Naprotiv, neke stvari bismo mogli da „prepišem“ od njih kada je u pitanju vaspitanje dece, poput ovih starih pravila u odgajanju, koja su mališane činila otpornijim.
1. Igrali su se napolju do večere
Umesto da posle škole sede ispred TV-a ili tableta, deca su nekad bila ohrabrivana od strane roditelja da budu napolju do mraka. Mnogo vremena su provodili napolju, vozeći bicikle, igrajući se u parku ili u nekom od dvorišta zajedno sa decom iz komšiluka.
Danas se mališani mnogo manje igraju napolju, a to je jedan od načina na koji su gradili samostalnot – jer roditelji nisu svakog trena bili pored njih napolju.
2. Odmalena su pomagali u kući
U nekim ranijim generacijama nije bilo pregovora oko kućnih obaveza i od dece se očekivalo da pomažu u kući. Dajući im takve odgovornosti, mališani su učili da razumeju disciplinu i rad.
Profesorka kliničke pedijatrije dr Šeli Vaziri Flais kaže da bi deca trebalo raon da pomažu oko kućnih poslova jer im na taj način to postaje navika i normalizuje činjenicu da je održavanje kuće timski rad.
„Pomaganje u kućnim poslovima deci podiže samopoštovanje i čini ih ponosnim kada nešto dobro obave“, poručila je.
3. Šta pokvare, moraju da poprave
Roditelji su se trudili da odmalena nauče decu da preuzimaju odgovornost za svoje ponašanje. Ako su se igrali nečim i pokvarili to, na njima je bilo da poprave ili nađu način da zamene. Mališani su bili ohrabirani da sami rešavaju probleme, posebno ako su sami nešto „zabrljali“.
4. Ne može svako da pobedi
Niko od nas ne dobije baš svaki put u životu medalju za trud i naporan rad. Kada deca to nauče od malih nogu, razvijaju bolju radnu etiku i razumeju da pobeda nije sve i da on nije uvek jednak pobedi. Iako je to danas retkost, ovo staro pravilo u odgajanju je zapravo pomagalo da deca budu otpornija, prenosi YourTango.
5. Sami su rešavali svoje probleme
Često su roditelji nekada govorili deci da sami smisle rešenje za nešto, umesto da odmah odu i reše problem umesto naslednika. Mališanima su tako davali prostor i priliku da sami prevaziđu neke prepreke, da nauče da kritički razmišljaju i dođu do odgovarajućih rešenja.
6. Prema odraslima mora da se pokaže poštovanje
Od dece se u svako doba očekivalo da pokažu poštovanje prema odraslima, bilo da su to roditelji, nastavnici, komšije ili neznanci. Roditelji su učili decu da starijima kažu hvala, izvinite, molim vas i to nije bila samo stvar poslušnosti, već pokazivanja poštovanja prema drugima. Naravno, neki i danas uče decu ovakvom ponašanju, ali čini se da to ipak malo izgubilo.
7. Novac ne raste na drvetu
Novac se u starijim generacijama jako poštovao i umesto da deci obezbeđuju sve moguće materijalno, nekad su roditelji odmalena naslednicima usađivali znanje o tome da novac ne raste na drvetu.
Ne samo da su učili mališane da budu odgovorni u trošenju novca, već su ih na taj način učili da je potrebno naporno raditi da bi se novac zaradio.
8. Neće se uvek svima svideti
Nije lako ni prijatno učiti decu da postoje trenuci u životu u kojima se neće svima dopadati, iz bilo kog razloga, ali kada nauče tu lekciju, mališani izrastaju u samouverene i emocionalno svesne osobe. Mame i tate nekada su učile mališane da iz odbijanja treba da nauče nešto novo, te da je to samo jedno malo „preusmeravanje“ na putu do cilja.
9. Kad nešto izgube – ne može da se kupi novo
Roditelji su se nekad čvrsto držali pravila da ako dete nešto izgubi, pokvari ili polomi, ne može da dobije drugo – ili barem ne odmah. Ovo „zastarelo“ pravilo u odgajanju je zapravo pomagalo deci da budu otpornija i da više vode računa o svojim stvarima, da cene ono što imaju.
10. Ponekad život nije fer
Jedna od najvažnijih lekcija koju su roditelji starijih generacija učili decu je da život nije uvek fer. Bilo da to znači da neko drugi dobije bolju priliku od njih ili nešto drugo, mame i tate su učile naslednike da u životu nije sve uvek med i mleko i da ponekad ne postoji način da spreče neke stvari. Na ovaj način su ih pripremali za realnost odraslog života i za suočavanje sa izazovima i preprekama.
Komentari 0