Foto: Media defense
- Šta je angina, ko je «krivac» što muči decu?
Angina je gnojno zapaljenje grla, pre svega krajnika, a streptokoke su najčešći prouzrokovač. To ne znači da druge bakterije (Haemophilus influenzae, Moraxella…) «nemaju pravo» da napadnu grlo, ali je ipak najveća verovatnoća da je baš streptokoka «krivac» za ovu bolest.
Beta hemolitični streptokok je najčešći uzročnik. Ali, Str. pneumoniae takođe voli da se napadne grlo i krajnike.
- Odakle bakterije dolaze?
Ubedljivo najčešće od bolesne dece, koja su pravi «rezervoari» bakterija. Naravno, te bakterije se nalaze i u našoj okolini, pa mogu dospeti i u namirnice – odakle, naročito leti, lako stižu do dece.
Nekada su i roditelji izvor infekcije, naročito ako nemaju simptome i znake oboljenja, ili ako su u periodu inkubacije (to je vreme od ulaska bakterije do pojave prvih simptoma bolesti). Tada se streptokoka, prilikom ljubljenja ili maženja, može preneti na dete. To se, ipak, ređe dešava, tako da decu ne treba zapostaviti i uskratiti im nežnost. Ako roditelji imaju crveno grlo, ili grebuckanje u grlu koje im smeta, treba da urade jednostavan bris grla, čak i kada nemaju povišenu temperaturu. Na svakom koraku ima laboratorija gde se to obavi za pet minuta!
- Kako se dete zarazi?
Kontakt sa obolelim detetom je najčešći način prenošenja angine. To ne mora uvek da bude direktan kontakt, a kašljanje i kijanje (takozvani kapljični put) je čest način prenošenja u kolektivima. Streptokoke se lako prenose i prljavim rukama, a izuzetno lako i ako deca piju iz iste čaše, ili koriste iste kašike ili viljuške.
- Kako posumnjati na anginu?
Bol u grlu i povišena temperatura su prvi znaci angine. Veća deca se požale da ih grlo prvo grebe, a potom i boli, povišena telesna temperatura se vrlo brzo javlja, a kod manje dece je ona često prvi znak bolesti.
Ako se ne počne sa terapijom, detetu biva sve gore, gubi uobičajenu živahnost i postaje čas nervozno, čas potpuno klonulo. Iako su deca vruća, veoma su bleda, sa izraženim podočnjacima. Neretko deca povraćaju, naročito mlađa, što dodatno pogoršava već veoma loše stanje. Apetit je katastrofalan – što zbog bola u grlu, što zbog iscrpljenosti deteta. Sve se odvija za dan-dva, a uzrok ovako lošeg izgleda deteta je toksin koji bakterija stvara, a koji se iz grla putem krvi raznosi po organizmu.
- Kako se stiže do dijagnoze?
Lekar pri pregledu vidi zažareno ždrelo, ogromne krajnike sa gnojnim čepićima. Na nepcima se neretko vide i mala «ostrva» krvarenja – petehije. One, isto kao i gnojni čepovi, ukazuju da se javila streptokokna infekcija. U baš zapuštenim slučajevima bolesti, krajnici su toliko uvećani da se vazduh teško probija ka plućima.
Limfni čvorovi na vratu su uvećani, mada nisu ogromni (kao, na primer, kod infektivne mononukleoze, koja nekada može da se «pomeša» sa anginom).
Mislim da streptoke nisu beazlene pogotovo ako se cesce javljaju posle sarlaha kao mom unuku od 6 godina,nista mu lekovi nisu pomogli,zato sad ispiramo zalfijom.
Postovani,dete 12 godina je pre 7 dana imao gnojnu anginu,temperaturu i primao je injekcije do pre dva dana i bilo mu je super,onda je juce ponovo pocelo grlo da ga boli ,nema temperaturu.Interesuje me vase misljenje zbog cega i sta da radim.Hvala.
BRIS grla treba da se radi PRE zapocinjanja antibiotske terapije!
Postoje i VIRUSNE angine koje se NE leče antibioticima.
Sin 3 god dobio je temp 38.6 dala sam mu sirup febricet i sutradan sam ga odvela doktoru. Doktorka kaze grlo je dosta crveno i deluje kao da ce poceti da gnoji,dala mu je Hemomicin jer Panklav ne sme jer je alergican… dete sam sledeci dan odvela opet kod doktora da bi ona rekla da je za sada sve u redu da nastavi sa terapijom i dalje i dala mi je sprej za grlo Apis Gola… vratili smo se kuci njemu je skocila temperatura na 40.2 skinuli smo i to i onda mu je na jeziku iskocio jedan plikcic a desni su mu izrazeno crveni i bas ga boli,slabo jede vec 5 dana… sta dalje da radimo?
PRE davanja antibiotika se radi BRIS grla, pa da se vidi da li treba davati antibiotike!
Kad dete ima VIRUSNU upalu grla, antibiotici NE pomažu, pa je moguće da temperatura raste.
Hvala vam na odgovoru i savetu.
Poštovani
Naša ćerka koja ima 11 god.pre dve sedmice je imala anginu. Ona je lečena antibiotikom penicillin 10 dana. Međutim posle 4 dana ponovo je dobila jake bolove u grlu. Doktorka je uradila bris i ponovo je ustanovljeno da ima anginu. Sad je dobila ponovo terapiju tj.antibiotik penicillin/beta-lactamasehemmer 1000
Naše pitanje: Da li je to normalno, da se za tako kratko vreme, opet angina pojavila i opet terapija antibiotikom?
Hvala unapred
To se ponekad dešava, a ne bi trebalo da se ponovi posle ove terapije.
Ukoliko se to ipak desi – treba obaviti pregled kod ORL specijaliste.