Kukovi se razvijaju tokom trudnoće, i svaki pokret nogu koji beba napravi produbljije čašice.
Ako su ovi pokreti na bilo koji način ograničeni, veličinom bebe ili položajem u kome se nalazi, pupčanom vrpcom koja može biti obavijena oko noge, za posledicu može da ima deformitet kukova u određenom stepenu.
U zavisnosti od stepena deformiteta lekar će preporučiti široko povijanje, specijalne gaćice, kaiševe ili će staviti gips. Kada su kukovi potpuno iščašeni radi se operacija. Vežbe su sastavni deo tretmana deformiteta kukova i obavezno ih treba sprovoditi uz primenu određenih pomagala i nastaviti i dalje sa vežbanjem nakon postignute korekcije da bi se očuvala pokretljivost kukova i njihova čvrstina.
Sa vežbama treba krenuti što ranije, odmah nakon uspostavljene dijagnoze. Radi se najmanje tri puta dnevno po deset ponavljanja svaka vežba. Najpogodniji trenutak za izvođenje vežbi je pri presvlačenju, jer je beba oslobođena pelena što omogućava nesputane pokrete u kukovima, kao i nakon kupanja kada je beba opuštena.
Dobro je primenjivati vežbe i pre bilo kakvog pregleda, kao i kod dece kod koje nije dijagnostikovan nikakav deformitet. Kako se kukovi formiraju do 18 meseca života do tada treba sprovoditi vežbe jer produbljene čašice, istegnuti mišići i ligamenti i ojačana muskulatura su preduslov za pravilan i stabilan hod.
Komentari 0