikacije za roditeljsku kontrolu mogu biti od pomoći. One podržavaju roditelje pružajući uvid u realnom vremenu, upozorenja o rizičnom ponašanju i pametne alate koji pomažu porodicama da budu informisane bez prelaska granice digitalnog nadzora. Kada se kombinuju sa poverenjem i otvorenom komunikacijom, to postaje moćan način da ostanete povezani sa onlajn svetom vašeg deteta i intervenišete pre nego što rizici eskaliraju.
Dok sama serija istražuje različite digitalne rizike, njenu popularnost takođe iskorišćavaju sajber kriminalci. Istraživači kompanije Kaspersky su identifikovali fišing stranice koje nude besplatno preuzimanje epizoda serije „Adolescencija“, ali umesto sadržaja za strimovanje, ove stranice isporučuju malver. Ovo je jasan podsetnik da interesovanje tinejdžera za popularni digitalni sadržaj može biti iskorišćeno protiv njih, a roditelji moraju da se pobrinu da njihova deca budu svesna ovoga, kao i drugih sajber pretnji.
„Ono što serija „Adolescencija“ prikazuje na bolno tačan način je da opasnost ne mora uvek izgledati kao malver ili hakovanje. Ponekad je to polako urušavanje poverenja, kada dete smatra da je sigurnije poveriti se anonimnim forumima nego porodici. Dok neke onlajn platforme nude podršku, druge iskorišćavaju tu tišinu, normalizujući štetno ponašanje ili podstičući tajnovitost. Zato digitalna bezbednost kod kuće ne može da se oslanja samo na praćenje, već mora biti zasnovana na otvorenom dijalogu gde tinejdžeri znaju da mogu da pričaju o onome što doživljavaju na internetu bez straha ili osude“, kaže Dragan Davidović, direktor kompanije Kaspersky za istočnu Evropu.
Da biste zaštitili vašu decu na internetu, kompanija Kaspersky preporučuje da preduzmete sledeće korake:
- Prateći najnovije pretnje i aktivno nadgledajući onlajn aktivnosti svoje dece, roditelji mogu stvoriti bezbednije onlajn okruženje za njih.
- Važno je da roditelji otvoreno komuniciraju sa svojom decom o potencijalnim rizicima na koje mogu naići na internetu i da postave stroga pravila kako bi osigurali njihovu bezbednost.
- Postavite jasna pravila o tome šta smeju, a šta ne smeju da rade na internetu i objasnite zašto ste ih uveli. Roditelji bi trebalo da preispituju ova pravila kako njihova deca odrastaju.
- Kako bi pomogli roditeljima da uvedu svoju decu u svet sajber bezbednosti, stručnjaci kompanije Kaspersky razvili su Kaspersky Cybersecurity Alphabet. U ovoj knjizi, vaša deca će upoznati nove tehnologije, naučiti osnovna pravila sajber higijene, saznati kako da izbegnu onlajn pretnje i prepoznaju trikove prevaranata od malih nogu. PDF verziju knjige možete preuzeti besplatno.
- Uz specijalizovane aplikacije za digitalno roditeljstvo, kao što je Kaspersky Safe Kids, roditelji mogu efikasno zaštititi svoju decu, kako na mreži tako i van nje. Ove aplikacije pomažu odraslima da obezbede sigurno i pozitivno digitalno iskustvo za decu uspostavljanjem zdravih navika, zaštitom od neprimerenog sadržaja, balansiranjem vremena provedenog ispred ekrana i praćenjem fizičke lokacije deteta.
- Da biste zaštitili vaše dete od preuzimanja zlonamernih fajlova tokom igranja igara, savetujemo vam da instalirate pouzdano sigurnosno rešenje na njihov uređaj.
Komentari 0