Deca često agresivno ponašanje ispoljavaju ne samo prema vršnjacima već i prema roditeljima, drugim odraslima (babama, dedama, vaspitačima, učiteljima i dr.) i prema predmetima. Pored agresije usmerene ka drugima (heteroagresija), ona može biti usmerena i ka sebi (autoagresija). Agresivno ponašanje se ne ispoljava samo kao stečeno, naučeno ponašanje već je delom i prirodna pojava. Takođe je važno da razlikujemo agresivno ponašanje od agresivnosti kao biopsihološkog motiva i agresivnog impulsa kao urođene odbrambene reakcije na napad i ugrožavanje potreba.
Rano ispoljavanje agresivnog ponašanja
Agresivnost se javlja kao prirodna pojava na veoma ranom uzrastu, a prvi oblik takvog ponašanja ispoljava se već prema majci putem griženja dojke ukoliko detetu nisu zadovoljene primarne potrebe. Kada dete malo odraste agresevno ponašanje se manifestuje svima dobro poznatim bacanjem na pod, lupanjem o pod, udaranjem osoba oko sebe, bacanjem predmeta i dr. a predstavljaju proizvod frustacije deteta na osujećenost neke potrebe ili želje. Kako dete raste menjaju se oblici ispoljavanja, a repertoar agresivnog ponašanja se usložnjava, ukoliko se pravovremeno ne reaguje na neprihvatljivo ponašanje. Situacije poput namernog vršenja nužde na neprimerenim mestima takođe može biti izraz agresivnog ponašanja.
Agresivnost kao oblik komunikacije
U fazi formiranja govora kao sredstva komunikacije naročito se može ispoljiti neprimereno ponašanje kod dece kod koje govor izostaje. Deca koja još uvek nisu razvila verbalnu komunikaciju a borave u vršnjačkoj grupi u kojoj je većina već ovladala ovom funkcijom, neretko ispoljavaju agresivno ponašanje. Ono se javlja kao posledica nemogućnosti da saopšti svoje potrebe i namere a i druge dece da ga razumeju i odgovore na te potrebe. Uzajamno nerazumevanje stvara distancu pa dete koje nije verbalno ima osećaj otuđenosti i isključenosti iz grupe. Osećaj izopštavanja kod deteta stvara frustraciju pa ono pribegava agresivnim metodama kako bi skrenulo pažnju na sebe.
Agresivno ponašanje u funkciji prihvatanja
Dominantan uticaj na pribegavanje agresivnom ponašanju svakako pripada filmovima, serijama, raznim emisijama sa agresivnim sadržajima, različitim oblicima video igara, ali i modelu takvog ponašanja u neposrednom okruženju. Kako se deca ugledaju na junake, heroje, gangstere iz nerealnog sveta, tako uzori mogu biti u porodici i vršnjačkoj grupi. Sve veća promocija “junaštva” i “moći” proizašla iz neadekvatnog oblika ponašanja/agresije kod dece stvara divljenje i želju da budu kao oni. Potrebno je da uzmemo u obzir da je čovek socijalno biće i da je jedna od važnijih potreba da bude prihvaćen u društvu. Kada tu potrebu stavimo u kontekst da živimo u vremenu u kome je “in” biti “loš momak”, a potpuni “out” biti dobar đak, smeran, kulturan dolazimo do odgovora zašto sve veći broj dece bira da ide “lošim putem”.
Šta je važno da znate?
Dete se rađa sa agresivnim potencijalom koji se oblikuje tokom odrastanja u interakciji sa okolinom. Ono vremenom stiče sposobnost da se na odgovarajući način nosi sa svojim nagonima, koji uključuje i agresivne. Kada uzmemo u obzir da se najveći deo njenog ispoljavanja uči u interakcijama s porodicom i socijalnom sredinom, važno je da vodimo računa o porukama koje putem ovih interakcija šaljemo detetu. Sigurna, topla, smirena i opuštajuća atmosfera smanjuje potrebu za agresijom i u takvim sredinama retko se razvijaju agresivne osobe, dok hladna, neprijateljska atmosfera i kažnjavanje podstiču agresivnost.
I u situacijama ako primetite agresivno ponašanje kod deteta a ne činite ništa ili prelazite preko njega, podstičete agresivnost jer detetu ne dajete do znanja da je takvo ponašanje neadekvatno. Dete će nastaviti s istim ponašanjem, jer je agresija instinktivna, laka i detetu deluje prirodno. Veoma je važno postavljati deci granice i učiti ih pravilima. Deca koja imaju popustljive roditelje u situacijama i najmanjeg osujećenja pribegavaju agresiji jer imaju veoma nizak prag tolerancije na frustrirajuće situacije.
Maja Antonić, Porodični psihoterapeut i Dečiji integrativni psihoterapeut na superviziji
Osnivač je udruženja “Priča o vili” sa željom da roditelji i deca na jednom mestu dobiju sveobuhvatnu stručnu podršku za unapređenje porodičnog funkcionisanja i jačanje mentalnog zdravlja svakog njenog člana.
Postovani,
Imam tri sina 10, 7, 3 godine.
Srednji sin je bio preslatko, pitomo, umiljato, otvoreno dete do nekog momenta, ne mogu sada da kazem tacno kada se to promenilo.
Sada je postao jako agresivan prema vrsnjacima i neposlusan je, negoduje, baca, lomi sta mu dodje pod ruku ukoliko mu nije po volji bilo sta.
Bira da se igra samo sa dva drugara u grupi u vrticu, ako bilo koje drugo dete iz grupe u vrticu pridje da se igra, on ga udara iz sve snage. Kada ga pitam zasto si to uradio, uvek je odgovor: „Zato sto me cacka.“
Po ceo dan govori da mu je dosadno, sta god mu se priusti u prvom momentu je super, vec sutra je to glupo i neko drugi ima lepse i bolje…
Sem ovih epizoda, on toliko ume da bude umiljat i sladak i dobar, da prosto covek ne moze a da ne popusti.
Sve isto misli i vaspitacica i obema nam nije jasno sta je sa njim.
Suprug je bas prema njemu najpopustljiviji jer sam ja dosta zauzeta oko najmladjeg deteta i sve druge obaveze, sa starijim vec imam izgradjen odnos, mada se i pored svih obaveza i svega posvecujem i njemu, naravno, i puno pricam sa njim o svemu…
Suprug i ja se lepo slazemo i pokazujemo deci ljubav, grlimo ih, pricamo sa njima, cesto i spavamo sa njima, kad god izraze zelju za tim, a da ne pricam da im je i materijalno dosta toga pruzeno,
Zivimo na selu, imaju slobodu da se krecu, druze, imaju ogromno dvoriste, puno zivotinja, bave se sportom. konkretno srednji sin trenira tenis, gde je dobar.
Primetila sam da ga privlaci sve sto je van nekih „normalnih“ okvira, i muzika koja je malo agresivnija, pre bi pogledao neki glup klip na you tube gde neko pravi neke nestasluke i eksperimente, nego nesto pucno ili crtani… I to pratimo i ogranicavamo, naravno, nije prepusten telefonu bez kontrole po ceo dan…
Zaista ne znam sta da radimo sa njim. 🙁
Porazgovarajte sa dečjim psihologom.
Daće Vam savet kako da se ponašate i razgovarate sa njim.
Molimo Vas da ubuduće za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Moja kerka ima skoro 8 god., sko nije po njeno ona sta voli, i hoce, postaje agresivna fizicku i verbalno. Samohrana majja sum, trudila sam se da se ima, i dobija sve sta hoce. Mislim da kod nje nemam autoriteta, zna da je mnogo volim i se dopustam. Kako da se spravim i sta da radim?
Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
moje dete nece u vrtic samo hoce da budem pored njega i kad budemo malo tamo ono place kad krenemo kuci ali puno bude agresivno ima tri godine
Moje dete ima 4 godina. U poslednjih mesec dana poceo je da pokazuje agresivno ponasenje, narocito u vrticu. Posto sam samohrani roditelj, a radim smenski rad – kad sam popodne dete ostaje u trecoj smeni u vrticu koja mu vise ne prija, jer gleda kako roditelji dolaze po decu ranije. Kako da mu pridjem?
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Molim vas za pomoc moje dete je agresivno samo prema meni , dok je u vrticu kazu mnogo dobar, fin i kulturan ima tri godine ali evo jednog primera igramo se i on odjednom skoci da me grebe stipa ili udara… Ne znam sta vise da radim.. samo sa mnom ima takve izlive besa sa ostalima je dobar …
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra