Činjenica da nacrt građanskog zakonika predviđa zabranu svakog zlostavljanja deteta, uključujući i fizičko kažnjavanje, digla je veliku prašinu u Srbiji. Roditelji i stručnjaci podelili su se na dve struje – na one koji smatraju da je batina iz raja izašla i one koji veruju da se deca mogu vaspitavati bez primene telesne kazne.
– Roditelji uvek pokušavaju milom, pa kada to ne urodi plodom, onda kritikuju, ponekad i viknu, zaprete kaznom, pa ako ništa od toga ne vredi, potom primene i fizičku kaznu – kaže psihoterapeut Zoran Milivojević, koji tvrdi da telesno kažnjavanje nije isto što i nasilje.
Sa njim se ne slaže Vesna Brzev Ćurčić, psiholog i psihoanalitičar.
– Zakon smatram opravdanim zbog toga što uvodi sankcije za primenu fizičke sile jačeg nad slabijim. Decu je sve moguće naučiti nenasilnim putem – kaže Ćurčićeva.
Ove zemlje su zabranile batine
Fizičko kažnjavanje dece zabranila je skoro polovina od 46 evropskih zemalja, a taj trend se nastavlja..
Albanija, Austrija, Bugarska, Hrvatska, Kipar, Danska, Finska, Nemačka, Grčka, Letonija, Lihtenštajn, Luksemburg, Holandija, Norveška, Poljska,
Moldavija, Rumunija, Španija, Švedska, Makedonija, Ukrajina, Malta.
Švedska je prva zemlja sveta koja je zabranila da roditelji tuku decu, i to još 1979. godine. Među prvima koje su donele takvu odluku bila je i Velika Britanija, koja je kasnije dopunila zakon, pa se roditelji kažnjavaju samo ako se na mestu udarca pojave modrice, što znači da je ta zemlja praktično ponovo legalizovala fizičko kažnjavanje dece.
Po novom zakonu, deca će u Srbiji moći da prijave roditelje koji ih fizički kažnjavaju. Centar za socijalni rad prvo će upozoriti roditelje, a ako se kažnjavanje nastavi, socijalni radnici će ih uputiti u porodično savetovalište. Ako rad sa roditeljima ne urodi plodom, krajnja mera biće oduzimanje deteta.
Izvor: Blic
Svedska ima zabranu fizickog kaznjavanja preko 30 godina ali ima u saobracajnim
nesrecama procentualno tri puta manje stradalih nego Srbija.
Danska, koja takodje dugo ima zabranu telesnog kaznajvanja, nije prosle godine
imala ni jednu prijavljenu maloletniocku trudnocu!
Te drzave su to postigle edukacijom u saobracaju i seksualnom edukacijom, a ne
sljepkanjem deteta. Mi nemamo ni saobracajnu ni seksualnu edukaciju pa valjda
zbog toga imamo sljepke!
Problem je jer prof Milivojevic propagira fizicko kaznjavanje. Drugi koji ga dopustaju govore o retkoj krajnjoj meri. Isticu da fizicko kaznjavanje treba generakno izbegavati zbog kontraefekta. Kada se primeni da bude odmereno, bez jakog udarca i sistematskog udaranja (np psiholog Aleksandra Jovanovic). To je razlika!