Foto: Media defense
- Šta je angina, ko je «krivac» što muči decu?
Angina je gnojno zapaljenje grla, pre svega krajnika, a streptokoke su najčešći prouzrokovač. To ne znači da druge bakterije (Haemophilus influenzae, Moraxella…) «nemaju pravo» da napadnu grlo, ali je ipak najveća verovatnoća da je baš streptokoka «krivac» za ovu bolest.
Beta hemolitični streptokok je najčešći uzročnik. Ali, Str. pneumoniae takođe voli da se napadne grlo i krajnike.
- Odakle bakterije dolaze?
Ubedljivo najčešće od bolesne dece, koja su pravi «rezervoari» bakterija. Naravno, te bakterije se nalaze i u našoj okolini, pa mogu dospeti i u namirnice – odakle, naročito leti, lako stižu do dece.
Nekada su i roditelji izvor infekcije, naročito ako nemaju simptome i znake oboljenja, ili ako su u periodu inkubacije (to je vreme od ulaska bakterije do pojave prvih simptoma bolesti). Tada se streptokoka, prilikom ljubljenja ili maženja, može preneti na dete. To se, ipak, ređe dešava, tako da decu ne treba zapostaviti i uskratiti im nežnost. Ako roditelji imaju crveno grlo, ili grebuckanje u grlu koje im smeta, treba da urade jednostavan bris grla, čak i kada nemaju povišenu temperaturu. Na svakom koraku ima laboratorija gde se to obavi za pet minuta!
- Kako se dete zarazi?
Kontakt sa obolelim detetom je najčešći način prenošenja angine. To ne mora uvek da bude direktan kontakt, a kašljanje i kijanje (takozvani kapljični put) je čest način prenošenja u kolektivima. Streptokoke se lako prenose i prljavim rukama, a izuzetno lako i ako deca piju iz iste čaše, ili koriste iste kašike ili viljuške.
- Kako posumnjati na anginu?
Bol u grlu i povišena temperatura su prvi znaci angine. Veća deca se požale da ih grlo prvo grebe, a potom i boli, povišena telesna temperatura se vrlo brzo javlja, a kod manje dece je ona često prvi znak bolesti.
Ako se ne počne sa terapijom, detetu biva sve gore, gubi uobičajenu živahnost i postaje čas nervozno, čas potpuno klonulo. Iako su deca vruća, veoma su bleda, sa izraženim podočnjacima. Neretko deca povraćaju, naročito mlađa, što dodatno pogoršava već veoma loše stanje. Apetit je katastrofalan – što zbog bola u grlu, što zbog iscrpljenosti deteta. Sve se odvija za dan-dva, a uzrok ovako lošeg izgleda deteta je toksin koji bakterija stvara, a koji se iz grla putem krvi raznosi po organizmu.
- Kako se stiže do dijagnoze?
Lekar pri pregledu vidi zažareno ždrelo, ogromne krajnike sa gnojnim čepićima. Na nepcima se neretko vide i mala «ostrva» krvarenja – petehije. One, isto kao i gnojni čepovi, ukazuju da se javila streptokokna infekcija. U baš zapuštenim slučajevima bolesti, krajnici su toliko uvećani da se vazduh teško probija ka plućima.
Limfni čvorovi na vratu su uvećani, mada nisu ogromni (kao, na primer, kod infektivne mononukleoze, koja nekada može da se «pomeša» sa anginom).
Poštovani, imam cerkicu koja za mesec dana puni 3 godine…Prošle godine je krenula u vrtić i vrlo brzo su počeli problemi u vidu razboljevanja i temperatura, uvek je razlog bio Nosić i crveno grlo i hrkanje noću, nije bilo nekih ozbiljnijih problema… Svaki naš odlazak kod doktora koštao nas je antibiotika…Posle dva meseca od kako je krenula,mi smo je povukli iz vrtića ….mesec dana kasnije dobila je gnojnu anginu, nije radjen bris, dobila je terapiju antibiotikom. Tacno mesec dana kasnije, u januaru, dobila je jos jednu anginu i ponovo antibiotik bez brisa… Oba puta je imala temp.u medjuvremenu je prestala da hrče sem kada se razboli. U Maju je dobila temp, pogledam grlo i vidim belo na krajnicima, odvedem kod doktorke, ona kaže da to nije gnojna angina, konačno radimo bris, koji. Je bio u redu. Doktorka joj pre nego sto je i stigao nalaz brisa daje antibiotik uz obrazloženje “ nije ga odavno pila“. Nisam joj dala da ga pije. Od Maja do Septembra je sve bilo ok.
Ove godine u septembru dete ponovo kreće u vrtić, u početku je imala dve upale grla, sa malim temperaturama, ništa strašno.. Ponovo je počela da hrče noću, pogledam joj grlo, bilo je jako upaljeno, sa belim na krajnicima, nije imala temperaturu, normalno se ponašala, slabije je jela, ali to je problem bio već duže vreme….I nije imala izražene limfne Zlezde …Jako je hrkala i u nekim momentima mi se činilo da prestaje da diše…Povukla sam je iz vrtica ali je nisam vodila kod doktora,prskala sam joj grlo, davala čajeve…Nosić je proradio takodje ali to smo sredili za 5-6 dana… Medjutim prošlo je mesec dana, grlo joj nije vise bilo tako crveno ali su krajnici ostali uvećani i i dalje je imala belo na njima.I dalje je hrkala noću,ali ne bas tako strašno kao pre.Uradili smo bris nosa i grla na kraju, koji su bili u redu, ali je doktorka ipak ponovo dala antibiotik tvrdeći da je to gnojna angina i da verovatno nije dobro uzet bris… Danas je sedmi dan od kako pijemo antibiotik,i mesec ipo dana od kada je sve počelo…Ja i dalje vidim belo na krajnicima.Jedino bih rekla da sada manje hrče.
Izvinjavam se na dužini izlaganja, ali mislim da je bitno da ispričam sve iz početka.
I jos jedno pitanje, a to je: da li i koliki uticaj Moze imati sisanje prsta na celu ovu situaciju?
Molim za vaše mišljenje i hvala unapred!
Prvo i osnovno – BEZ POZITIVNOG BRISA ne treba davati antibiotike! Razlog je jednostavan – preko 95% upala grla u ovom uzrastu je VIRUSNOG porekla, a tu antibiotici NE pomažu!
Takođe bi bilo veoma važno da Vaše dete pregleda ORL specijalista pa da se vidi šta dakje da se radi.
Postovani, sin ima 2 godine i dva meseca. Ima nekoliko dana visoku temperaturu a danas smo videli da ima i belu tacku na uvecanom krajniku. Inace cesto je imao gnojne angine ali nisu zbog starosnog doba mogli da ga operisu. Koliko sme da se odlozi odlazak lekaru i da li mogu kapi za nos i sirup poput
neo-angina da pomognu izlecenju ili mora da primi antibiotik.
Unapred zahvalan otac..
PRVO da se uradi BRIS GRLA!
Mala je šansa da je ovo GNOJNA (bakterijska) amgina, a bez pozitivnog brisa NE treba davati antibiotik.
I sobzirm da je drzava Nemacka da li ce mu dati antibiotik i ovde posto ovde kazu da nema sanse da dobijemo antibiotik?! Hvala na odogovoru unapred, bas sam zabrinuta
Gnojna angina se MORA POTVRDITI nalazom bakterija u BRISU grla!
Molim Vas koliko sme da se ceka ako dete ima gnoojnu anginu do javljanja lekaru, sobzirom da smo u inostranstvu? Sin ima dve godine i sklon je cestim gnojnim anginama. Skoro svaka 2 meseca nekad i manje prodje-ali tada mu daju Pancef nista drugo ne pomaze. Ima visoku temperaturu i jedan gnojni cepic.
Hvala
Postovani,
decak je imao prvu gnojnu anginu sa 14 meseci, lecili je 5 dana Pancefom i 5 dana Longacefom kroz infuziju.
Sa 16 meseci sve se ponavlja, nakon 5 dana antibiotika, stanje isto, pedijatar prepisuje drugi antibiotik jos deset dana.
Jedva da je proslo mesec dana od tada, decak je ponovo na Amoksicilinu 10 dana (pozitivan na streptokok, temperatura 40).
Da li je moje dete kandidat za vadjenje krajnika?
Zivimo u inostranstvu gde bas ne preporucuju dok je dete tako malo. Pretpostavljam da nije dobro tako cesto koristiti antibiotike.
Hvala
Da – u pravu ste – NIJE rešenje u ovolikim antibioticima!
Da se obavi ORL pregled kod specijaliste koji se bavi malom decom, pa da se ovo rešava.
Takode je važno da dete primi pneumokoknu vakcinu – Prevenar 13 ili Synflorix