Foto: Pixabay
Alergije
Neželjene reakcije na hranu mogu biti alergijske (imunološki mehanizam) i nealergijske (reakcije nepodnošenja). Većina alergijskih reakcija su posredovane IgE-antitelima. Manifestacije tih složenih mehanizama, mogu biti sistemske reakcije često opasne po život (anafilaksa), ili pak kožne reakcije (atopijski dermatitis i urtikarija). Respiratorne tegobe se manifestuju kao astma ili alergijski rinitis, dok grčevi, mučnina, povraćanje, dijareja i opstipacija mogu biti simptomi gastro-alergija. Reakcije nepodnošenja često prolaze neopaženo, poput pečenja jezika i svraba uglova usana.
Koja je hrana rizična?
Svaka namirnica koja u svom sastavu ima velike proteinske, ili proteinsko-ugljenohidratne kombinacije, može izazvati alergijsku reakciju. Ti veliki kompleksi mogu biti „golem zalogaj,“ našem imunološkom sistemu. Naročito kod dece koja se tek sreću sa novim namirnicama i njihovom imunitetu stranim proteinima. Iz tih razloga se bebama sa alergijskim opterećenjem, koje se ne hrane majčinim mlekom, prepisuju hipoalergenske mlečne formule. Te formule su sastavljene od malih proteinskih frakcija, koje bi mladi imunološki sistem trebao upoznati i prihvatiti. Ukoliko se pojavi preosetljivost i na takve formule, prepisuje se sojino mleko, a u krajnjoj nuždi i kokosovo mleko i formule. „Najvažnije je znati, da je najbolja prevencija alergija kod dece što duže dojenje!“
Uvođenje novih namirnica u dobi do godinu dana treba biti vrlo obazrivo. Namirnice sa kojima treba biti oprezan su kravlje mleko, jaja, riba, žitarice, soja, kikiriki, pasulj, orasi, ali i jabuke, krompir, celer, grašak, kivi i jagode, koji su posebno opasni, ukoliko u porodici ili kod deteta postoji alergija na polen breze, zbog unakrsne reakcije.
Dolaskom toplijih dana, srećemo i alergijske reakcije na aditive, konzervanse i veštačke boje, koji se obilno stavljaju u veštačke sokove, lizalice, bombone i žvake. U keksima, džemovima, gaziranim pićima nalaze se sulfati, koji su posebno opasni za decu astmatičare. Sumporni dioksid koji se oslobađa u organizmu, metaboliziranjem sulfita iritira grkljan i može izazvati bronhijalni spazam. Upravo zbog toga FDA je zabranila i minimalno prskanje voća i povrća sulfatima.
Kako otkriti alergijsku bolest ?
Faktori rizika: 1. Pozitivna porodična anamneza 2. Dete koje nije dojeno 3. Atopijski dermatitis, ekcemi prisutni kod deteta do godinu dana. 4. Česte epizode rinitisa, kašlja, upala uha, bronhitisa. 5. Probavne smetnje koje se pojavljuju nakon određene hrane
Kad decu testirati?
Pre se smatralo da decu do treće godine, nema smisla testirati. Danas se zna da se u dojenčadi alergičnih na belančevine kravljeg mleka, alergija može dokazati kožnim testovima. Preporučuje se testiranje na manji broj namirnica uz određivanje specifičnih IgE antitela. Laboratorijska dijagnostika korisna je u dece sa teškim oblikom atopijskog dermatitisa, kojoj se zbog proširenih promena na koži, ne mogu napraviti kožni testovi.
Šta su provokacijski testovi?
Provokacijski testovi rade se sa ciljem da se kod bolesnika izazove blaži alergijski odgovor. U tim se testovima rizični alergen primenjuje direktno na sluznicu nosa, bronhija, očiju ili želuca. Na taj se način izazivaju simptomi alergijskog rinitisa, konjuktivitisa i astme. Izvode se samo u specijalizovanim bolničkim jedinicama. Ovi testovi imaju naročitu važnost kod preosetljivosti na lekove. IgE i eozinofili Određivanje ukupnog i specifičnog IgE-a u krvi, kao i broj eozinofila takođe mogu biti važan parametar alergijske konstitucije. „Visoki Eo (eozinofili) u perifernoj krvi mogu značiti hroničnu alergijsku reakciju.“ Kožni testovi Zbog brzine i praktičnosti primene, kožni testovi su često prvi izbor u dijagnozi alergije. Izvode se na različite načine: test ubodom lancetom (pric), test unošenjem alergena u kožu (intradermalni test), test grebanjem (scratch), te kontaktni način (patch metoda). Uobičajeno mjesto primjene je unutarnja strana podlaktice, a rijetko se izvode i na koži leđa.
Lečenje
Najvažnija terapija je eliminacijska dijeta, te primena antihistaminika, a nekad i kratkotrajna primena kortikosteroida. Trudnoća u proleće može povećati rizik od alergija na hranu. Istraživanje sprovedeno u Finskoj na 5920 dece pokazalo je veću verovatnoću razvoja alergije na hranu kod dece začete u rano proleće. Deca rođena u jesen ili zimu češće imaju ekceme, poteškoće sa disanjem kao i astmu, nego deca koja su rođena u proleće ili leto. Prema mišljenju voditeljke istraživanja dr Kaise Pyrhonen postoji više razloga za ovakve rezultate, kao što su koncentracija polena u proleće, izlaganje suncu koje je povezano sa sintezom vitamina D, te virusne infekcije. Tako se pokazalo da do 4 godine života verovatnoća da neko dete ima alergiju na hranu varira prema sezoni rođenja i to od 5 posto za decu rođenu u junu i julu, a do 9,5 posto za decu rođenu u oktobru i novembru.
Dr.Rijalda Ostojić
Postovani,
Beba ima 14 meseci, a od kad smo krenuli sa dohranom sa 6 meseci po telu mu se sire sitne bubuljicice. Kozni alergotestovi negativni, ali igE iz krvi pokazao je alergiju na mleko, psenicu, jabuku, bananu, breskvu…ma na sve sto jede.. moje pitanje je: ako je rezultat negativan na jagodu, a dete jagodu nikad nije ni probalo, da li to znaci da nije alergican na jagodu uopste (i smem da mu dajem) ili moze igE da skoci tek kad je proba? Drugo pitanje-da li je moguce da igE bude pozitivan na paradajz ako dete ga nikad nije jelo?
Hvala!
Negativan nalaz NIJE „garancija“ da alergije neće biti!
Za razvoj alergije je dovoljna MINIMALNA količina alergena, tako da je tu teško utvrditi šta je dete stvarno jelo, a šta ne.
Poštovani, sin mi ima atopski dermitis od 2 meseca zivota. Danas je Imao alergijsku reakciju, ali doktori kazu da ne znaju na sta. Nista nisam menjala sto se tice ishrane niti bilo cega drugog, sve smo radili kao i do sad. Nikada nije Imao alergijsku reakciju. Sta moze drugo da bude u pitanju ako nije hrana?
Hvala unapred.
To je zaista nemoguće proceniti bez pregleda deteta i detaljne analjze SVEGA što je dete pojelo ili popilo 24 sata PRE alergijske reakcije.
Postovani, sin od 3god i 7mjeseci ima problem sa kaljem. Najvise je izrazen u toku noci duzi vremenski period. Prvo je suv kasalj pa onda iskasljavanje i tako u krug. Prije 2 meseca radjena je operacija 3.krajnika i ugradjena cevcica u levo uvo zvog cestog curenja. Dobili smo uput za snimak pluca i alergo test. Inace nikad nije bio alergican na hranu. Hvala unapred.
To je pravi put – da se obavi alergološko testiranje, pa da se vidi šta dalje da se radi.
Poštovanje,
Sinu od 14 meseci , koji ima atopijski dermatitis, koristili smo sve moguce kreme koje postoje u prodaji, od emolijentne kreme koja se pravi u apoteci do najskupljih…
Na kraju smo morali da pocnemo sa Elokom kremom kada dodje do kriticne faze. Koristimo ga dva do tri dana , pa nastavljamo sa obicnom negom. Ekcem se vrati kroz par dana i tako sve u krug.
Mozete li da mi predlozite neki alergijski test, analizu koji bi mogli da probamo?
Hvala unapred!
Elocom se koristi 7 dana, pa onda da se vratite na kreme ya negu.
Pedijatar koji prati bebu treba da proceni da li ima smisla da se rade alergotestovi, ali bi SVAKAKO bilo dobro da se orvo ISKLJUČE proteini kravljeg mleka (dakle mleko i ml. proizvodi) pa da se vidi da li će biti efekata.
Postovani, moja beba ima 5 meseci i radjene su joj analize krvi i ige koji iznosi 114.5. Od 3 meseca ima ekcem. Pa me zanima vase misljenje? Inace radili smo i test na protein kravljeg mleka jer je imala reakciju u dodiru sa milupinim pirincanim kasicama ali nije jos gotov. Krvna slika:
hemoglobin 115
Hematokrit 0.325
Mcv 78.4
Trombociti 120
Pct 0.073
Pdw 19.6
%neut 37.7
Inace je pocela da probava cvrstu hranu, akrompir, sargarepu i pirinac i prilicno je zainteresovana. Samo dojim pa joj dajem pomalo da proba.
Krvna.slika je sasvim.dobra!
Vrednost IgE se ne može tumačiti bez pregleda i praćenja deteta.