-
Šta je angina, ko je «krivac» što muči decu?
Angina je gnojno zapaljenje grla, pre svega krajnika, a streptokoke su najčešći prouzrokovač. To ne znači da druge bakterije (Haemophilus influenzae, Moraxella…) «nemaju pravo» da napadnu grlo, ali je ipak najveća verovatnoća da je baš streptokoka «krivac» za ovu bolest.
Beta hemolitični streptokok je najčešći uzročnik. Ali, Str. pneumoniae takođe voli da se napadne grlo i krajnike.
-
Odakle bakterije dolaze?
Ubedljivo najčešće od bolesne dece, koja su pravi «rezervoari» bakterija. Naravno, te bakterije se nalaze i u našoj okolini, pa mogu dospeti i u namirnice – odakle, naročito leti, lako stižu do dece.
Nekada su i roditelji izvor infekcije, naročito ako nemaju simptome i znake oboljenja, ili ako su u periodu inkubacije (to je vreme od ulaska bakterije do pojave prvih simptoma bolesti). Tada se streptokoka, prilikom ljubljenja ili maženja, može preneti na dete. To se, ipak, ređe dešava, tako da decu ne treba zapostaviti i uskratiti im nežnost. Ako roditelji imaju crveno grlo, ili grebuckanje u grlu koje im smeta, treba da urade jednostavan bris grla, čak i kada nemaju povišenu temperaturu. Na svakom koraku ima laboratorija gde se to obavi za pet minuta!
-
Kako se dete zarazi?
Kontakt sa obolelim detetom je najčešći način prenošenja angine. To ne mora uvek da bude direktan kontakt, a kašljanje i kijanje (takozvani kapljični put) je čest način prenošenja u kolektivima. Streptokoke se lako prenose i prljavim rukama, a izuzetno lako i ako deca piju iz iste čaše, ili koriste iste kašike ili viljuške.
-
Kako posumnjati na anginu?
Bol u grlu i povišena temperatura su prvi znaci angine. Veća deca se požale da ih grlo prvo grebe, a potom i boli, povišena telesna temperatura se vrlo brzo javlja, a kod manje dece je ona često prvi znak bolesti.
Ako se ne počne sa terapijom, detetu biva sve gore, gubi uobičajenu živahnost i postaje čas nervozno, čas potpuno klonulo. Iako su deca vruća, veoma su bleda, sa izraženim podočnjacima. Neretko deca povraćaju, naročito mlađa, što dodatno pogoršava već veoma loše stanje. Apetit je katastrofalan – što zbog bola u grlu, što zbog iscrpljenosti deteta. Sve se odvija za dan-dva, a uzrok ovako lošeg izgleda deteta je toksin koji bakterija stvara, a koji se iz grla putem krvi raznosi po organizmu.
-
Kako se stiže do dijagnoze?
Lekar pri pregledu vidi zažareno ždrelo, ogromne krajnike sa gnojnim čepićima. Na nepcima se neretko vide i mala «ostrva» krvarenja – petehije. One, isto kao i gnojni čepovi, ukazuju da se javila streptokokna infekcija. U baš zapuštenim slučajevima bolesti, krajnici su toliko uvećani da se vazduh teško probija ka plućima.
Limfni čvorovi na vratu su uvećani, mada nisu ogromni (kao, na primer, kod infektivne mononukleoze, koja nekada može da se «pomeša» sa anginom).
Ja imam slicnih problema .Bukvalno na svakih mesec dana moj sin koji ima 12 god.ima te bele cepice po krajnicima .Brisevi su negativni ali to se uporno vraca .Ako je virusno kako to izleciti kako ih ukloniti iz grla smanjiti bolove temper.koja nije visoka ali ona iscrpljujuca i pomoci detetu da moze da jede i guta normalno A ne davati mu antibiotik .
NEMA dileme – da Vaše dete ŠTO PRE pregleda ORL specijalista koji se bavi decom i da se ovi krajnici vade!
Djete 6g ima tep. 39 doktor.mu dao ospenniti al temp. Ne spada ako je virusna angina kako da je lijecimo. Hvala
Virusna angina se NE leči antibioticima, a da bi to bila sigurna dijagnoza, BRIS grla se radi PRE započinjanja antibiotske terapije.
Poštovani, radi se o djetetu u dobi od 2,5 godine koje nekoliko puta u zadnjih pola godine ima stalno ili crveno grlo, a u dva navrata i gnojnu anginu. Djete je stalno na antibioticima (Ospen, Pancef… itd,), od kojih je svaki put drugi pio, navodno da se ne pije isti svaki put. Sada se trenutno liječi penicilinom. Ustvari riječ je o ovome, pedijatar koji pregleda dijete, svaki put kada je grlo crveno ne predloži da se uradi bris grla ili kada je imao gnojnu anginu (već drugi put u 6 mjesec), nego u tom slučaju prepisuje antibiotik i to svaki put neki drugi. Sada je trenutno ta situacija da smo mi tražili i mimo mišljenja pedijatra da se dijete liječi penicilinom, da se djetetu uradi bris grla i nosa. Međutim nalaz brisa je negativan (izolovana fiziološka flora) i kod nosa i kod grla, no međutim djete ima gnojne čepove na grlu, a pri tom mi kao roditelji znamo da ima virusna i bakterijska upala ili gnojna angina. Pri tom dijete pored toga je imalo dva puta izražene larigne napade i ležalo je na dječijoj pulmologiji dva puta. Pored toga imao je blaže napade laringitisa ali pošto imamo inhalator pa smo ga pri tome inhalirali kod kuće, naravno uz mišljenje pedijatra. Inače radi se o dječaku koje je veselo i razdragano koje i pored svakih tegoba i pojede i popije jer dosta sa djetetom i radimo i pričamo. Molim vas za vaše mišljenje i za vaš komentar ili preporuku u vezi gnojne angine i u vezi laringitisa?
PS. Naručili smo ga kod doktora specijaliste ORl, za pregled i mišljenje…
Unaprijed zahvalni, brižni majka i otac 🙂
Da se OBAVEZNO obavi pregled ORL specijaliste, pa da se proceni da li su ovi krajnici za vađenje!
To je put ka definitivnom.rešenju, a NE ovoliki antibiotici koji očigledno nemaju efekta!
Dijete mi ima gnojnu anginu,dobio je antibiotik panklav posto nije po mogao ukljucen mu je pencilin 5 dana konstantno ima temparaturu koja spadne ali se brzo vrati.sad mu se javio I kasalj.jel to normalno?trebam li traziti uputnicu za orl.umaprijed zahvalna zabrinuta mama . djecak ima 5 godina.
Sad se mora nastaviti terapija, a ako za par dana NEMA boljitka – mora se obaviti kontrolni pregled.
Sledeći put OBAVEZNO uradite bris grla – PRE početka davanja antibiotika! Ima VIRUSNIH angina koje LIČE na gnojnu anginu, a NE leče se antibioticima.
od 29.09.2016.moje dete starosti 5.godina prvo ima upalu uha,leceno panklav 7 dana,nakon 4 dana upala grla,streptokoke 80 posto,ukljucuje se pancef 7 dana,dete posle dva dana sasvim ok.nakon ispijene terapije,4 dan ponovo bol u grlu,bris streptokoka 30 posto,ponovo sirup cedex,i odmah joj bude bolje.nakon 15.dana ponovo bol u grlu,bris streptokokoa 30 posto,antibiogram konacno uradjen i daje se ospomox,i opet isto,sada nakon 10 dana od terapije bol u grlu,suvi kasalj i povisena temperatura.sta dalje molim za pomoc
Dete MORA da pregleda ORL specijalista koji se bavi decom – NIJE rešenje u ovolikim antibioticima.