Spušteni svodovi nastaju zbog prirodne slabosti ili zbog nedovoljna aktivnost mišića stopala. Deca su uglavnom prezaštićena u prvim godinama života kada se svodovi formiraju, pa nedovoljno ojačani mišići pod detetovom težinom popuste. To se dešava i kada se dete puno ugoji ili naglo izraste.
U školskom uzrastu najveći broj dece nema naviku vežbanja i bavljenja sportom tako da se sa njihovim rastom povećava rizik od pojave spuštenih svodova. Deca sa ravnim stopalima i spuštenim svodovima često imaju bolove u nogama, brzo se zamaraju, ne mogu dugo da hodaju, nerado trče ili trče nepravilno pa je i ovo razlog što izbegavaju bavljenje sportom.
Da li dete ima ravna stopala ili spuštene svodove možete da vidite ako mokrim stopalima stane na ravnu površinu (pločice u kupatilu) i ostane trag. Ako ima odstupanja u odnosu na normalan otisak dete treba odvesti na pregled kod lekara.
Drugi način da proverite da li je prisutan deformitet je da dete bosim nogama stane ispred vas okrenuto leđima. Ako uočite da je Ahilova tetiva na peti iskrivljena u stranu i peta zarotirana u polje, a oslonac stopalom o pod na unutrašnjoj strani dete sigurno ima ravna stopala ili spuštene svodove.
Pored adekvatne obuće koja treba da bude pre svega odgovarajuće veličine, primerena detetovim aktivnostima (cipele i sandale za hodanje, patike za sportske aktivnosti), dete sa ravnim stopalima treba da nosi i anatomske uloške koji će obezbediti rasterećenje stopala i adekvatan položaj noge u obući pri hodu.
Da bi se sprečila progresija deformiteta i postigla korekcija neophodno je da deca rade vežbe za jačanje mišića stopala. Vežbe se rade svakog dana u trajanju od 10-15 minuta. Samo dovoljno snažne i pravilno izvedene vežbe mogu dati zadovoljavajuće rezultate, zato je neophodna obuka dece koja treba da vežbaju i roditelja koji će to nadzirati.
Komentari 0