- Treba li obaviti neke analize?
Bris ždrela (grla) je jednostavan i dobar način da se potvrdi dijagnoza angine.
Kada se bris zaseje na odgovarajuće hranljive podloge – u njima za dan, dva poraste bakterija koju mikrobiolog prepoznaje. Tako se dokaže koji mikrouljez pravi problem detetu.
Postoje i novije metode, pomoću kojih se za desetak minuta može proveriti da li ima streptokoka u grlu ili ne. Tako lekar pored samog deteta (pa i u kući malog pacijenta) može lako da pokaže ima li streptokoka u grlu.
- Da li je rezultat brisa neophodan za započinjanje terapije?
Kada lekar pregledom jasno vidi sve znake angine, uključujući i gnojne čepiće, nije potrebno čekati rezultat brisa da bi se započela terapija. Pošto je jasno da se radi o angini, nema potrebe da se dete ostavi bez terapije do rezultata brisa. Jer, odlaganje terapije samo pomaže širenju bakterija i nastanku komplikacija.
- Kako se leči?
Stub terapije su antibiotici iz grupe penicilina. Do pre nekoliko decenija, gotovo da nije bilo deteta koje nije dobijalo injekcije penicilina u guzu. Srećom, danas postoji veliki broj penicilinskih antibiotika koji uspešno mogu da se nose sa streptokokama, pa većina dece može dobro da prođe i bez omraženih injekcija. Naravno, postoje situacije kada su one neizbežne – kao, na primer, teške forme angine, kada dete nije u stanju da uzima lek na usta, ili kada se radi o bebama, kod kojih se streptokok veoma brzo širi.
Antibiotski sirupi pored bezbolnosti imaju još jednu prednost. Naime, radi se o antibioticima šireg spektra, pa mogu da se «potamane» i potencijalne bakterije koje nisu iz familije streptokoka. Sa druge strane, u proteklih dvadesetak godina se desio neverovatan porast otpornosti (rezistencije) streptokoka na penicilin (koji se daje u injekcijama). Uzrok ove pojave je u najvećoj meri nekritična upotreba antibiotika kod virusnih infekcija, gde ovi lekovi nemaju nikakav efekat.
Kod alergičnih na penicilin, daje se eritiromicin i njemu slični antibiotici.
Lečenje, u zavisnosti od težine infekcije, traje od sedam do deset dana, a poslednjih par godina se javljaju protokoli lečenja angina koji podrazumevaju kraće vreme terapije, ali sa većim dozama antibiotika.
• Mogu li da se jave komplikacije?
Svaka infekcija koja započne na jednom delu tela, može da «krene po zlu» i da se proširi. Danas se to retko dešava, jer postoji veliki broj antibiotika koji uspešno tamane streptokoke i druge bakterije, prouzrokovače zapaljenja grla. Sa druge strane, simptomi i znaci bolesti koje izazivaju ove bakterije su veoma izraženi, pa je pomoć lekara takoreći neizbežna. Zato nećemo govoriti o tim infektivnim komplikacijama, već ćemo se okrenuti neinfektivnim ili imunološkim.
Dve su bolesti koje i danas bude pažnju lekara i roditelja, a spadaju u imunološke (ili autoimune) bolesti. To su reumatska groznica i poststreptokokni glomerulonefritis. Obe nastaju par nedelja posle akutne infekcije, kada se čini da je već sve gotovo. Javljaju se veoma retko, i to samo kod dece koja imaju sklonost (predispoziciju) za autoimune bolesti.
Reumatska groznica je opasna bolest koja može teško da ošteti srce, mada napada i zglobove, kožu i potkožno tkivo, ali i mozak. Srećom, veoma retko se viđa kod dece poslednjih godina, a kada se «uhvati» na početku, može uspešno da se leči i izleči.
Poststreptokokni glomerulonefritis je bolest bubrega kod koje dolazi do naglog slabljenja bubrežne funkcije, sa pojavom otoka kod deteta, slabijeg izlučivanja mokraće i drugim manifestacijama koje prate popuštanje rada bubrega. I ova boleština može lepo da se sanira uz malo sreće i dobre pedijatre – nefrologe. Ali je, kao i u slučaju reumatske groznice, neophodno bolničko lečenje u dobroj pedijatrijskoj bolnici.
- Da li je svako bolno crveno grlo početak angine?
Naravno da nije!
S obzirom da veliki broj streptokoknih bolesti može lako da se dokaže prostim brisom, NE treba svako crveno grlo smatrati za početak angine. Ako je dete bez visoke temperature i dobro raspoloženo, MALA je mogućnost da ćemo zakasniti sa terapijom ako sačekamo rezultate brisa. Najgora varijanta je samoinicijativno uzimanje antibiotika, jer je to najkraći put ka razvoju rezistencije bakterija.
Postovanje.Dete ima 8 god.i gnojne cepice u grlu,glas joj je promukao ,i zali se na bol u grlu prilikom gutanja hrane .Nema temperaturu a malo joj curi nos.Cepice smo videli pomocu lampice na mob.tel.O cemu se radi?Hvala unapred .
Bez pregleda deteta se ne može znati.
Uradite bris grla.
Molimo vas da za pitanja pedijatru umesto komentara koristite nas portal, opciju Pitajte pedijatra http://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Molim vas mozete li mi pomocui.Dete od srede ima visoke temperature.Bili smo kod doktora kazu da je sve mirno klasicna prehlada. Dala nam doktorka cefaleksin sirup. Nista od toga juce ga ponovo dovedemo kazu gnojni cepovi. Prepisu Amokaiklav 2x. I dalje temperatura mora da se kombinuje nurofen paracetamol. Sta raditi vise molim ako mozete da mi odmah odgovorite.
Bez prehleda deteta se ne može znati o čemu se radi.
Uradite detetu krvnu sliku i crp iz prsta.
Molimo Vas da ubuduće za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Dali moze da ima razvieno gnoj na krajnici a temperatura da kacuva na 7 saati i toa najmnogu 39 i so blok maks odma mu sleguva temperaturata
Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Moja unuka vec treci mesec kaslje. I posle odlaska kod lekara i terapije sa pancefom vec nedelju dana joj je uvecan levi krajnik. Stara je trinaest meseci. Bris nosa je pokazao bakteriju tipicnu za vrticku decu. Nije rekla doktorka koja bakterija a nalaz je ostavila u kartonu. Tretirala je kapima za nos a kontrolu nije zakazala. Na plucima nema nista. To je potvrdio i privatni lekar. O cemu se radi. Zasto se posle pancefa ktajnik nije povukao.
Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Poštovanje,
Dečak 3.5 god 3ći dan temperatura sa drhtavicom koja je 40° jako se teško skida u komb nurofen paracetamol na 4h..Grlo crveno sa belim tačkama na krajnicima uz neprijatni zadah.Radili kks koja ništa specifično nije pokazala, prvi pedijatar(zamena) prepisuje Cefzil 2x 4ml..Danas, naš pedijatar tvrdi da je virusna angina i preporučuje skidanje temp uz tantum verde sprej..Dete 3 ći dan 2gi od ab i dalje temp 39.7-40..Nedelju dana pre ove situacije imali smo sromačni virus koji je trajao 7 dana bez povraćanja..
Moje pitanje, šta činiti? I koliko dugo dete sme da ima ovako visoke temperature? Da li da tražimo još jedno mišljenje?
Hvala najlepše!, Oprostite na dužini posta
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra