Da li to znači da poremećaj ostaje i u odraslom dobu?
– Da, iako se oblik ispoljavanja menja. Hiperaktivnost je više izražena u detinjstvu, i to više kod dečaka. Kasnije, tokom života, hiperaktivnost postaje manje upadljiva, a više dominira poremećaj pažnje, nemogućnost da se koncentrišu na posao. Zato je važno da se ove osobe na vreme upute na zanimanja koja mogu da obavljaju u pokretu, sa više aktivnosti.
Može li pažnja da se popravi usmeravanjem deteta na sport?
– Sport se svakako preporučuje, ali i tu postoji problem jer ova deca često nemaju interesovanje za sport. Inače, veoma mnogo može da se postigne sa ovom decom, da se poremećaj uspešno kontroliše, ali samo uz saradnju roditelja i stručnjaka.
RAZLIČITI PARAMETRI
Mnogi pedagozi i stručnjaci smatraju da je ovaj sindrom „uvezen“ iz Amerike, jer tamo znatno više dece pati od ovog sindroma?
– Tačno je da u SAD znatno više dece ima hiperkinetski poremećaj, ali to je jednim delom što je poremećaj mnogo ranije prepoznat u njihovoj sredini, a sa druge strane dijagnostički kriterijumi su blaži od evropskih. Mi tražimo znatno više elemenata da bi dijagnostikovali problem.
BEZ REDA I MIRA
Kako se poremećaj ogleda u ponašanju?
– Hiperaktivnost se definiše kao dezorganizovana, dete juri „ko muva bez glave“, po čemu se razlikuje od nemirnog deteta koje je živahno, ali zna šta radi. Deca sa hiperkinetskim poremećajem ne znaju da se čuvaju, lete u opasnost. Javlja se i poremećaj pažnje, što znači da se dete vrpolji na mestu, ustaje na času, ima tzv. leteću pažnju, i reaguje u trenutku, impulsivno. Često se svađa sa drugarima, prekida druge, nameće se drugima, lako zaplače.
Izvor: Novosti
Postovani,imam unuka od 2,5 godine.Dete je juce krenulo kod logopeda.Posle testa je utvrdjeno da ima ADHD.Dete ne zna samo da jede niti pokazuje bilo kakvu zainteresavanost da se samo hrani.Sem toga on ne oponasa roditelje a niti bilo sta prica.Cak ne zna ni mama da kaze ili bilo sta.Potreban mi je savet jer sam zabrinuta.Kome treba da se dete uputi.Da li je dovoljno samo logoped ili postoji neki drugi lekar?Da li je ovo dete bolesno i na koji nacin da ga lecimo?Kakva je terapija neophodna??Hvala unapred
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Strucnjaci koji se uspesno bave ovim poremecajem kod dece su Specijalni pedagozi koji osim individualnih tretmana devijantnog ponasanja ponasanja sprovode upravo i tretman pomoci deci koja imju ADHD.
Takodje je obavezan i savetodavni rad i sa roditeljima.