Foto: Pixabay
Kakve su bolesti afte i žvale?
„Žvale“ su, medicinski rečeno, angularni stomatitis, što u prevodu znači – infekcija ugla usana.
Pomenute „bele tačkice“ u sluznici usne duplje (sa unutrašnje strane obraza, na jeziku, na nepcima) su afte koje su stvarno veoma bolne i neprijatne. Iako se radi o različitim bolestima, jedno im je zajedničko: prljave ruke i loša higijena usta i zuba „pomažu“ i aftama i „žvalama“.
Šta izaziva afte?
Virusi su „glavno-optuženi“ infektivni uzročnik afti (bolest se zove aftozni stomatitis), a izazivaju ga virusi koji se prenose „prljavim rukama“. Ima dece koja nemaju virusno zapaljenje sluznice usta, a ipak imaju povremeno afte. To se obično dešava kada dođe do „pada“ imuniteta. Izgleda da postoji i sklonost ka pojavi afti (neka deca uvek dobiju afte kad se „gricnu“ za jezik), ali je loša higijena njihov najveći prijatelj. Neoprano (ili loše oprano) voće i povrće, takođe, može doprineti pojavi afti.
Šta jesti da manje boli?
Važno je ishranu prilagoditi bolnim aftama, tako da treba izbegavati vruće (ali i ledene) namirnice i napitke, a treba se „preorijentisati“ na kašastu hranu. Čvrsta hrana samo pojačava bol, baš kao i kiseli i slani obroci (koji su inače „dobri za izbegavanje“ kod sve dece). Kod beba i male dece postoji trik: pola sata pre obroka treba dati analgetik (paracetamol). Tada bol umine, a dete lakše pojede obrok.
Zašto se javljaju „žvale“?
Angularni stomatitis („žvale“) nastaje kada uglovi usana „napuknu“, pa se javlja crvenilo i svrab. Mikroorganizmi lako prodiru kroz „otvorena vrata“ i pogoršavaju tok bolesti – crvenilo se širi, a nesvesno „oblizivanje“ i češanje samo „doliva ulje na vatru“. Kao što rekosmo, loša higijena je glavni „promoter“ angularnog stomatitisa.
Postoje retke bolesti organa za varenje koje se mogu „pokazati“ na koži usta i sluznici usne duplje (na primer, Kronova bolest), a dugotrajni manjak vitamina (B grupe, ređe vitamina C) ili mikroelemenata su danas veoma redak uzrok ovog oboljenja.
A da nije herpes?
Nije, herpes je čista virusna bolest (herpes virus je ima prouzrokovača) kože i sluzokože koja potpuno drugačije izgleda. Prvo se javlja peckanje, pa „plikčići“ koji pucaju i šire se po koži. Leči se antivirusnim lekovima, a detaljnije ćemo se pozabaviti ovim (takođe, neprijatnim) problemom drugom prilikom.
Dobar dan, jedno pitanje imam. Moju bebu staru mesec ipo dana juce je poljubio u obraz rodjak koji je imao zvale na uglu usne. Na obrascicima bebe i ranije su bile prisutne sitne bubuljice, ali od juce ovaj obraz koji je rodjak poljubio je jako crvene boje, a drugi ne. Da li je moguce da je koza odreagovala? Da li je rastvor kamilice dobar za lecenje? Sta da radim? Unapred zahvalna na odgovoru
To je bez pregleda naprosto nemoguće proceniti – moguće je da je infekcija preneta, a to se NE LEČI kamilicom, već će Vaš pedijatar posle pregleda prepisati odgovaraujuću kremu.
moja cerka ima dvije godine I ima afte u ustima I po jeziku jako slabo jede,ali pije tecnosti I vesela je… Da li moze da dehidrira I da li postoji brzo resenje za uklanjanje afti…. Pritom pije sirup almacin I stavljam joj mastilo I gel
Nažalost, BRZOG rešenja afti nema!
Nastavite ovako kako ste krenuli, i budite strpljivi…afte obično traju 7 do 10 dana.
Pozdrav.
Mojoj devojčici od 10 godina se od neki dan pojavilo nešto ispod jezika.
Ne nezgodnom je mestu,ona kaže kad je diram tu da boli i pecka.
Inače lepo jede,vesela je i nema temperaturu.
Da li je ovo afta ili nešto drugo?
Hvala unapred
Bez pregleda je to NEMOGUĆE tačno proceniti, a može biti afte.
Redovna oralna higijena uz terapiju bola je sve što za sada treba da se radi.
Mojoj devojcici od 3 godine se pojavila veca zuta afta na unutrasnoj strani obraza.Jako je boli i lose jede.Prskom tantum verde i dajem nocu paracetamol.Da li je potrebno da se javimo pedijatru i da li ima neka madta da mazemo?Hvala
Sve radite kako treba, pa Vam preba strpljenja – afte obicno traju 7 do 10 dana.
Postovani,
Detetu 3 godina se pojavile afte u ustima na desnima , bolne i on izbegava da jede . Molim Vas da li je potrebno da se javimo pedijatru ili pokusamo nekim gelom da namayemo . Pozdrav
Probajte Solcoseril gel, a obavezna je terapija bola – Brufen ili Febricet da se daje 2 do 3 puta na dan, najbolje 20 do 30 min. pre obroka, pa da manje boli dok jede.