Foto: Flickr
Obično se javlja oko treće godine. Potrebno je informisati se o toj fazi, razumeti je, ali i naoružati se strpljenjem. Deca se u ovom razvojnom periodu bore za svoje ja, ispituju koliko daleko mogu ići u « isterivanju » svoje volje kako bi došla do individualnosti i koraka ka odvajanju od osoba do kojih im je najviše stalo.
Najčešći problemi u ovom periodu vezani su za aktivno ili pasivno dobijanje hrane (kada dete kaže « neću », ili odlaže hranjenje, okreće glavu, pljuje, dugo zvaće ili drži u ustima), otežano navikavanje na nošu (odbijanje, dugo sedenje…) ili za odlaganje spavanja. Roditelje posebno brine izražavanje besa u situacijama kada su drugi prisutni, a to je svima poznata situacija »bacanja deteta » po podu na javnim mestima, što izaziva negativno vrednovanje okoline. Deca se ocenjuju kao « razmažena », a roditelji ovakvo ponašanje doživaljavaju kao lični neuspeh u vaspitanju mališana.
Zato je deci potrebno postaviti jasne zahteve i ograničenja, odnosno objasniti mu šta se od njega očekuje. Ukoliko je potrebno, predstojeću situaciju koja ga čini nervoznim ili uznemirenim, razjasniti i razmotriti svaki deo predstojćceg događaja, korak po korak. Npr. ukoliko idete u goste, a dete nije voljno iz bilo kog razloga, unapred mu objasnite gde idete, ko će sve tamo biti, koliko ćete se zadržati bez obzira što mu je pojam o vremenu još uvek stran, kao i šta sme, a šta ne sme da radi.
Dete uvek mora da zna šta mu je dozvoljeno a šta ne, i da to nije rezultat vašeg hira, već argumentovanog stava. Potrudite se da budete dosledni, kratki i jasni, a naročito jedninstveni u postavljanju granica. Bitno je da roditeljski par ima jednistvene stavove i zahteve pred detetom, jer u suprotnom dete bi veoma brzo naučilo kako da za sebe iskoristi različitosti. kada su u pitanju bake i deke, svi znamo da su oni dobri čuvari, ali loši vaspitači svoji unuka zbog preterane popustljivosti. Ukoliko su oni uključeni u podizanje vašeg deteta, bitno je da sa njima utvrdite pravila vaspitavanja dece.
Ukoliko se susrećete sa situacijama izliva besa kod Vašeg mališana, popuštanje odnosno udovoljavanje zahtevu deteta (« hoću ovaj automobil bas sada »…ili « neću kući »…) upravo predstavlja potkrepljenje (ili nagradu) za takvo ponašanje, tako da možete sa velikom sigurnošću očekivati da se takvo ponašanje ponovi. Zato je ignorisanje besa najdelotvorniji način da pokazete detetu da takvo ponašanje nije prihvatljivo. Neobraćanje pažnje je najbolja kazna, ali kada se smiri dajte mu do znanja da ste ga čuli i razgovarajte.
Kada ste sami, možete i Vi odigrati ulogu « besnog deteta”, tako da će se i samo iznenaditi nimalo lepim prizorom.
Kada ste u mogućnosti da predvidite situaciju u kojoj će dete upotrebiti isti model ponašanja, budite strpljivi i razgovarajte sa njim o tome. Izbegnite polemisanje i pitanja « da li hoće… ? », već mu jednostavno recite da je « vreme za… »
Komunikacija sa detetom je najvažnija. Osećanje da može da izrazi svoje mišljenje ili neslaganje su ključni za razvoj pozitivne slike o sebi. Slusajte dete i uvažite sve ono što dete trenutno « neće », dodajte malo humora, ispričajte da ste i Vi bili mali i da nešto niste voleli.
Postovani,
Moje dete ima tri ipo godine ,u vrticu koristi ruzne reci i pretnje koje nije cuo od nas ukucana,sad grebe decu i po navodu vaspitacice deca su pocela da ga izbegavaju.Mi kad smo u parkicu sa nekima od te dece moje dete nema takvo ponašanje sta vise deca su agresivnija prema njemu a on se povlači…Kod kuce kad se naljuti na moje ne on koristi te pretnje kao lupicu ti samarcinu i ubicu te koje nije deo razgovora sa njim kod nas u kuci,sta vise na takve pretnje mu kazem da to nije lepo i kad se smiri pitam od koga je cuo…nakon toga trazi da se grli i ljubi u smislu izvinjenja …Kako postupiti i ptici sa obzirom da se trudim da pricamo i na pohvale deluje bas lepo al kad dodje ta ljutnja ima takve ispade ,sta raditi u tom slučaju?
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra