Foto: Freepik
Za normalno stvaranje crvenih krvnih zrnaca potrebna je dovoljna količina gvoždja u organizmu. Sideropenijska anemija se javlja usled neadekvatne ishrane koja u sebi ne sadrži dovoljnu količinu gvoždja a drugi uzroci anemije mogu da budu učestale infekcije kod dece ili usled nekih vrsta skrivenih krvarenja, što se retko vidja kod dece.
Uzroci anemije
Do anemije može da dodje zbog poremećaja u ishrani kada dete ne unosi dovoljno hranljivih materija, kada ne jede dovoljno raznovrsno ili kada jede kombinacije hrane koje ometaju resorpciju gvoždja. Bebe i mala deca mogu da budu anemične kada se hrane kravljim mlekom ili kada je već uvedena nemlečna ishrana a mleko je i dalje glavni izvor dnevnih kalorija. Zbog toga se kravlje mleko ne preporučuje tokom prvih godina života i uvek je bolja opcija korišćenje mlečnih formula, koje u svom sastavu imaju dodate preporučene količine gvoždja.
Prvi simptomi anemije su bledilo kože i sluzokože. Dete se lako zamara, više spava, umori se kada potrči, može da bude prisutan i ubrzan rad srca. Deca mogu da se žale na glabolju ili imaju vrtoglavice. Deca koja su anemična mogu da budu nervozna, plačljiva i razdražljiva i često su bolešljiva. Neka deca ukoliko anemija duže traje mogu da budu nižeg rasta i da odbijaju hranu. Dete može da bude bez tegoba u trenutku postavljanja dijagnoze anemije jer je moguće da se tek pojavila i da je na vreme otkrivena.
Redovna provera krvne slike se radi sa 6 meseci života prvi put, a potom jednom godišnje kada je dete zdravo i ove provere mogu da spreče pojavu anemije ili njeno pravovremeno otkrivanje. Ukoliko je dete bolesno očekuju se niže vrednosti hemoglobina pa je potrebno analize ponoviti kada je dete zdravo.
Odakle beba dobija gvoždje u ishrani?
Beba se radjaju sa rezervom koja traje oko 120 dana, dobija gvoždje iz majčinog mleka i to je dovoljno do otprilike navršenog petog meseca. Od šestog meseca života 90% potreba se zadovoljava iz čvrste hrane. Kako beba raste potrebe za gvoždjem se povećavaju i potreban je unos gvoždja putem hrane a nekada kada on nije dovoljan potrebno je koristiti i dodatne preparate gvoždja ukoliko se otkrije anemija. Za bebe koje su na mlečnoj formuli gvoždje se dodaje u formulu kako bi se obezbedio adekvatan unos. Za počinje se uvodjenje hrane i poštuje pravilo kombinovanja namirnica. Veoma je važna sprečavanje pojave anemije veoma je važno kombinovanje balansirane ishrane i zdravih životnih navika od najranijeg detinjstva. U periodu izmedju četvrtog i šestog meseca raznovrsna ishrana i korišćenje kontrolisanih proizvoda za uzrast, adekvatan unos voća i povrća, crvenog mesa i jaja. Potrebno je ograničiti dnevni unos mlečnih proizvoda kako mleko ne bi ometalo korišćenje gvoždja u organizmu.
Žitarice predstavljaju jedan od prvih izvora hrane koji je bogat gvoždjem zbog čega se koriste u periodu odojčeta.Usled različitih uslova za gajenje voća i povrća smanjile su se količine vitamina i minerala u njima. Crveno meso i jaja (žumance) su dobar izvor gvoždja u organizmu. Vitamini i minerali se dodaju u mlečne formule kako bi se obezbedio adekvatan dnevni unos. Količine gvoždja u mlečnim formulama su prilagodjene dečijem uzrastu, testirane i proverene. Veoma je važan oblik u kome se gvoždje nalazi u mlečnim formulama a dobar oblik gvoždja je npr u mlečnoj formuli Humana. Kravlje mleko treba uvesti po preporukama posle druge godine jer njegovo korišćenje dodatno sprečava resorpciju gvoždja u organizmu i ne obezbedjuje dovoljno gvoždja upravo zbog oblika u kome se nalazi a koji ne može u potpunosti da se iskoristi. Dete ne sme da unosi više mleka i mlečnih proizvoda od preporuka za uzrast jer velika količina mleka može da smanji količinu gvoždja u organizmu jer njegovo prekomerno korišćenje sprečava resorpciju gvoždja u organizmu.
Komentari 0