Zato je Američka akadamija za pedijatriju gojaznost svrstala među bolesti! Odavno je to bilo jasno, ali je ovim verifikovana i ozvaničena prava priroda gojaznosti, ali i potreba da se “simpatično popunjena dečica” svrstaju tamo gde im je zaista mesto – među pacijente. Jedan od razloga globalne ekspanzije gojaznosti svakako jeste nedovoljna edukacija i informisanost što uzrokuje olako shvatanje problema prekomerne uhranjenosti i nepoznavanje opasnosti koja preti od gojaznosti.
Ko sumnja da smo zaista suočeni smo sa pravom epidemijom gojaznosti neka pogleda poražavajuće statističke podatke:
- Blizu smo broja od 50 miliona dece koja su mlađa od pet godina, a imaju prekomernu telesnu težinu ili su gojazna – to su podaci Svetske zdavstvene organizacije !
- U Sjedinjenim Američkim državama se u poslednje tri decenije broj gojazne dece udvostručio, a među adolescentima utrostručio.
- I u Evropi je situacija ozbiljna: svako četvrto dete ima problem sa viškom kila. Procenjuje se da se svake godine broj gojazne dece u Evropi poveća za 400.000!
- U Srbiji skoro svako šesto predškolsko dete ima višak kilograma, a skoro 20% mladih je prekomerno uhranjeno ili gojazno! Ovaj trend nažalost ima tendenciju porasta, a brojke su slične i u zemljama regiona.
Dakle, gojaznost je globalna epidemija, protiv koje se moramo boriti! A prvih 1000 dana života je najvažniji period za prevenciju gojaznosti!
Izuzetno je važno da se trudnica zdravo hrani, a razlog je jednostavan i leži u činjenici da je, bez sumnje, prvih devet meseci od začeća zaista krucialan period za ceo život!
To što trudnica jede DIREKTNO utiče na razvoj deteta, NE samo pre rođenja nego i tokom odrastanja i adultnog perioda! Sve što mama jede i pije – jede i pije plod u maminoj utrobi!
Zato smo pripremili odgovore na najčešća pitanja za ishranu trudnica:
- Da li je gojaznost opasna za trudnicu i bebu?
Gojaznost je opasna i PRE začeća!
Iz ugla prevencije gojaznosti kod dece, važno je da žene i PRE trudnoće ne bude gojazna! Gojazna žena – buduća mama će roditi dete koje ima 2 do 3 puta veću šansu da bude gojazno kad pođe u osnovnu školu!
Kada par planira trudnoću, idealno je da se u graviditet uđe sa normalnom telesnom masom – ni previše, ni premalo!
- Da li trudnica treba da jede „za dvoje“ hoće li se višak kilograma posle porođaja brzo istopiti?
NE treba da jede „duplo više“!
Prekomeran porast telesne mase u trudnoći je opasan za zdravlje majke, ali i bebe – to je potpuno jasno i tu naprosto nema mesta za polemiku!
NEĆE se lako “istopiti” višak kilograma – posle porođaja mami treba dodatna snaga za dojenje i podizanje bebe, pa je dijeta neprihvatljiva opcija! Zato gojaznost trudnice treba SPREČITI!
- Koje su zdrave namirnice za buduću mamu?
Principe zdrave ishrane treba “preneti” i u trudnoću! Nećemo ih detaljno razmatrati, pošto važe za ceo život, i ovo ipak nije “kuvar za trudnice” , ali evo nekoliko specifičnosti:
Izuzetno je važno da se trudnica hrani zdravo: da unosi više proteina iz zdravog mesa (ćuretina, piletina, biftek – tu je i gvožđe za dobru krvnu sliku) i ribe (losos je odličan izbor jer sadrži i vitamin D i nezasićene masti), ali i iz jaja koja sadrže i brojne druge korisne materije (kalcijum, antioksidansi, vitamin D…).
Orašasti plodovi (badem, kikiriki) su sjajan izvor biljnih proteina, ali i omega3 nezasićenih masnih kiselina, kao i minerala (oligoelemenata).
Povrće je izvor mnoštva korisnih sastojaka za trudnicu sadrže antioksidanse, vitamine, minerale, vlakna, i to u idealnoj ravnoteži.
Sveže voće je najbolji izvor prirodnog vitamina C (pomorandže, jagodičasto voće…), beta karotena (kajsije) ali i minerala (jabuke, kruške). Ceđeno voće je najbolji sok za trudnicu!
- Koja je najbolja tečnost za trudnicu?
Trudnica mora da unosi dosta tečnosti, a voda je ZAKON!
Osećaj žeđi je najbolji vodič za uzimanje tečnosti, a najbolje je da dan počne sa dve čaše (ne preterano hladne) čiste vode! Idealno je da to bude proverena flaširana voda od renomiranih proizvođača koja NE sadrži previše natrijuma.
Čaj je dobra alternativa, ali veće količine “jakih” čajeva (crni, indijski…) mogu ponekad zasmetati budućoj mami jer sadrže kofein. Šolja – dve čaja (nana, kamilica, majčina dušica…) na dan je sasvim dovoljno.
Gazirane napitke treba izbegavati!
Jogurt je glavni mlečni napitak – bolji je od običnog mleka.
- Da li trudnica može da pije pomalo alkohola – svaki dan čašu vina posle ručka?
Alkohol treba izbegavati u trudnoći!
Etanol (etil alkohol) iz vina, piva, žestokih, ali i „slatkih“ pića (likeri…) DIREKTNO prolazi u bebin mozak i tamo može izazavati oštećenja, ali i drugi delovi ploda mogu biti pogođeni štetnim dejstvom alkohola. Beba (za razliku od mame) NEMA enzime koji razgrađuju alkohol, tako i da najmanje količine mogu biti štetne za bebu!
Neke od malformacija (oštećenja) ploda alkohol izaziva odmah, a neki se tek vide kasnije (niži koeficijent inteligencije, usporen rast, poremećaji ponašanja, problemi u učenju…). Naravno, nije svaka beba podjednako osetljiva na alkohol, ali je rizik naprosto neprihvatljiv!
Zato Svetska zdravstvena organizacija kristalno jasno ZABRANJUJE upotrebu bilo koje količine alkohola u trudnoći!
- A kafa u trudnoći?
U trudnoći NE treba preterivati sa kofeinom, ali kad mama ne može bez jutarnje kafice – nema brige! Jedna kafica je sasvim bezbedna za trudnicu i bebu. Svetska agencija za standarde u ishrani (FSA) je preporučila da se NE konzumira više od 300 mg kofeina na dan, računajući SVE namirnice koje ga sadrže (indijski čaj, crni čaj…). Jutarnja kafa retko kad sadrži više od 100 mg kofeina, pa nema brige!
Energetske napitke treba zaboraviti u trudnoći!
- Da li trudnica može da jede slatkiše u većim količinama – beba će potroši višak, zar ne?
NIJE tako!
Trudnica NE sme da unosi previše koncetrovanih slatkiša! Pored kolača i torti u koncetrovane slatkiše spadaju i sokovi! Čak i oni koji su „100“ voće sadrže prekomernu količinu šećera – dve supene kašike u jednoj čaši!
Višak šećera se neverovatnio brzo pretvara u masno tkivo i eto gojazne trudnice! Sa druge strane, višak šećera opterećuje pankreas (koji luči mnogo insulina), a to uzrokuje brojne probleme, uključujući i povećan rizik od nastanka šećerne bolesti majke (gestacioni dijabetets)
- Da li svaka buduća mama treba da uzima suplemente koji se preporučuju u trudnoći?
Kada se trudnica hrani zdravo i pažljivo bira i priprema namirnice koje jede, unosi skoro sve što treba i budućoj mami i bebi.
Ipak, treba se posavetovati sa ginekologom koji vodi trudnoću i ima uvid u zdravstveno stanje buduće mame – tako će stići prava preporuka za korišćenje nekog preparata (suplementa).
- Da li se pre porođaja treba dobro najesti i pripremiti za napor koji dolazi?
Teško je baš planirati porođaj, pa i obrok pre njega.
Ipak, kad mama zna da je „blizu“ NE TREBA se prejedati pre porođaja.
Lagan obrok (integralne testenine sa maslinovim uljem i malo sira) je daleko bolji izbor od „jakog“ imajući u vidu samu prirodu porođajnog procesa. Pa i jedna banana je sasvim dobra užina pre porpođaja!
Pretežak obrok može izazvati mučninu i povraćanje tokom poređaja, a to treba izbeći!
Komentari 0